{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 306836

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با اقتصادآنلاین:

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه طرح ساماندهی تعطیلات به مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال شده است، گفت: حذف برخی تعطیلی‌ها که در این طرح پیش بینی شده، امکان پذیر نیست، زیرا تبعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

اقتصادآنلاین – المیرا اکرمی؛ سلمان خدادادی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین اظهار داشت: در این طرح پیش بینی شده که تعطیلی 13 فروردین، 29 اسفند، 14 و 15 خرداد حذف شود و 14 و 15 خرداد فقط عزای عمومی‌باشد. همچنین در این طرح پیشنهاد شده که شنبه‌ها به‌ جای پنجشنبه‌ها تعطیل شود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و مسئولان به ضرورت ساماندهی تعطیلات اذعان دارند، گفت: هر چند که ساماندهی تعطیلات ضروری است اما باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که اگر هر کدام از این تعطیلات را حذف یا جابجا کنیم، تبعات سیاسی و اجتماعی خواهد داشت.  

خدادادی در ادامه افزود: به عنوان مثال در مورد 13 فروردین در ذهن مردم اینگونه جا افتاده که نباید در خانه بنشینند و این فرهنگ نهادینه شده است. در مورد 29 اسفند هم که روز ملی شدن صنعت نفت است، اگر حذف شود، تبعات زیادی دارد و اگر 29 اسفند تعطیل هم نباشد کسی سر کار نمی‌رود. در واقع برخی تعطیلی‌ها بار سیاسی، برخی تعطیلی‌ها بار مذهبی و برخی تعطیلی‌ها بار اجتماعی دارد و به دلیل باورهای مردم، به سادگی امکان ورود در آن وجود ندارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس با اشاره به اینکه به دلیل تعطیلی پنج شنبه و جمعه در کشور ما و تعطیلی شنبه و یکشنبه در سایر کشورها، چهار روز ارتباط ما با دنیا قطع است، عنوان کرد: برای این موضوع باید فرهنگ سازی انجام شود و جامعه باید توجیه شود. البته جایگزینی تعطیلی پنج شنبه با شنبه را اهل علم اقتصاد و کارشناسان قبول دارند.  

خدادادی با بیان اینکه به منظور بررسی‌های بیشتر طرح ساماندهی تعطیلات از دستور کار کمیسیون اجتماعی خارج شده و به مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شده است، گفت: قرار است که ضمن اخذ نظر علما، نقطه نظرات تشکل‌ها و بخش خصوصی هم در مورد این طرح گرفته شود.

وی در ادامه افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس منتظر اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس است و در این رابطه هفته گذشته نامه ای به این مرکز نوشتیم که نتیجه بررسی‌هایش را به کمیسیون اعلام کند و سپس کمیسیون تصمیم گیری کند.  

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها کارهای خوبی را در رابطه با طرح ساماندهی تعطیلات انجام داده است، گفت: احتمالا در این طرح تغییرات زیادی به وجود می‌آید، زیرا حذف برخی از تعطیلی‌ها امکان پذیر نیست.

ارسال نظر

 • مسعود
  ۴۰ ۱

  چرا فقط بدنبال حذف مراسم شاد هستند مگر کم غم و غصه داریم....؟

 • امانی
  ۱۴ ۱

  واقعا تنظیم وحذف بعضی تعطیلی ها کار سخت وپیچیده ای هست مثال 13فرودین امکان حذفش بخاطر عقاید مردم تقریبا صفر هست در حالیکه اکثر مناطق کشور خصوص شمالی در گیر سرما وبارندگی هم شاید باشند ونتوانند از این روز استفاده بکنند

 • ناشناس
  ۲ ۱۲

  ابتدا باید تمام تعطیلات به جز تعطیلات آخر هفته (جمعه ها) حذف شوند و سپس در خصوص تعطیلات ایامی که با مراسماتی خاص هستند تصمیم گیری شود. مثلا 13 فروردین و تاسوعا و عاشورا. اما تعطیلات نوروزی و تعطیلات مذهبی و تعطیلاتی مثل 22 بهمن (علیرغم داشتن مراسم خاص ) حذف شوند. ولی مثلا روز سه شنبه قبل از چارشنبه سوری را می توان برای افزایش کنترل والدین بر رفتار فرزندانشان تعطیل اعلام کرد. (کاهش خسارات ناشی از این فعالیتها و تلاش در جهت تعدیل آن)

 • ناشناس
  ۰ ۸

  حلاصه اینکه در مجلس هر پیشنهادی برای تعطیلی امده تصویب شده ولی هر پیشنهادی برای حذف تعطیلی امده یکی گفته تبعات سیاس دارد و یا فرهنگی با این روال باید کشور تعطیل شود تا این دو اثر خنثی شود.
  یادم هست در نیمه شعبان بازار ها باز بودند چراغنی میکردند و در نهایت شادی کار ها هم تعطیل نبود
  کی گفته اگرتعطیل باشد برای جامعه مفید است
  میتوان در عین دایر بودن مدارس و یا مغازه ها و ادارات شادی و یا عزا را هم به نمایش گذاشت و اگر بنا باشد برای مراسم ملی و مذهبی و ...........هر روزتعطیلی داشته باشیم فقط کمک به دشمنان کرده ایم

 • ناشناس
  ۳ ۲۷

  تعطیلات اخر سال باید کمتر شود و فقط روز یکم تا چهارم تعطیل باشد .تعطیلی سیزده به در
  لازم نیست اما تعطیلات قبل از ان زیاد است و عوارض زیاد دارد .

  • ناشناس
   ۱ ۰

   ایشون راست میگن، چرا اینقدر منفی‌ گرفتن!؟ مگه در خارج برای سال نو میلادی اینقدر تعطیلی‌ دارند؟ ضمنا هم تعطیلی دوازدهم زیادی هم سیزدهم.

 • ناشناس
  ۴ ۱

  ای کاش فرهنگ کار ۸ساعت کار مفید در یک روز در ادارات و شرکت ها ورسیدگی به کار مردم جا بیافتد واز سیستم های به روز و اتوماسیون و ارسال پیامکی برای ارباب و روجوع وکاستن ایاب و ذهاب و کاغذ بازی اداری تا حد امکان کار اداری و مردم با حداقل زمان انجام گیرد وکسی کارش عقب نیافتد والا ادم باید هم در شادی و هم در غم دیگران در اجتماع شرکت کنند تعطیلی رسیدگی به امور فردی خود و خانواده و فامیل و همسایه هم محلی و همشهری ودر کل تمرکز افکار با هم بودن و همدلی از هم زبانی بشکل هم وطنی خیلی سزاور میباشد واگر در هفته کارها در زمان خود وبرش کاری و نظم وانظباط در قالب ۸ساعت کار مفید در هفته خیلی موثر تر از جابجای روز تعتیلات میباشد ..

 • رضا
  ۲۷ ۱

  13فروردین روزطبیعت ریشه درباورات2500ساله ایرانیان داردو29فروردین هم دربعضی سالهاظهریاعصرش عیده واکثرسالها24ساعت نیست حالانمیدانم اینها فکرچی کردنددوباره که این تعطیلات راکه باشادی مردم همراهه حذف کننداحتمالاچندتعطیلی عزایواشکی اضافه کنندبابابه جای این کارایه فکری به حال حقوق زیرفقرکارمنداوکارگرابکنیدبااین دلار4برابرشده وهزینه زندگی دلاری ودریافتی ریالی

 • قنبر
  ۳۰ ۰

  کمی ازتعطیلات مجلس رابزنید نه این که 13بدرمردم که کمی برای مردم تنفس وشادی گذاشتین ازبین ببرید

 • ع
  ۱۵ ۰

  الان مشکل جاممعه امروزی ما فقط همین تعطیلات هستش.اگر فکر می کنید اقتصاد بیمار ما ناشی از تعطیلاته هرکار دوست دارید بکنیدوگرنه شمارا به خدا به فکر معیشت مردم باشید نه به فکر تعطیلات

 • 114
  ۱۷ ۴

  پیشنهاد میدم اون تعطیلاتی که مراسمشو میشه بعدا برگزار کرد را اگه وسط هفته هست به آخر هفته که تعطیل رسمی هست منتقل کنند مثلا سه شنبه 22 بهمن هست تعطیلی اون حذف بشه و مراسم راهپیمایی روز جمعه برگزار بشه و مانند این....

 • ناشناس
  ۱۶ ۲

  فقط سمت حذف تعطیلی 13 بدر نرید تنها دلخوشی مرد م همین چند تا تعطیلیه شاده
  این همه تعطیلی عزا برید حذف کنید سراغ این یه مورد نرید

 • ناشناس
  ۲ ۵

  تعطیلات را ساماندهی کنید .مثلا قبلا فقط جمعه ها تعطیل بود مگر کار ما لنگ میشد نه؟! .تمام تعطیلات ولادتی حذف شود . تعطیات سوگواری نیز حذف شود به غیراز تاسوعاو عاشورا و اربعین و 28 صفر .14و15 خرداد و 22 بهمن و 29 اسفند حذف شود .پنج شنبه ها حذف شود.ما از دنیا امروزی دور نیستیم به زور خودمان را دور کرده ایم با تعطیل کردن اقتصاد و پیشرفت کشورمان ایران .

 • سننه
  ۷ ۰

  خیلی خرید اینهمه مشکل داریم اما فقط ...

 • مهدی
  ۶ ۳

  تعطیلی روز 29 اسفند را حذف کنید چون شرکت نفت خصوصیه و ملی نیست.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  13 فروردین روز خوبی برای طبیعت گردی نیست و در اکثر نقاط کشور آب و هوا تقریبا مثل پاییز و زمستان سرد و بارانی است. در اردیبهشت ماه بخصوص از اواسط آن هوای اکثر ایران دلپذیر و طبیعت زیبا میشود و میتوان از تعطیلات 13 روز ابتدای سال کم کرد مثلا 3 روز به مناسبت سال جدید و نوروز باستانی و به جای آن بیشتر روزهای تعطیل را به اردیبهشت ماه قبل از امتحانات برای طبیعت گردی منتقل کرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کسایی که کل سال رو تعطیل هستن برای مردمی که کل سال رو سرکار میرن تصمیم میگیرن که تعطیلاتشون کم بشه خخخخخخخخخخخخخ

 • شاهمرادی
  ۰ ۰

  کارکنان جهادکشاورزی بابت ایثارگری ماهیانه چهارصد هزار تومان از حقوقشان کسر می کنند .حالا دیگر چیزی نمانده از حقوقمان کسر بشه فقط مانده پنجشنبه و جمعه ها و اونهم حذف بکنید. کاش جبهه نمی رفتیم و این روز و را نمی دیدیم بخدا .

 • رضا
  ۰ ۰

  من فکر میکنم تعطیلی سیزده بدر باید باشه حتی اگه تعطیلی هم حذف بشه قطعا کارایی و بهره برداری لازم ازش نمیشه و بیشتر ادارات نیمه تعطیل میشن. در مورد 29 اسفند هم همین داستان تکرار میشه چون اخر سال هست ولی با حذف تعطیلی 14 و 15 خرداد موافقم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مشکل فقط سیزده فروردین نیست . چندین روز قبل از سیزده تعطیل است و ترافیک و تصادف زیاد است .