کد خبر 285040

کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ تورم

نویسنده: ناصر موسوی لارگانی*

تورم تک رقمی از دستاوردهای دولت حسن روحانی است اما حالا این دستاورد تا حدودی تحت الشعاع قرار گرفته و در واقع باید بگوییم که کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش نرخ تورم شده است. این در حالی است که اگر دولت نتواند نرخ تورم را بر پایه ارزش پول ملی مدیریت کند، احتمال اینکه این نرخ تورم باز هم افزایش بیابد و حتی غیر قابل مهار شود، وجود دارد.

به نظر می رسد آنچه که به عنوان نرخ تورم از سوی بانک مرکزی اعلام می شود، با نگاه به ارزش پایه پول ملی نیست و بنابراین نمی تواند چندان واقعی باشد. در واقع نرخ تورم با در نظر گرفتن دلار 4200 تومانی برآورد شده و کاهش ارزش پول ملی کشورمان را چندان لحاظ نکرده است.

طبق آنچه که کارشناسان می گویند نرخ تورم باید از نگاه پول ملی و شاخص های  اقتصادی اندازه گیری شود تا واقعیات اقتصاد کشور را نشان دهد. در عین حال اعلام نرخ تورم نقطه ای، تورم سه ماهه و تورم مدت مشابه در سال گذشته هم چندان کمک کننده نیست، زیرا اعلام این تورم ها معیار درستی در اختیار ما قرار نمی دهد تا بتوانیم بر اساس آن برای اقتصاد و مدیریت بازار گامی برداریم.

البته موضوعی که همواره بر آن تاکید شده این است که نباید با تحمیل رکود بر اقتصاد کشور، نرخ تورم را پایین نگه داشت، زیرا همین حالا هم مدت هاست که اقتصاد کشور با معضل بزرگی به نام رکود تورمی مواجه است و آنچه که در حال حاضر بسیار مهم است، خروج از این رکود تورمی است؛ موضوعی که دولت تاکنون کمتر به آن توجه کرده اما اگر همچنان به آن بی توجه باشد، اقتصاد کشورمان در شرایط سخت تری قرار می گیرد.

*عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    نه بابا، نمیدونستیم!