{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 284518

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی را حرکت غیرکارشناسی دانست که موجب به تاراج رفتن منابع متعلق به همه مردم شد.

اقتصادآنلاین – المیرا اکرمی؛ حسن حسینی شاهرودی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین گفت: اقدامی که بانک مرکزی در مورد پیش فروش سکه انجام داد، منابع این ملت را در اختیار عده خاصی قرار داد که سودهای کلانی از این راه کسب کردند.

وی با تاکید بر اینکه اصل پیش فروش سکه مردود است و مورد پذیرش نیست، اظهار داشت: سکه از کالاهای ضروری نیست که مردم نیازمند آن باشند و این پیش فروش سکه که به مثابه سکه پاشی در بازار است، از منابع مردم که متعلق به 85 میلیون نفر جمعیت این کشور است، هزینه می‌شود.

حسینی شاهرودی در ادامه افزود: قطعا کسانی که به دنبال خرید سکه در تعداد زیاد هستند، می‌خواهند دارایی خود را تبدیل به سکه کنند تا سود کلانی را به دست بیاورند و در واقع این یک نوع سرمایه گذاری است که این سرمایه گذاری در اختیار همه قرار نمی‌گیرد و تنها در اختیار افراد خاصی که حدود 2 درصد جامعه هستند، قرار می‌گیرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در ادامه عنوان کرد: اگر هم بنا باشد سیاست دولت و شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد بر کنترل بازار سکه و طلا باشد، باید یک حد نصاب برای پیش فروش در نظر گرفته شود تا کسی نتواند هزاران قطعه سکه را خریداری کند و به شخص دیگری اصلا سکه نرسد. در این شرایط اگر بخشی از منابع داخلی کشور هم صرف شود، این منافع شامل تمام افرادی می‌شود که می‌خواهند سودی ببرند و اگر سکه توزیع شود، در اختیار همه مردم قرار بگیرد و نه فقط افراد خاصی.

حسینی شاهرودی در پایان اظهار داشت: ضمن اینکه با تعیین کردن یک حد نصاب، خروج سکه و طلا از کشور به راحتی اتفاق نمی‌افتد ولی وقتی سکه ها در اختیار چند نفر باشد، احتمال انتقال آنها به خارج از کشور و قاچاق سکه بیشتر خواهد شد.

ارسال نظر

 • محمد
  ۸۶ ۳

  چه سودی؟!!! از سه ماه پیش که سکه ثبت نام کردیم همه چی از پفک گرفته تا خودرو 3-2 برابر شده اونوقت می خواستی ما پولمون در بانک باشه داراییمون نصف بشه؟!! فقط 2 درصد به شما اعتماد کردن از شما سکه پیش خرید کردن بقیه یا مسکن خریدن یا سکه و طلا از صرافی ها خریدن. این 2 درصد خیلی هالو بودن که گیر شما افتادن هر روز یه طرحی از خودتون در وکنید. عجب اشتباهی کردیم.

  • ناشناس
   ۱ ۴

   کارشناسان بازار طلایِ بانک مرکزی در جریان نبودند که کارشناسان بخش چاپخونه بانک مرکزی سالهاست دارند پول بی پشتوانه چاپ و خرج میکنند و سیل این پولها در حال برگشت به محل تولیده. حالا شما هم سخت نگیرید همین که یه مالیاتی از شما میگیرند و قضیه ختم به خیر میشه و مردم هم دلشون خوش میشه خوبه.

 • ناشناس
  ۷۷ ۳

  حالا اگر اقتصاد و قیمتهارو کنترل میکردن و سود سکه ها از سود بانکی هم کمتر میشد یا حتی ضرر میکردن خریداران سکه،بازم از این دست حرفها میشنیدیم؟
  اینها همش از حسادت اینه که دوستان تو این موضوع سهمی ندارن،هرکی هرچندتا سکه نوشته دزدی که نکرده،پول خودش بوده،کاملا قانونی،از شرایط بانک مرکزی استفاده کرده،نه واسه سود،واسه حفظ ارزش دارایی،کی میتونست پیش بینی کنه،سکه ۱،۶۰۰ ای بشه ۳ میلیون ظرف ۲-۳ ماه،اصلا یکسال؟ هیچکس حتی فکرشم نمیکرد.
  ولی فقط اونکه نیست،ماشین ۳۰۰ میلیونی هم شد ۷۰۰ میلیون،چرا واسه اون کاری نمیکنید؟
  خونه ۹۰۰ تومنی شد ۱،۵، چرا واسه اون کاری نمیکنید؟
  گوشی ۴ تومنی شد ۷ تومن،چرا واسه اون دردتون نمیاد؟
  تمام اجناس وارداتی حداقل ۱۰۰% افزایش قیمت خوردن،چرا واسه اونا کاری نمیکنید؟
  و اصل موضوع دلاری که ۴۲۰۰ تومنشم پاییز پارسال میگفتین حبابه،الان شده حدود ۸ تومن. چرا جلوی اونو نمیگیرید؟
  شرکتهای رانتخوار اکثرا خصولتی که تو این وضعیت از آب گل آلود ماهی میگیرن،و این دوزار تتمه ارزی کشور رو به غارت میبرن و باعث تلاطم بیشتر بازارها و فشار به مردم میشن،چرا واسه اونها کاری نمکنید؟
  مشکل ۱۰۰ تا سکه ایه که یه آدم عادی نوشته؟ بیا اینم مال شما،ببینم سیرمونی دارید؟ به قرآن که ندارید....!!!!
  این ته مونده سرمایه مردم هم بگیرید ، بدید بچه هاتون تو انگلیس و آمریکا عشقشونو بکنن.

 • ناشناس
  ۳۹ ۳

  قرار بود اوراق سکه تو بورس بیاد که اونکار هم نکردن،خدا داند چی پشتشه....
  مثل قضیه دلار و ارز صادرکننده و وارد کننده که اونم نزاشتن در نهایت به بورس بیاد.

 • ناشناس
  ۳۰ ۴

  قرار بود از دوم تیر پرداخت سپرده های موسسات اعتباری آغاز شود امروز که 20 تیر است پرداختی صورت نگرفته و بانک مرکزی بازی جدید درآورده تا بلکه پرداخت ها را به تعویق اندازد. این موضوع را پیگیری کنید لطفا.

 • رضا زاده
  ۷۱ ۳

  بله حق با این نماینده مونه،98 درصد بقیه ریختن تو بازار و سکه و دلار و مسکن خریدن،مالشون هم زیر سرشونه،یه عده ساده لوح تمام پس اندازشون و دو دستی دادن به بانک مرکزی،حالا هر روز یه نفر یه ایده خلاقانه میده
  ایشون هنوز فرق سود با حفظ ارزش دارایی رو نمی دونه

 • علی
  ۷۷ ۳

  سوال بنده از آقای حسن حسینی شاهرودی بعنوان نماینده مجلس این است :
  1) چرا در آن مقطع زمانی که پیش فروش سکه انجام میشده ، شما اعتراض نداشته اید.
  2) آقای حسن حسینی شاهرودی شما و دیگر نمایندگان بهتر میدانید که ( این 2 درصد ) همین مبلغی که برای پیش خرید سکه به بانک ملی پرداخت کرده اند باعث کاهش نقدینگی در جامعه شده است اگر در همان موقع وارد بازار ارز یا سکه میشد قیمت آنها را در کمترین زمان افزایش و باعث کاهش بیشتر ارزش "ریال" میشد.
  3) آقای حسن حسینی شاهرودی ، به قول شما ( همین 2 درصد ) خریداران مسکوکات طلا غالبا کسانی هستند که در راستای حفظ منافع ملی از خرید و کنز ارز از جمله دلار که کمک به دولت آمریکا است خودداری نموده و صرفا برای حفظ ارزش دارایی خود و در حدود مقررات مبادرت به پیش خرید سکه نموده اند.
  4) آقای حسن حسینی شاهرودی ، به قول شما ( همین 2 درصد ) اگر همین خریداران گواهی سکه طلا در زمان پیش خرید از بانک ملی هر کالایی را می خریدند تقریبا همین سود را برده بودند چرا که در بازه زمانی شش ماهه منتهی به خرداد ماه سال97 قیمت خیلی از کالا ها و اجناس دو برابر شده است. " مثلا خانه ، اتومبیل بخصوص اتومبیلهای لوکس ، هر نوع ارز و ... . "
  5) آقای حسن حسینی شاهرودی جنابعالی بعنوان نماینده مجلس و مردم و سایر نمایندگان محترم در جایگاهی هستید که بعنوان مقنن ( قوانین را تصویب مینمائید ) کسی که قوانین را تصویب مینماید نباید خلف وعده نماید و قوانین را به همین راحتی زیر پا بگذارد و اعتماد مردم را به حاکمیت سلب نماید. اینطوری سنگ روی سنگ بند نمیشود و از یک نماینده این صحبت ها خیلی بعید به نظر میرسد.
  6) آقای حسن حسینی شاهرودی ، شما باید حافظ منافع مردمی باشید که از طریق قانونی اقدام به چنین پیش خریدی نموده اند و راه را قانونی انجام داده اند. پس چرا افراد و ارگانهایی و یا شرکتهایی که اخیرا از دولت ارز دولتی دریافت کردند و با همین ارز اجناس وارد کشور کردند و آنرا بصورت آزاد میفروشند ، چرا جنابعالی و دیگر نمایندگان محترم سکوت کرده اید . بهتر است با هنجارشکنانی که قوانین را زیر پا میگذارند و اختلاسهای میلیونی در جامعه و سیستم بانکی و ... انجام میدهند با آنها برخورد شود و قوانین تصویب نمایید.
  و ..... .

 • ناشناس
  ۲۰ ۲۷

  سود در ایران فقط قراره برای یه عده خاص باشه

 • ناشناس
  ۱۸ ۱

  به جای کنترل نرخ ارز و سکه و دیدن ماجرا ازون طرف فقط ازین طرف میبینن اقایون
  اون روز که ثبت نام شد بر اساس قیمت روز و کسر سود بانکی قیمت پیش فروش محاسبه شده بود و اینکه طی چند ماه قیمت سکه نجومی بشه مشکل خریدار نیست بلکه بی عرضگی سیستگذاران پولی و بانکی و ارزی هست.همونجور ک ریاست مجلس گفته مشکل ریشه خارجی نداشته و طبق معمول برا اینکه بی عرضگی خودشونو توجیه کنن یه سره میگن جنگ اقتصادی امریکا و....برید مشکل خودتونو حل کنید و اینهمه فرافکنی نکنید

 • حسن
  ۲۰ ۱

  اون روزی که ما ثبت نام کردیم قیمت سکه در بازار ازادحدود200هزار تومان بیشتر بودوماراحت میتونستیم از بازار ازاد سکه بخریم ولی باز هم به مسئولین ودست اندرکاران اعتمادکردیم که باز هم کار بسیاراشتباهی کردیم هر روز یک سخن وبه عبارتی یک بامبولی در می اورندقیمت همه اجناس دوبرابرشده حالااگر قیمت سکه پایین اومده بود هم همین حرفارامی زدید!!

 • علی
  ۱۹ ۱

  اقای نماینده محترم مردم برای سود پیش فروش سکه انجام نداده اند فقط برای حفظ ارزش سرمایه شون که یه عمری برای ان زحمت کشیده اند این را بفهم و این طرح برای همه ازاد بود که بخرند حالا شما یا هر کس دیگر یا اعتماد نکرده که بخرد یا جایی دیگه سرمایه گذاری کرده

 • یزدی
  ۲۰ ۱

  نماینده محترم سال 92 که بانک مرکزی پیش فروش سکه انجام داد و بعد از ان سکه ارزان شد و مردم کلی ضرر کردند چرا هیچ کس چیزی نگفت و حتی اکثرا خوشحال شدند واقعا متاسفم برای این اخلاقهامون

 • رضا
  ۱۶ ۱

  وقتی عضو کمیسیون اقتصاد مجلس اقتصاد بلد نیست همین میشه دیگه. حباب 400 تا 500 هزار تومانی سکه بدلیل عدم عرضه درست توسط بانک مرکزی بوجود آمده. وگرنه با دلار 7500 تومانی هم نهایتا" سکه دو میلیون و دویست خواهد بود. اون موقع که بانک مرکزی خودش حراج سکه در بانک کارگشایی زده بود و با دادن سکه به دست دلالان آن هم فقط در یک شعبه در سراسر ایران باعث بالا بوجود آمدن سلطان های سکه شدند شما بعنوان نماینده مجلس چرا اعتراضی نکردید. الان که با پیش فروش سکه عرضه منطقی تری در بازار صورت گرفته (بغیر از تعداد محدودی که سکه بالا نوشته اند و جمعا" 200 نفر هم نمیشوند. بقیه 114 هزار نفر بطور متوسط 67 سکه نوشته اند) چپ و راست داد نمایندگان در آمده است. در حالیکه در چند ماه اخیر در مقابل دو برابر شدن قیمت دلار و ماشین و خانه سکوت کرده اند . شما دلار را که پایین بیاورید سکه خودش پایین می آید ولی متاسفانه زورتان به گیرندگان دلار 4200 نمیرسد میخواهید سرمایه مردم را گروگان بگیرید که خلاف شرع و عرف و اخلاق است.

 • ناشناس
  ۱۲ ۱

  سکه باز هم گرون میشه یعنی؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا به رغم اینکه تحویل سکه های پیش فروش شده شروع شد اما قیمت ها همچنان صعودی است؟!!!!!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری