{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 282771

علی لاریجانی در جمع خبرنگاران:

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید مانع آسیب زدن رشد نقدینگی به اقتصاد کشور شود، گفت: در جلسه غیر علنی امروز مجلس تاکید شد که دولت باید ایرادات تخصیص ارز را برطرف کند

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین، علی لاریجانی در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی گفت: امروز جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد که دو رکن مهم در شرایط فعلی برای تنظیم بازار هستند. بحث های نسبتا طولانی انجام شد و نمایندگان دولت درباره تدابیر و برنامه‌های خود و کمیسیون های تخصصی مجلس نظرات خود را درباره وضعیت اقتصادی مطرح کردند. برخی نکات باید در زمان دیگری تصمیم گیری شود. همچنین نمایندگان نیز نظراتی را مطرح کردند.

لاریجانی با بیان اینکه اغلب مطالب درباره این بود که در شرایط فعلی باید قوای کشور به هم‌افزایی همدیگر کمک کنند، اظهار داشت: مجلس این آمادگی را دارد جاهایی که اصلاحاتی نیاز است، صورت دهد و از این رو در شرایط کنونی ممکن است اقتضا این باشد تا برخی مقررات برای کار سهل‌تر شود. همچنین برخی ایرادات در تخصیص ارز وجود داشت که به دولت گوشزد شد تا رعایت شده و اشکالات رفع شود که این مورد نیاز به تقویت نظارت ها دارد.

وی با بیان اینکه در این جلسه پیشنهاداتی برای کنترل نقدینگی مطرح شد که برخی از آن در قانون بودجه به تصویب رسیده و باید اجرا شود، گفت: این موضوع به طور جد از دولت خواسته شد تا مواردی که در قانون برنامه و بودجه تصمیم گیری شده اجرا شود تا رشد نقدینگی به اقتصاد کشور آسیب نزند، لذا در اسرع وقت باید در این باره جلسه گذاشته شود.

لاریجانی در ادامه افزود: از سوی دیگر لازم است طرح‌های نیمه تمام نیز به کمک مردم تمام شده و تسهیلاتی در این زمینه فراهم شود که مقداری از آنها در قانون بودجه تا سقف ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان تصویب شده که در شرایط فعلی باید بیشتر در این حوزه گام بردارند و اگر به اذن نیاز بود موارد مطرح شود.

رییس مجلس با بیان اینکه در ادامه جلسه غیرعلنی نکاتی درباره روانسازی تولید در داخل مطرح شد، عنوان کرد: این موضوع در مورد برخی مقررات مثل مالیات برارزش افزوده وجود دارد که به طور طبیعی در این شرایط اقتضا می کند تا تغییراتی داده شود و نیازمند ارائه پیشنهادات از سوی دولت است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در مواردی نیز باید از دولت سوال می شد که در سیاست خارجی کشور و نوع مراودات و مسیر آن به چه شکل است و باید نظمی گرفت که استراتژی کشور در ابعاد خارجی و داخلی در چه محورهایی باشد؛ لذا در نهایت جمع بندی جلسه در ۱۰ مورد نکات مهمی داشت که بنا شد در اسرع وقت عنوان شود.

وی با تاکید بر اینکه در شورای هماهنگی قوای کشور هم پیگیر مسائلی که در مجلس مطرح شده خواهیم بود، گفت: نمایندگان نیز پیشنهاداتی به عنوان یک طرح آماده کرده بودند که این موضوع فردا در جلسه غیرعلنی مطرح می شود.

رییس قوه مقننه در پایان اظهار داشت: اولویت ما این است که دولت در این زمینه ها لایحه ارائه کند؛ چراکه مرکزیت کار با دولت بوده و ضمن حفظ این مرکزیت باید نیازهای آنها منتقل شود،البته در مجلس نیز پیشنهادی آماده شده که ممکن است نمایندگان خودشان بخواهند تصمیم بگیرند یا از دولت بخواهند این محتوا نیز به صورت لایحه ارائه شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری