{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 277554

رییس مجلس شورای اسلامی:

رییس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون امنیت ملی خواست تا نظارت لازم را برای تحقق دستورات رهبری به سازمان انرژی اتمی انجام دهد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین، در جلسه علنی صبح امروز مجلس علی لاریجانی در نطق پیش از دستور گفت: پاسداشت سالروز پیشوای بزرگ انقلاب امام خمینی (ره) که با حضور پرشور ملت برگزار شد و عظمت و اراده ملت در پایبندی به راه امام را نشان داد تسلیت عرض می‌کنیم.

لاریجانی در ادامه افزود: یکی از میراث گرانقدر امام (ره) روز قدس است که با حضور مردم در صحنه برای جهانیان به نمایش گذاشته شد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی سالروز رحلت امام خمینی به خوبی عظمت مقام امام و اهمیت راه او را بیان داشتند که تاثیر سیره امام و توجه به آن از جمله نیازهای امروز جامعه ایران است.

وی با اشاره به هشدارهای رهبری در خصوص مذاکرات برجام اظهار داشت: سخنان ایشان در مسئله هسته‌ای چه برای مذاکرات با اروپا اهمیت ویژه ای داشت و چه برای آمادگی در فعال شدن بخش‌هایی از صنعت هسته‌ای حائز اهمیت است.

لاریجانی با بیان اینکه دستورات رهبری در این مقطع حساس به موقع بود، گفت: رییس سازمان انرژی اتمی باید با جدیت این دستورات را به انجام برساند و کمیسیون امنیت ملی مجلس باید پیگیری مستمر در جهت تحقق آن داشته باشد.

رییس مجلس در ادامه افزود: در راهپیمایی روز قدس برخی توهین‌ها به رییس سازمان انرژی اتمی و برخی افراد دیگر شد که به هیچ وجه کار درستی نبود. رییس سازمان انرژی اتمی فردی دانشمند و مخلص و آگاه به مسائل هسته‌ای هستند که باید قدر ایشان را دانست و اصولاً توهین به هر کس در اینگونه مجامع ملی خلاف عقل و اخلاق است.

لاریجانی همچنین با اشاره به دوره‌گردی نخست‌وزیر پلید رژیم صهیونیستی در اروپا برای همراه کردن آنها با آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای عنوان کرد: به نظر می‌رسد با ضربه خوردن تروریست‌ها در عراق و سوریه این رژیم ماجراجو به دنبال ایجاد بحران دیگری در منطقه است تا بر مشکلات داخلی و خارجی این رژیم سرپوش بگذارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مسئولین جمهوری اسلامی ایران منتظر وعده‌های بی‌زمان اروپا نمی‌مانند، گفت: زمان مذاکرات در حال اتمام است اگر اروپا این توانمندی را در خود می‌بیند که توافق هسته‌ای را حفظ کند باید تصمیم خود را صریح‌تر و سریع‌تر اعلام کند، در غیر این صورت جمهوری اسلامی گام‌های بعدی را چه در زمینه هسته‌ای و چه مسائل دیگر برمی‌دارد.

لاریجانی عنوان کرد: نکته دیگری که لازم است دولت سریع‌تر تدبیر کند طراحی مدل بودجه‌ای متناسب با شرایط پیش‌رو است به نحوی که نیازهای اصلی کشور تأمین شود گرچه در این زمینه شورای هماهنگی اقتصادی باید گام‌های سریع‌تری بردارد اما کمیسیون برنامه و بودجه لازم است با نشست‌هایی با سازمان برنامه و بودجه سیمای روشنی از نحوه عمل دولت در شرایط جدید حاصل و اگر احتیاج به تغییراتی در قانون بودجه است آن را تدارک ببیند.

رئیس شورای با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا گفت: صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا بسیار ژاژ و پریش در حوزه سیاست بود به نحوی که صدرالذیل مطالب وی تناسبی با یکدیگر نداشت. از یک طرف توهم‌آمیز تصمیمات اخیر آمریکا در منطقه را توصیف کرد که به نظر می‌رسد واقعیات صحنه سیاسی را با حالات دفعی روانی شعف‌انگیز تصنعی خلط کرده است که چندان محل توجه ما نیست و مانعی هم ندارد که در این خوش‌خیالی بماند.

لاریجانی اظهار داشت: مسئله این است که در همین حال که از تحریم‌های سنگین علیه ایران حرف می‌زنند مدعی ضرورت نوعی گفت‌وگوی جدید برای حل مسائل شده‌اند. اینقدر این سخنان ناشیانه بیان می‌شود که به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا قلمرو سیاست را با چانه‌زنی‌های میدان تره‌بار عوضی گرفته است.

لاریجانی در ادامه افزود: وقتی وی توافق هسته‌ای را که بعد از چند سال مذاکره حاصل شده بدون توجه به تعهدات اخلاقی و حرفه‌ای خود به راحتی زیر پا می‌گذارد چه توقعی دارد که در مقابل این ژاژ‌خواهی‌ها کسی به او توجه کند.

رییس مجلس در پایان گفت: دنیای سیاست محل مراودات و محاسبات عقلانی است نه رفتار بی‌نزاکت سیاسی و آمریکا مطمئن باشد ملت ایران در مقابل دشمنی‌های این کشور و صهیونیست‌ها با اراده قوی‌تر تحت رهبری‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب به راه خویش ادامه خواهد داد.

ارسال نظر