کد خبر 580389

پلمب ۱۲۹۴ واحد متخلف طی یک هفته

با وجود کاهش شهرهای قرمز کرونایی، شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی چندان خوب نیست؛ موضوعی که نگرانی ها را بابت پیک زدن مجدد کووید۱۹ بیشتر می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، هرچند که در حال حاضر طبق اعلام وزارت بهداشت، روند بستری ناشی از کرونا در اکثر استان‌های کشور پایدار یا کاهشی است و هنوز وارد خیز ششم سراسری کرونا نشده‌ایم، اما باید توجه کرد که با وجود واکسیناسیون سریع و گسترده، اگر رعایت پروتکل های بهداشتی نادیده گرفته شود، کرونا به راحتی می تواند برای بار ششم پیروز شده و بیماری و مرگ را در کشور بگستراند.

در حال حاضر خوشبختانه از میزان شهرهای قرمز در کشور کاسته شده است؛ به طوری که طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کشور، اکنون ۲۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۷ شهرستان در وضعیت نارنجی،  ۲۲۲ شهرستان در وضعیت زرد و  ۱۱۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. با این حال اما، شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی چندان خوب نیست و میانگین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور تا تاریخ ۱۹ آبان ماه ۴۷.۰۲ درصد بوده است. آماری که قطعا برای پیشگیری از شیوع مجدد کرونا در پهنه کشور، مناسب نبوده و نگرانی ها را بابت پیک زدن مجدد کووید۱۹ بیشتر می کند.

در حال حاضر بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۴۷.۰۲ درصد است. روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

1

2

کمترین و بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی

همچنین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تفکیک استان‌های کشور از تاریخ ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰ در نقشه زیر قابل مشاهده است و همانطور که می‌بینید بالاترین میزان رعایت پروتکل‌ها در استان همدان و لرستان با میزان رعایت ۵۱ تا ۶۶ درصدی بوده است. کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها در استان‌های کشور کمتر از ۴۵ درصدی بوده است.

3

در عین حال بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۲ تا ۱۹  آبان ماه ۴۷.۰۲ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی را با ۶۵.۶۷ درصد در همدان و کمترین میزان آن را با ۳۹.۸۴ در کرمان مشاهده می‌کنیم.

4

میانگین میزان رعایت بهداشت فردی مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور طی این مدت، ۵۱.۸۸ درصد بوده است. در این شاخص نیز بیشترین میزان رعایت مربوط به استان لرستان با ۸۳.۳۴  درصد رعایت است و کمترین میزان رعایت هم مربوط به استان کرمان با ۴۲.۵۸ درصد است.

5

همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰، ۴۹.۶۶ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت در این شاخص مربوط به استان همدان با ۷۴.۴۶ درصد بوده و کمترین میزان رعایت نیز مربوط به استان البرز با ۴۱.۳۴ درصد رعایت بوده است.

6

میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز در این مدت، ۴۹.۳۰ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی با ۸۲.۲۱ درصد مربوط به استان هرمزگان و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به استان چهارمحال بختیاری با ۴۱.۱۱ درصد است.

7

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه، ۴۷.۰۲ درصد بوده است که استان همدان با ۶۵.۶۷ درصد بیشترین میزان رعایت و کرمان با ۳۹.۸۴ درصد کمترین میزان رعایت را داشته‌اند.

8

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۲۴۳۰۹۴ مورد بازرسی انجام شده است.

9همچنین طی این مدت تعداد ۳۲۶۴۱ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۱۲۹۴ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

10

باید توجه کرد که به ترتیب سوپرمارکت‌ها و خواروبارفروشی‌ها، نانوایی‌ها، رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در میان اماکن عمومی از تاریخ ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه به خود اختصاص داده‌اند و بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مطب‌ها، بانک‌ها، ادارات و سازمان‌ها، اماکن متبرکه، مساجد، پیشخوان و پلیس +۱۰، مراکز ورزشی، آرامستان‌ها،   پاساژها، تالارهای پذیرایی، داروخانه ها و پایانه های مسافربری درون شهری قرار دارند.

11

در حوزه صنایع نیز به ترتیب کارگاه‌ها و صنایع کوچک، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع تولید، نفت، گاز و انرژی و سایر، صنایع ساخت و ساز و مراکز شماره‌گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را طی مدت ۱۲ تا ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰ دریافت کرده‌اند.

12

ارسال نظر