کد خبر 508770

وزیر علوم مطرح کرد؛

خبر مهم درباره اجرای رتبه بندی معلمان

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری دولت نهایی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، جلسه چهاردهم شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه درمورد لایحه رتبه‌بندی معلمان، تاکید کرد: این لایحه در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری دولت نهایی شده و مجلس به آن وارد می شود، اگر این شاخص‌ها بررسی و نهایی شود، منظومه‌ای شکل می‌گیرد که حاصل آن معلم متخصص در رشته خود، توانمند در بحث تربیتی و تأثیرگذار برای آینده است.

قاسم احمدی‌لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش  هم  ۱۴ بهمن اعلام کرد که لایحه رتبه بندی معلمان در کمیته های سه گانه دولت تصویب شده و در صورت تائید نهایی در جلسه هیات وزیران به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

وی افزود: دولت برای رتبه بندی معلمان پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار  پیش بینی کرده که این رقم یک سوم آن اعتباری است که آموزش و پرورش نیاز دارد.

وزیر علوم در ادامه این جلسه بحث اصلی را توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراکز تخصصی تربیت معلم عنوان کرد و یادآور شد: بعد از فرمایشات ایشان، وزارت علوم در این زمینه اقداماتی را انجام داد که البته نیازمند تکمیل و رفع نقص است و در حال تکمیل نظارت‌ها هستیم تا در صورت نیاز موضوع، وارد شورای عالی انقلاب فرهنگی و بررسی تخصصی شود.

غلامی با تأکید بر این که تمام تلاش ها باید این باشد که مجموعه تربیت معلم را برای تربیت شایستگان و نسل آینده آماده کنیم، گفت: جهان در سال‌های آینده با تغییر مواجه می شود و به همین دلیل برای نسل جدیدی که تربیت می‌شوند اساتید باید دارای ظرفیت خوبی باشند.

غلامی درباره تدوین نقشه راه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هم بیان کرد: نقشه‌ راهی باید تعریف شود تا به این نتیجه برسیم فردی که از دانشگاه خارج می‌شود، می‌تواند آیندگان کشور را تربیت کند یا خیر؛ بنابراین ارزیابی‌ها بر اساس شاخص‌هاست و ما در این شاخص‌ها نقاط قوت و ضعف را بررسی می‌کنیم.

ماموریت مهم ۲ دانشگاه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در مورد دستور این جلسه که به موضوع «نقد درون‌سازمانی برنامه کیفیت بخشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی» اختصاص داشت، گفت: در حال حاضر تمرکز شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور روی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و رکن سند تحول منابع انسانی آموزش و پرورش است. ۲ دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ماموریت تربیت معلم برای آموزش و پرورش دارند و از این منظر جایگاه بسیار مهمی به خود اختصاص داده اند.

عاملی ادامه داد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان کاری جز تربیت معلم ندارند و روی این موضوع تأکید داریم، بنابراین برای این موضوع باید گزارش های دقیق ارائه شود.

وی با تأکید بر لزوم بازتعریف مأموریت‌های دانشگاه شهید رجایی، افزود: اگر نقصانی در اساسنامه باشد باید اصلاح شود. همچینن روی داوطلب، استاد و برنامه درسی هم باید تمرکز داشته باشیم. ما به اساتیدی در این دانشگاه نیاز داریم که تربیت معلمی را پذیرفته و حس افتخار نسبت به این کار مهم و انسان ساز داشته باشند.

عاملی رییس شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور تصریح کرد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، مأموریت‌گرایی حرفه‌ای و روشن را باید مدنظر قرار دهد و مأموریتی که دنبال می کند منطبق با فلسفه وجودی آن باشد. جای نگرانی دارد میان بیش از هفت هزار دانشجوی این دانشگاه، فقط ۲ هزار دانشجو در رشته‌های تربیت دبیر تحصیل می کنند؛ در واقع نزدیک به ۸۰ درصد ظرفیت این دانشگاه در حوزه مأموریت خود نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • یک فرهنگی
  ۱۰ ۱

  اعتبار یک سوم پیش بینی لازم !!!!! همیشه در دادن حق مشکل دارن !! ولی در ایجاد محدودیت و خالی بندی رتبه اول !!!!!! حتما داستان رتبه بندی که چندین سال هستش که از دهنشون نیفتاده رو با یک سوم و کمتر بیارن توی احکام و 100 برابر منت که ای ما فلان کردیم و بهمان کردیم !!! در حالی که فقط ماست مالی بوده و بس !!!

 • کارگری بدون مزد
  ۰ ۰

  همش درموردرتبه بندی معلمان حق التدریس میگیریم بارهم درموردجامانده های پیش دبستانی که قبل ۹۱ کارکردن ‌کدنگرفتن چندسال هست بلاتکلیف هستن یه فکری بکنیداوناکه دیگه وضعیتشان مشخصه اگه عدالتی هست بایدبرای همه رعایت بشه چندین سال درسخترین شرایط کارکردیم بدون هیچ ؟؟؟!!!!

 • ناشناس
  ۴ ۰

  بعد میگن خورده به تعطیلات عید و موکول میشه به بعد از عید بعدش میره واسه بعد از انتخابات بعدش میره تو دست دولت بعدی دولت بعدی هم نگهش میداره واسه داغ کردن تنور انتخابات دور بعدی و و و ......
  همینجوریه که الان ده ساله سر کاریم

 • علی
  ۱ ۰

  امکان نداره اجرا بشه

 • بی نام
  ۱ ۰

  تازه اگرحرفشون حرف باشه فقط معلمین رتبه بندی میشوند حقوق معلمین زباد می شود خدمتگزاری که هنوز حقوقش ۱۷۰۰ هستش و سرپرست خانواده هست چکارباید کند این دوراز انصاف است خدمتگزارهم کارش سنگین استهم حقوقش کم 😔😔

 • امید
  ۰ ۵

  سلام با اجرای رتبه بندی برای شاغلین شکاف حقوقی با بازنشستگان فرهنگی باز هم عمیق تر میشود این انصاف نیست

 • حمیرا
  ۰ ۰

  یه سوال دارم ازتون برای اضافه حقوق کدوم ارگان این قد بحث رسانه ها داغ میشه که فقط فرهنگیان را نشانه گرفته اید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام
  خواهشا تکلیف نیروهای بعد ۹۱ را مشخص کنید بدون ازمون بعد ۹سال تبدیل وضعیت بشوند شایسته نیست بعد ۹سال تازه ازمون بدهند بعد ار این تحربه کاری ،کسی ازمون قبول نشود عدم همکاری میکنند ؟خواهشا ما را بدون ازمون جذب کنید .این عدالت نیست .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  په چرایک دفعه حقوق کارمتدای شبکه بهداشت یک برابرونیم معلمامیشه صداش درنمیاداحکامشون صادرمیشه اماده ساله که صحبت رتبه بندی معلمامیشه وهمش حرفه کجاست عدالت

 • نورالدین باباعلی
  ۲ ۰

  آیا این رتبه بندی که شده برای فرهنگیان عین قبرستان کهنه شکافتن
  اجرا می شه یا نه اگر راست می گویید در همین اسفند ماه ۹۹ احکام را
  صادر و بدهید به فرهنگیان بعنوان یک عیدی تا ما هم عید خوبی را
  پشت سر بزاریم و دعا گوی شما باشیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رتبه بندی معلما شده ترش واش ....... هنوز اجرا نشده بر طبل بزنید ،بقیه ارگانها بی سرو صدا میگیرن ۳الی۴ برابر بیشتر .....کسی خبر نداره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخه رتبه بندی معلمهارو باید به میزان قبولی دانش آموزان باسواد مدنظربگیرن..نه اینکه هی به حقوقشون اضاقه کنن.وامسال منه آموزشگاهی بیام کم کاری معلمها رو باساعتی ۲۰۰۰۰تومن جبران کنم..حیف این حقوقی که بعضی معلمهای کم کار میگیرند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط معلم مانیروی خدمات سرایدارمدرسه شامل هیچی نمیشیم این انصاف نیست بخدا الانم تواین شرایط سخت اقتصادی ماهی با۲۸۰۰ هزارتومان که نصفش قسط قرضه بایدزنگی کنیم باتشکرفراوان؟

 • حسین
  ۰ ۰

  بشنو و باور نکن رتبه بندی انتخاباتی هست ولی برای معلمین نیست