کد خبر 493501

برای برگزاری امتحانات؛

آموزش و پرورش مدارس را باز می‌کند؟

بازگشایی مدارس برای امتحانات نوبت اول به یک چالش آموزشی بدل شده‌است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، آموزش و‌پرورش با زندگی اکثر خانواده‌های ایرانی گره خورده و اگر خانواده‌ای فرزندی در سن مدرسه رفتن نداشته باشند، حتما در اطرافیانشان هستند افرادی که به‌خاطر فرزندانشان خبرهای سال تحصیلی را با دقت بسیاری پیگیری می‌کنند و با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

این روزها نیز غیرحضوری شدن مدارس به‌دلیل کرونا موجب شده تا اهمیت این وزارتخانه و تصمیماتش دو‌چندان شود و هر خبری درباره مدارس در رأس اخبار قرار‌بگیرد؛ اتفاقی که بخشی از آن مربوط به گستردگی فعالیت آموزش‌و‌پرورش و بخشی نیز در گرو تصمیمات پرحاشیه این وزارتخانه در دوران کروناست. بازگشایی یا ادامه فعالیت غیرحضوری مدارس همان بحثی است که به یک اختلاف دنباله‌دار در سیستم تصمیم‌گیری آموزش و پرورش تبدیل شده و هرازگاهی شنیدن خبر بازگشایی مدارس موجی از اعتراض را به‌دنبال دارد. نزدیک شدن به امتحانات ترم اول مدارس نیز موجب شده تا در یک‌ماه اخیر بار دیگر اختلاف‌نظرها درباره فعالیت مدارس شدت‌بگیرد و عده‌ای از احتمال بازگشایی و برگزاری امتحانات مدارس به شکل حضوری صحبت کنند و بعضی نیز بر لزوم تعطیلی مدارس در شرایط کرونا اصرار بورزند.

مسئولان چه می‌گویند؟

محسن حاجی‌میرزایی در قامت وزیر آموزش‌و‌پرورش از همان روزهای ابتدایی کرونا بر آموزش حضوری دانش‌آموزان تأکید داشت و این صحبت را بارها تکرار کرده بود، مانند روزی که در دیدار با رئیس و اعضای هیأت‌رئیسه دانشگاه فرهنگیان گفت: «ساده‌ترین راه در مواجهه با ویروس کرونا این است که بگوییم آموزش غیرضروری است و باید متوجه خسارات ناشی از آموزش غیرحضوری هم باشیم. اصل را بر آموزش حضوری قراردادیم». این نگاه شاکله اصلی نگاه مدیریتی آموزش‌و‌پرورش در دوران کرونا را تشکیل می‌دهد و به همین دلیل دور از ذهن نبود که با وجود آمار بالای فوتی‌های کرونا، وزیر آموزش‌و‌پرورش در هشتم آذر‌ماه یعنی درست روزی که 391 نفر به‌دلیل کرونا جان باخته‌بودند، از لزوم برگزاری حضوری امتحانات صحبت کرد؛«ترجیح ما آموزش حضوری است. اصل بر برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری است زیرا از وقتی که ارتباط ما با دانش‌آموز مجازی شده باید میزان فراگیری او از درس برای ما مشخص باشد، لذا امتحان حضوری است مگر اینکه در زمان امتحانات با وضعیتی مواجه شویم که متخصصان امر بهداشت اجازه این موضوع را ندهند.» چنین صحبت‌هایی از جانب وزیر آموزش‌و‌پرورش موجب شد تا گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر بازگشایی مدارس شکل‌بگیرد؛ اتفاقی که در نهایت آموزش‌و‌پرورش را مجبور کرد تا با صدور اطلاعیه‌ای هرگونه خبر مبنی بر بازگشایی مدارس را تکذیب کند. هر چند آموزش‌و‌پرورش درصدد تکذیب خبر بازگشایی مدارس -که نشأت‌گرفته از سخنان وزیر بود- برآمد اما چند روز بعد- 22 آذر‌ماه- وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار با رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: «به ستاد ملی کرونا نیز اعلام کردیم متقاضی آموزش حضوری هستیم؛ چرا که مطالعات جهانی موید آن نیست که بازگشایی مدارس تأثیری در روند شیوع بیماری کرونا دارد؛ همچنین در برخی از پایه‌ها مانند اول ابتدایی آموزش غیرحضوری جوابگو نیست».

در ادامه صحبت‌های متنوع مسئولان آموزش‌و‌پرورش برای برگزاری آزمون مدارس به شکل حضوری، رضوان حکیم‌زاده‌، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز در گفت‌وگویی از شرایط ویژه برای برگزاری آزمون پایه‌های اول و دوم ابتدایی خبر داد. بر اساس گفته او «از دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی در دروس فارسی و ریاضی آزمون عملکردی به‌صورت حضوری در مدرسه با گروه‌بندی دانش‌آموزان و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به عمل می‌آید.» معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌و‌پرورش همچنین اعلام کرد که مکاتباتی با وزارت بهداشت داشته است؛«‌اعلام کردیم برای اطمینان از یادگیری مناسب دانش‌آموزان پایه اول و دوم که در آغاز مسیر تحصیل‌شان هستند، حتماً به ‌صورت عملکردی، ارزیابی از میزان یادگیری، خصوصاً یادگیری حروف الفبا انجام شود. با توجه به شرایطی که هم‌اکنون درگیرش هستیم، بر اساس تمهیداتی که اندیشیده‌شده، با همکاری معاونت تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌و‌پرورش سعی می‌کنیم در پایه‌های اول و دوم با اجرای پروتکل‌های سختگیرانه، دانش‌آموزان در گروه‌های کوچک حضور داشته باشند اما در این دو درس به‌صورت حضوری ارزیابی عملکردی دانش‌آموزان را خواهیم داشت.»

خسرو ساکی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش‌و‌پرورش نیز در آخرین روز آذر با تکیه بر بخشنامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و تربیتی دوره‌های تحصیلی اعلام کرد که برگزاری حضوری امتحانات پایه‌های اول و دوم ابتدایی در مناطق زرد با اخذ مجوز کتبی از کارگروه مدیریت و کنترل بیماری کرونا با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی امکان‌پذیر است. مرور صحبت‌ها و اطلاعیه‌های آموزش‌و‌پرورش گویای ادامه‌دار‌بودن یک بام و دو هوای این وزارتخانه در موضوع بازگشایی مدارس است.

شیوه‌نامه‌ای برای امتحانات

نزدیک‌شدن به امتحانات دی‌ماه موجب شد تا آموزش‌و‌پرورش دست به انتشار شیوه‌نامه‌ای برای برگزاری امتحانات تمام مقاطع تحصیلی بزند.

بر اساس این شیوه‌نامه، آزمون دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی در دروس فارسی(خواندن و نوشتن) و ریاضی به شکل حضوری و با گروه‌بندی دانش‌آموزان و رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی انجام می‌شود. همچنین قرار است «ارزشیابی دروس شایستگی‌های فنی شاخه‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و استانداردهای مهارت شاخه کاردانش و دروس کار‌آموزی و کارورزی، به‌صورت تراکمی و حضوری با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی انجام شود.»  در بخش دیگری از این شیوه‌نامه به امتحانات نهایی دی‌ماه دانش‌آموزان پایه دوازدهم دوره دوم متوسط روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد شاخه نظری پیش‌دانشگاهی، رشته هنر، شاخه فنی‌وحرفه‌ای نیم‌سالی-‌واحدی (بزرگسالان آموزش از راه دور - داوطلبان آزاد) اشاره شده است« سال تحصیلی 1399-۱400 از روز پانزدهم دی‌ماه به‌صورت «حضوری» آغاز می‌شود و هشتم بهمن‌ماه به پایان می‌رسد.»

چشم انتظار تصمیم ستاد ملی کرونا

موضوع اجازه گرفتن آموزش‌و‌پرورش از متخصصان امر بهداشت نکته‌ای بود که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به آن اشاره کرد. او در بیست‌ونهمین روز از آذر‌ماه که کرونا به‌دلیل اعمال شدیدتر محدودیت‌ها روند نزولی پیدا کرده و تعداد جان‌باختگان به 175نفر رسیده بود، خبر از بررسی برگزاری آزمون‌های مدارس به شکل حضوری داد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره این موضوع گفت: «تا ٢‌هفته آینده درخصوص بازگشایی مدارس تعیین تکلیف می‌شود. همچنین پیشنهاد بازگشایی مدارس برای پایه‌های اول و دوم ابتدایی در شهرهای نارنجی و زرد مطرح شد که این دانش‌آموزان بتوانند حضوری در کلاس‌های درس شرکت کنند. این بحث مخالفین و موافقینی دارد که در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد. آموزش مجازی به هیچ‌وجه تعطیل نشده و هیچ مجوزی در این‌باره از طرف ستاد ملی کرونا صادر نشده است. آزمون‌های مدارس برای برگزاری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیاز به مجوز دارد».

آزمون حضوری محدود، از ترس تقلب امتحانی والدین

هر چند آموزش‌و‌پرورش شیوه‌نامه‌ برگزاری آزمون‌ مدارس را منتشر کرده‌است اما با توجه به شرایط شکننده کرونا و نهایی نشدن تصمیم‌گیری ستاد ملی کرونا، مدارس از یک دستورالعمل واحد پیروی نمی‌کنند.

در این میان اصرار بر برگزاری حضوری آزمون دانش‌آموزان اول و دوم ابتدایی با توجه به اینکه این دانش‌آموزان توان کمتری در رعایت پروتکل‌ها دارند، موج جدیدی از نگرانی‌ والدین دانش‌آموزان را رقم زده‌است. ریحانه که در یکی از مدارس ابتدایی تهران مشغول به تدریس است از نگرانی معلم‌ها و خانواده‌ها از برگزاری آزمون‌ها به شکل حضوری گفت: «هنوز معلوم نیست که تکلیف امتحانات دانش‌آموزان پایه اول و دوم ابتدایی چه می‌شود اما تلاش ما این است که آزمون‌ها غیرحضوری باشند و تنها دانش‌آموزانی که در درس‌ها خیلی ضعیف هستند و گمان این می‌رود که والدینشان در پاسخ به سؤالات امتحانی به آنها تقلب برسانند، برای آزمون حضوری به مدرسه بیایند». بر اساس گفته این معلم، نباید شیوه‌نامه به‌صورت کلی اجرا شود و بهتر است که تصمیم نهایی بر عهده معلم و مدرسه گذاشته شود چرا که «همان چند جلسه حضور در مدارس ممکن است موجب گسترش بیماری شود.» او درباره دستورالعمل آموزش‌و‌پرورش توضیح داد: «پیامکی برای مدیر مدرسه ما ارسال شده و در این پیام آمده است که آزمون حضوری نوبت اول برای پایه‌های اول و دوم با توجه به پیگیری‌های انجام شده از اداره کل اجباری نبوده و اختیاری است. اگر مدیری قرار به برگزاری آزمون حضوری داشته باشد، باید مجوز کتبی از اداره دریافت کند». آنطور که این معلم پایه دوم توضیح می‌دهد، اکثر خانواده‌ها از برگزاری امتحان به شکل آنلاین استقبال کرده‌اند اما در این میان هستند خانواده‌هایی که همچنان اصرار بر حضور دارند؛ «یکی از همکارانمان با خانواده‌ها دچار مشکل شده است، چون بعضی از والدین دانش‌آموزان کلاس این معلم تنها امتحان آنلاین را قبول دارند و عده‌ای هم زیر بار امتحان آنلاین نمی‌روند و می‌گویند ما در هر صورت بچه‌هایمان را به مدرسه می‌فرستیم.» در میان تمام این اظهارنظرها بسیاری تصمیم نهایی را منوط به دستور ستاد ملی کرونا می‌دانند اما با تکیه بر گفته‌ها و شنیده‌های این معلم و همکارانش، نمی‌توان با یک حکم کلی دستور به بازگشایی مدارس داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • رضا اسدنژاد
  ۴۶ ۱۰

  باز نشه چون کرونا هست

 • بهار
  ۱۴ ۵۴

  آموزش باید حضوری باشه

  • ناشناس
   ۳۰ ۲

   من جون بچه ام رو با دکترا عوض نمیکنم

  • رشید
   ۲۵ ۱

   لطفاا سری به بیمارستان ها اول بزنید اگر راست میگویی به بخش کرونا بعد در این مورد صحبت بفرما بازگشایی در این فصل و محیط بسته کلاس خطرناک است

  • رشید
   ۲۹ ۳

   با سلام واحترام تعطیل شدن مدارس باید تا پایان ویروس کرونا ادامه داشته باشه حتی دو یا سه سال یا ترزیق واکسن آن چون باعث مرگ ومیر دربین دانش اموزان وخانواده ها ومعلمان می شود لطفا سری به بخش های کرونایی بیمارستان ها بزنید که چطور فرد احساس خفگی میکند

 • بهار
  ۱۸ ۶۳

  آقای وزیر لطفاً نهایت تلاشتون رو بکنید تا آموزش حضوری باشه

  • علی
   ۲۳ ۵

   شما کارشناسیت ازکجا گرفتی که نظر میدی

  • ......
   ۵ ۱

   نمیدونم چرا ولی حس میکنم اولین نفری که کرونا بگیره اینه

 • ناشناس
  ۲۹ ۵

  اصلا باز نشه خطری مخصوصا الان توفصل زمستان شاید بعضی هاکرونا جدی نگرفتن که با بازگشایی مدارس موافقن وقتی از نزدیک مردن آدم های سالم و کم سن به دلیل کرونا ببینی اونوقت که ترس تمام وجودتو میگیره تو خدا این مریضی شوخی بردار نیست .آخه صبح پاشی بچه با ترس و لرز بفرستی مدرسه که چی الات دارن با آموزش مجازی خیلی عالی پیش میرن من خودم مادر یه کلاس اولی هستم

 • رقیه راحتی
  ۱۱ ۱۷

  سلام. مدارس روستای را باز کنید تا دانش آموزان از درس عقب نمانند در روستا اینترنت و دانش آموزان گوشی هوشمند ندارند و خبری از کرونا نیست

  • جهانی
   ۱۹ ۲

   یعنی روستا ها ویروس کرونا میگه دوره نمی ره اونجا یا روستاها ضد ویروس هستند یا شما چطور این گفته خدت را بررسی کردید به چند روستا رفتید ؟؟ ! از قضا شرایط واگیری کرونا در روستا به مراتب بیشتر است

 • ناشناس
  ۲۴ ۱

  شما شما که میگی اموزش حضوری باشه من بچه کلاس اولی دارم چطور بفرستمش با این شرایط خودت

 • محمد
  ۱۱ ۳۵

  سلام آقای وزیر محترم هر کاری می توانید بکتید تا مدرسه ها باز شود چون اگر باز نشود سال دیگر می بینید که دانش آموزان چه افتی می کنند🥺🥺🙏🙏🙏

 • رضا
  ۳۴ ۱

  جون فرزندانمون و خودمون از همه چیز مهمتر

 • ناشناس
  ۳۳ ۱

  از وزیر اموزس خواهش داریم دل مادرها رو با حضوری کردن اینقدر نلرزانید خدا رو خوش نمی یاد من نمی تونم دوقلوهای کلاس اولی خودمو توی این ویروس خطرناک بخاطر یه ارزشیابی ساده ببرم مدرسه شرمنده

 • شریفی
  ۳۷ ۷

  باید مدرسه غیر حضوری باشد

 • خدادی
  ۲۷ ۱

  چون کروناهست اگه یکی داشته باشه همه میگرن سعی کنید مجازی باشه

 • دانش آموز
  ۳۰ ۱

  لطفا آموزش و پرورش مدرسه رو واز نکنید شما دارید با جان بچه ها بازی می کنید یعنی چی
  لطفا واز نکنید 🙏🙏🙏

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  آقای وزیر نباشه کرونا هست

 • آراد
  ۲۷ ۱

  اگه خدایی نکرده بچه ها درگیر این بیماری بشن شما جوابگو هستین ؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۲۵ ۱

  بچه ها مخصوصا مقطع ابتدایی مگه میتونن پروتکل بهداشتی رو رعایت کنن، اگه یک نفر کرونا گرفته باشه تو فضای بسته کلاس همه کرونا میگیرن،

 • Parsa
  ۲۱ ۱

  کی گفته بچه ها احتمال کرونا گرفتن آنها کمتر من الان کلاس هشتم هستم و دوستم کرونا گرفته و قرنطینه است حالش هم خیلی بده

 • احمد حسینی
  ۴ ۲۸

  سلام. جناب وزیر آموزش و پرورش مدارس را باز کنید که دانش آموزان بیسواد شدند

  • ناشناس
   ۲ ۰

   امتحانات غیر حضوری بشه من یه دوستم کرونا گرفته و مرده امتحانات را غیر حضورییییییی کنین

 • دبیر
  ۸ ۱

  آقای وزیر!لطفاًجان کلاس اوّلی هاودوّمی هاومعلّم هاشون براتون مهم باشه واین قدرامتحان حضوری امتحان حضوری نگید.خداروخوش نمیادکه شمااین قدراسترس توجون معلّم های کلاس اوّل ودوّم ومادرهای بچّه هامی کنید.هرروزی یه تصمیمی دارید.یه مقدارآرامش روحی هم برای مردم دراین شرایط کرونایی خوبه.

 • ناشناس
  ۱۴ ۴

  سلام حالامثلامدرسه بازشدبچه هاحضوری رفتن امتحان دادن وارزشیابی شدن ونمره صفرگرفتن حالامگه می خوان چکارکنن اصل یادگیریه که یادنگرفتن مثلاباارزشیابی می خوان یادبگیرن درضمن توآموزش های مجازی دیدیم توی ایران چقدرمعلم بی سوادداریم مخصوصا معلم های ریاضی

 • فاطمه
  ۱۷ ۳

  مدارس رو باز نکنید الان دختر من. کلاس شیشم هست کرونا گرفته

 • فاطمه
  ۱۶ ۲

  به نظرتان بچه ها رو بفرستیم مدرسه رعایت میکنن ن لطفا امتحانات غیر حضوووووووورررررریییییی

 • امیرحسین
  ۱۲ ۲

  سلام لطفا مدارس هارو باز نکنید اگه یک نفرتوی کلاس کرونا بگیره همه میگرن چون محیط بسته هست اگه ما دآنش آموزان کرونا بگیرین کی جواب گوهست امتحان ندادیم که ندادیم فوقش یک سال عقب بیفتیم بهترازاینکه کرونا بگیریم فرض کنیم الان مدارس باز هست بعد آنش آموزان کرونا میگریم میمیرن بعد درس خوندن براشون چه اهمیتی داره

 • رشیدی
  ۱۱ ۲

  من دخترم کلاس اولیه.به هیچ عنوان با جون بچم بازی نمیکنم .بیسواد شدن بهتره یا مردن بچم.درضمن مادرا خیلی بهتر از معلما درس میدن به بچه هشون.بیشتر باهاشون زحمت میکشن.

 • ناشناس
  ۱۳ ۲

  تاپایان سال تحصیلی مدارس نباید بازشوند.مااجازه نمی دهیم فرزندانمان به مدرسه بروند

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  مدرسه ها رو باز نکنین چون من که دانش اموز هستیم ما ۳ روز رفتیم مدرسه دیدم یکی از دوستمون کرونا گرفته وحالش بد بود

 • زیبا
  ۳ ۴

  آموزش وپرورش اگه از تقلب بچه ها نگرانه پای حرفشان بایستن اینترنت رایگان قراربود باشه تا والدین هم از شروع امتحان تاپایان فیلم بگیریم تا خیالتان راحت باشه

 • مریم مختاری
  ۴ ۲

  چرا مدرسه بزرگسالان فرصت نو در ورامین حضوری است در ضمن اینکه همه مدارس غیر حضوری
  نباید حضوری باشد

 • محمد
  ۷ ۲

  به نظر من آدم بیسواد باشه بهتره از اینکه مُورده باشه
  میشود که یه بار دیگر همون کلاسی که قبلا برویم رو بریم
  ولی وقتی بمیریم نمیشه دوباره زنده شیم

 • حسین
  ۸ ۲

  خدا را شکر مسولیت باز گشایی مدارس را ستاد کرونا به عهده گرفت وگرنه این وزیر محترم ما اینقدر تشخیص نمیداد که با این شرایط صلاح بر بازگشایی مدارس نیست

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  من دبیر هستم و با کمال احترام بچه‌ی خودم را نمی فرستم چون ابتدایی نمی تونه بهداشت رو رعایت کنه وچه بسا خیلی ها با وجود ماسک هم کرونا گرفتن تازه کرونای انگلیسی هم که دیگه هیچ .......

 • یک کاربر
  ۱ ۰

  دوستا دیگه هر چقدر اینارو هم بنویسین دبگه این حرفا به گردن اموزش پرورش افتاده است

 • الیسا
  ۳ ۰

  چرا آلان باید مدرسه رو باز کنید چرا اول مدرسه باز نکردین الان دی هستش مدرسه ها توچهار ماه تموم میشه الان می خواهید باز کنید

 • زهرا
  ۰ ۰

  چرا اول مدرسه باز نکردین البته الا ن دی هستش 4 ماه دیگه مدرسه تموم میشه الان میخواین مدرسه رو باز کنید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  وزیر محترم اینقدر که به فکراموزش هستی به فکر موقع که درسشان تمام شد سرکار بروند .چه فایده لیسانس بیکار باشند .بااین وضع کرونا

 • ناشناس
  ۲ ۰

  مدرسه ها باید غیر حضوری باشد یا تعطیل نمیکردید حالا هم باید غیر حضوری باشد هرکه خر بزه خورد باید فکر حالا هم باشد

 • ناشناس
  ۱ ۲

  به نظر من اموزش انلاین اصلابه درد نمی خوره واقعا ی فکری به حال دانش اموزان بکنید

 • نسرین
  ۱ ۰

  آفرین اون خانومی که گفت مادرا بهتر از معلما درس میدن منم موافقم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  تو این مملکت هر چقدم بخونی به جایی نمیرسی پس چرا با جون بچه هامون بازی کنیم مگه باسوادامون به کجا رسیدن هیچ جا بیکار موندن یا به شغل آزاد روی آوردن

 • فاطمه
  ۳ ۰

  امتحانات باید غیر حضوری باشند.

 • فرهنگی
  ۴ ۱

  تو مدرسه ما کلاس اولی ها ماسکشان را با هم عوض میکردن.قابل توجه جناب وزیرووزیر و موافقان آموزش حضوری.بقیه را خودتون نتیجه گیری کنین

 • علی
  ۳ ۰

  آموزش پرورش شده یک بام و دو هوا هر روز یواشکی تعدادی از مدارس. را باز میکند

 • مریم مامی زاده
  ۱ ۲

  سلام آقای وزیر لطفا مدرسه ها باز بشن هر جور شده اگه مدرسه ها باز نشن سال بعد هم مون رد میشم درش هامون سخته نمیشه مجازی خوند خیلی سخته

  • جهانی
   ۱ ۰

   با سلام علت تعطیلی مدرسه را مورد توجه قرار دهید یک مدرسه بی دلیل نمی تونه حتی پنج دقیقه هم زودتر تعطیل شود

 • ناشناس
  ۰ ۱

  قال توجه اون عزیزانی که میگن معلم ها بی سواد هستند .ین دری نیس که همگی را با یک چوب بزنید ومن خودم یک علم هسم گاهي اوقات اعتر۴ بعد از ظهر تو شاد جوابگو بچه ها واولیا شون هستم وقتی به خودم میام میبینم ساعت ۴ صبح شده .البته که مدارس حضوری بهتره ولی تو این شرایط سلامت بچه ها از همه مهمتره من حاضرم چند شب بیدار خواب باشم وجوابگو بچه ها اما نسل ایند مون سالم وتند ست باشن .