کد خبر 433853

واکسن کرونا در آلمان مجوز تست بالینی گرفت

ده‌ها تیم در دنیا در تلاش تولید واکسن کرونا هستند. اکثر پروژه‌ها در سطح لابراتورها مانده و تنها چهار نمونه در چین و آمریکا به مرحله بالینی رسیده‌‌اند. حال انستیتو پاول ارلیش، دارویی را روی ۲۰۰ داوطلب امتحان می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، انستیتو پاول ارلیش (PEI) اولین موسسه آلمانی است که مجوز آزمایش بالینی واکسن احتمالی کرونا را دریافت کرده است. این مرکز تحقیقات علمی که در شهر ماینس قرار دارد، چهارشنبه ۲۲ آوریل اعلام کرد دارویی تهیه شده که به زودی روی ۲۰۰ فرد داوطلب سالم آزمایش خواهد شد.

دویچه وله در گزارشی نوشت: مسئولان انستیتو گفته‌اند: «تست این واکسن روی انسان‌، می‌تواند راه را برای تولید داروی ایمنی کرونا در آلمان و خارج از آن هموار سازد.» آنها به داوطلبان اطمینان داده‌اند که مجوز بالینی، با ارزیابی دقیق جوانب احتمالی دریافت شده و کمترین ریسک را دارد. 

انستیتو Paul Ehrlich، تولید واکسن احتمالی کرونا را در همکاری با شرکت داروسازی پفیتزر ((Pfizer پیش برده است. در مرحله اول و دوم تحقیقات بالینی، تاثیرات و واکنش‌ها نزد داوطلبان تست می‌شود.

ساخت و عرضه یک واکسن معمولا چند سال طول می‌کشد و کسب اطمینان از کارایی آن چند مرحله دارد. دستگاه‌های نظارتی و مسئول تنها در مواردی مجوز آزمایش واکسن جدید روی انسان را می‌دهند که اثربخشی دارو در آزمایشگاه‌ها و روی حیوانات اثبات شده باشد.  

اتحادیه داروسازان آلمان می‌گوید، با شیوع کرونا دستکم ۸۰ پروژه تولید واکسن در سراسر دنیا آغاز به کار کرده‌اند. در این میان تنها چهار نمونه از داروها و ماده‌های تولیدی به مرحله بالینی رسیده است؛ دو مورد در آمریکا و دو مورد در چین.

یک هفته قبل، دولت چین از صدور مجوزآزمایش بالینی واکسن احتمالی کرونا و تست آن روی ۱۳۹۶ نفر خبر داده بود. این دارو، تولید مشترک "انستیتو ویروس شناسی" و شرکت دولتی "سینوفارم" است. 

کلاوس سی‌شوتک، رئیس انستیتو پاول ارلیش می‌گوید، در سال جاری چهار مرحله آزمایش بالینی روی داوطلبان انجام خواهد شد. او در عین حال، بعید می‌داند که در همین سال بتوان واکسن احتمالی را روی همه شهروندان آلمانی آزمایش کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر