کد خبر 422206

ماه‌نورد چین ماه را کشف می‌کند +عکس

ماه‌نورد چینی Yutu-۲ با تمام کردن پانزدهمین روز قمری خود برای کاوش در نیمه تاریک ماه، رکورد طولانی‌مدت‌ترین حضور در سطح ماه را شکست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یوتو ۲، ماه‌نورد چین حدود ۴۰۰ متر را در ماه دور زده و درحال کشف حاشیه ماه است.

ماه‌نورد چینی برای کاوش در نیمه تاریک ماه، رکورد طولانی‌مدت‌ترین حضور در سطح ماه را شکسته و در حال حاضر عنوان طولانی‌ترین حضور در ماه را به خود اختصاص داده است. 

این ماه‌نورد چینی هشتم دسامبر ۲۰۱۸ توسط فضاپیمای Chang'e-۴ از مرکز ماهواره‌ای Xichang در استان سیچوان به فضا ارسال شد. Chang'e-۴ که حامل یک لندر و Jade Rabbit-۲ بود، سوم ژانویه ۲۰۱۹ بر دهانهVon Karman در محدوده قطب جنوب و در سمت تاریک کره ماه فرود آمد.

ماه‌نورد چینی  با تمام کردن پانزدهمین روز قمری خود برای کاوش در نیمه تاریک ماه، رکورد طولانی‌مدت‌ترین حضور در سطح ماه را شکست.  

به گفته مرکز برنامه‌های اکتشافی و فضایی چین، هردو فضاپیما و لندر متعلق به این کشور کار خود را برای روز ۱۵ قمری به پایان رسانده‌اند و به حالت خفته تبدیل شده‌اند.

قسمت دور ماه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و دانشمندان می‌گویند Chang'e-۴ می‌تواند یافته‌های به ارمغان بیاورد که موفقیت‌های برای کشف ماه در پی داشته باشد.

وظایف علمی ماموریت Chang'e-۴ شامل انجام مشاهدات نجومی رادیویی با فرکانس پایین، نقشه برداری از زمین، تشخیص ترکیب مواد معدنی و ساختار سطح کم عمق قمری و اندازه گیری تابش نوترونی و اتم‌های خنثی است.

Yutu-۲ بسیار طولانی تر از عمر طراحی سه ماهه خود کار کرده و به طولانی‌ترین ماه‌نورد تبدیل شده است؛ این ماه‌نورد به دانشمندان کمک کرده است تا از اسرار دفن شده در اعماق ماه  پرده برداری کنند و درک انسان از تاریخ برخورد آسمانی و فعالیت‌های آتشفشانی را غنی سازند.

دانشمندان برای ارسال سیگنال‌های رادیویی در اعماق سطح ماه از رادار نفوذپذیر قمری Yutu-۲ استفاده کردند و به عمق ۴۰ متر رسیدند؛ این نشان می‌دهد که زیرسطح ماه اساساً توسط مواد دانه‌ای بسیار متخلخل تعبیه شده که تخت‌های سنگی را در اندازه‌های مختلف جاسازی می‌کند.

ماه

مأموریت Chang'e-۴ تجسم امید چین برای ترکیب خرد در کاوش در فضا است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر