{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 397886

در شرایط اقتصادی و معیشتی کنونی مردم و در روزهایی که پس از گرانی بنزین، بخشی از جامعه درگیر حذف نامشان از فهرست دریافت کنندگان مبلغ کمک معیشتی دولت هستند شاید صحبت از کاهش جمعیت کمی عجیب به نظر برسد.

چنان که همین روزهای قبل که گزارشی در این باره نوشته بودیم، شهروندی تماس گرفته بود و می گفت: «شما فکر می کنید ما دوست نداریم فرزند بیشتری داشته باشیم؟ آیا با این وضعیت می شود به این مسائل فکر کرد؟!» آن جا حق را به او دادم و این را هم به او گفتم که « هرکه دندان دهد نان هم دهد...» اما نباید از حق بگذریم که به هرحال مسئولان جامعه نیز در قبال فرزندان ما مسئولیت های مهمی دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، مسئولیت هایی همچون ارائه آموزش و پرورش باکیفیت، پرورش استعدادها و مواردی از این دست که متاسفانه امروز چندان مورد توجه آن ها نیست. به طور قطع، وجود همین آسیب است که بخشی از جامعه را از  موضوع مهم فرزند آوری غافل می کند.

اما آینده چه می شود؟ طبق آمار اگر به همین گونه پیش رویم در سه دهه آینده جزو کشورهای پیر جهان خواهیم بود بنابراین توجه به این مهم و چاره اندیشی درباره آن جز با تدبیر مسئولان کشورراهکار دیگری ندارد.

آمار نگران کننده یک گزارش تحلیلی

کمیته رصد و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز گذشته گزارشی را از وضعیت فعلی جمعیت و میزان موالید کشور منتشر کرده است که برآیندآن آمار بی سابقه کاهش موالید درسال 98 طی 50 سال اخیر به حساب می آید.

80تا 94 درحال افزایش اما...

در این گزارش آمده است که از سال 80 تا 94 در کشور افزایش موالید در حال رخ دادن بوده است اما پس از سال 94 به علت خالی‌شدن توان درونی جمعیت تعداد تولدها با شیب تقریباً تندی شروع به کاهش کرده و در سال 97 میزان موالید کشور نسبت به سال قبل با کاهش بیش از 8 درصدی مواجه شده که در دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. ضمن این که در شش ماه اول امسال (98) نسبت به شش ماه اول سال 97 این تعداد با 13 درصد کاهش مواجه بوده که کاهش بیش از 92هزار تولدی را به همراه داشته است.

در این گزارش آمده است که تخمین زده می‌شود در پایان امسال میزان تولد کشور به رقم  یک میلیون و205 هزارو904تولد برسد که کاهش بی سابقه‌ای نسبت به سال‌های گذشته دارد. در این گزارش آمده است؛ تعداد تولدهای سال 97 در مقایسه با سال 94 نشان دهنده کاهش 203هزار و 710 نفری جمعیت است. همچنین، میزان موالید  از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 94 با کاهشی محسوس به 16.7 در هر هزار نفر جمعیت در سال 97 رسیده است و تخمین زده می‌شود که در سال 98 نرخ زاد و ولد با 14.5 تولد به ازای هر هزار نفر جمعیت به کمترین حد خود در طی 50 سال گذشته رسیده است.

طبق برآورد های انجام شده بر مبنای نتایج سرشماری، جمعیت ایران در پایان نیمه اول امسال به  82 میلیون و 776 هزار و 270 نفر رسیده است. مطابق نتایج سرشماری، نرخ رشد جمعیت ایران از 1.29 درصد در سال 90 به 1.24 درصد در سال 95 رسیده است و برآوردها نشان می‌دهد که نرخ رشد جمعیت هم اکنون حدود یک درصد رسیده باشد ضمن آن که پیش‌بینی می‌شود در سال های آینده با کاهش بیشتر نرخ رشد جمعیت مواجه باشیم.

2 نمونه مشوق در بلاتکلیفی

گزارش های متعدد به ویژه در چند مدت اخیر که آمارهای جمعیتی با چالش ها و نگرانی های جدی مواجه است، حکایت می‌کند که دوای این درد جز با عمل به قوانین موجود درباره فرزندآوری راهکار دیگری ندارد. نمونه اول قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 84 برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش روی ازدواج جوانان توسط مجلس به تصویب رسید . این قانون در بر دارنده تمامی خدماتی است که نهادها و سازمان های مختلف باید در زمینه تسهیل ازدواج جوان همچون در نظر گرفتن وام ازدواج، مسکن، شغل انجام دهند اما با گذشت 14 سال از تصویب هنوز اجرایی نشده است و در بایگانی ها خاک می خورد و تنها در این مسیر وام ازدواجی از سوی دولت پرداخت می شود که با وجود افزایش روز به روز تورم و قیمت ها این وام هم برای تامین هزینه های ازدواج جوانان کافی نیست.نمونه دوم نیز موضوع مرخصی 9 ماه فرزندآوری است که در بخش های مختلف به ویژه در مجموعه تامین اجتماعی اجرا نمی شود.بنابراین چه از موضوع تشویق برای فرزندآوری خوشمان بیاید یا نیاید، باید بدانیم که کشور در آینده نه چندان دور دچار کهن سالی و پیری می شود اگر به همین رویه پیش رود.

و آیا با یک کشور «پیر» می توان به رشد و توسعه رسید؟

ارسال نظر

  • غیور
    ۰ ۰

    حالا اینها که قبلا بدنیا امده اند چه گلی به سرشان ریخته شده جز بیکاری و افسردگی ...تا اینکه جدید بخواهد بچه ای متولد شود.بزرگترین خدمت یک پدر و مادر به فرزند همین است که اورا دنیا نیاورند برای 80 سال زجر و بدبختی

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری