{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 395629

هفته گذشته یک چاپخانه بزرگ در خیابان قزوین تهران که مکانی برای انتشار کتاب‌های قاچاق بود شناسایی و نسخه‌های متعدد کتاب‌هایی که اخیرا لغو مجوز شده‌اند،‌ شناسایی شد‌، کتاب‌هایی بالغ بر ۴۷ هزار عنوان به ارزش دو میلیارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،‌ کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مولفان که چند سالی است در راستای مبارزه با قاچاق کتاب فعالیت می‌کند،‌ در هفته گذشته با همکاری  پلیس امنیت تهران بزرگ اقدام به شناسایی و کشف یک باند دیگر قاچاقچیان کتاب کرده است.

سرکرده این باند که پیش از این نیز از قاچاقچیان بزرگ کتاب بوده است، در شعبه 1059 دادسرای استان تهران پرونده داشته و به 10 ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این فرد پیش از این اقدام به چاپ غیرقانونی کتاب‌های انتشارات ققنوس و چند ناشر دیگر کرده بود. اما پس از آزادی دوباره اقدامات خود را از سر گرفته است.

بنا به گفته یکی از اعضای کارگروه مبارزه با قاچاق کتاب این فرد در یک چاپخانه بزرگ در خیابان قزوین تهران شناسایی شد که پس از بازجویی‌ها از این چاپخانه انبار وی نیز شناسایی شد،‌ در مجموع 47 هزار عنوان کتاب قاچاق در این چاپخانه و انبار کشف شده شناسایی و جمع‌آوری شد.

وی ادامه داد:‌ نکته جالب اینکه در میان کتاب‌های شناسایی شده از این انبار و چاپخانه‌، نسخه‌های قاچاق کتاب‌هایی که اخیراً لغو مجوز شده و انتشار آن‌ها غیرقانونی اعلام شده است،‌ به وفور به چشم می‌خورد. کتاب‌های نوح‌هراری‌، الیف شافاک و ...

این عضو کارگروه تصریح کرد:‌ متهم این پرونده در همان چاپخانه دستگیر شد،‌ اما متاسفانه شنیده‌های ما حاکی از این است که با ارائه یک فیش حقوقی آزاد شده است.

ارزش ریالی کتاب‌های کشف شده بالغ بر 2 میلیارد ریال برآورد شده است که این کتاب‌ها برای بررسی بیشتر در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نگهداری می‌شود.

شناسایی انبار جدید کتاب‌های قاچاق در هفته کتاب در حالی اتفاق افتاده است که هومان حسن‌پور در نشست خبری خود در هفته جاری از کنترل قاچاق کتاب خبر داده و گفته بود که 80 درصد قاچاقچیان کتاب از رده خارج شده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری