{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 394876

تکنیک عقیم سازی حشرات یا همان (SIT) نوعی روش کنترل جمعیت حشرات محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، تکنیک عقیم سازی حشرات (SIT) نوعی روش کنترل جمعیت حشرات است. این تکنیک شامل پرورش مقادیر زیادی پشه‌های نر عقیم شده در مراکز تخصصی و سپس آزاد کردن آن‌ها برای جفت‌گیری با پشه‌های ماده در طبیعت است. از آنجا که این آمیزش به تولدی نمی‌انجامد، جمعیت حشرات به مرور زمان کاهش می‌یابد.

برنامه ویژه تحقیق و آموزش در زمینه بیماری‌های گرمسیری و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همکاری سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سازمان جهانی بهداشت، سند راهنمایی را برای کشور‌هایی که علاقمند به آزمایش این روش برای عقیم کردن پشه‌ها هستند، فراهم کرده‌اند.

این روش نخستین بار بوسیله وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا توسعه یافت و اخیرا در بخش کشاورزی در شش قاره جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیماری تب دِنگی؛ بدنبال نیمی از جمعیت جهان

سمیه سوامیناتان از دانشمندان سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر در خطر ابتلا به بیماری تب دِنگی هستند.

او می‌گوید با تمام تلاش‌هایی که برای کاهش ابتلا به این بیماری صورت گرفته، اما تاثیر روش‌هایمان تاکنون محدود بوده است و این روش جدید می‌تواند جالب توجه باشد.

بیماری تب دِنگی نوعی  بیماری ویروسی  است که از طریق پشه منتقل می‌شود و در چندین کشور از جمله هند و بنگلادش و جنوب آسیا بیشتر شایع است.

بیماری‌هایی که از طریق پیشه منتقل می‌شود مانند مالاریا، تب دِنگی، زیکا، چیکونگونیا و تب زرد حدود ۱۷ درصد کل بیماری‌های عفونی در سطح جهان را تشکیل می‌دهند که سالانه جان بیش از ۷۰۰ هزار نفر را می‌گیرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری