{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 394564

وکیل محمدعلی نجفی می‌گوید ابهامات جدیدی در پرونده قتل «میترا استاد» مطرح شده که می‌تواند سرنوشت این پرونده را تغییر دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ملی، پرونده قتل میترا استاد یکی از جنجالی‌ترین و پرابهام‌ترین پرونده‌های قتل طی سال‌های اخیر است که افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داد و سرمنشأ بحث‌های زیادی در جامعه شد. همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران صبح روز سه‌شنبه 7 خرداد ماه با شلیک گلوله به قتل رسید و عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه 9 دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد و پس از آن غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هشتم مرداد ماه 98 از صدور رای پرونده قتل میترا استاد خبر داد و گفت: دادگاه «قتل عمد» را محرز دانسته و حکم به قصاص صادر کرده است.

در مورد «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم کرده است. پس از اعلام رای، گودرزی وکیل مدافع نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد کرد. 23 مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی خبر داد.

نهایتا 30 شهریورماه اعلام شد که حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران در پرونده محمدعلی نجفی با اتهام قتل میترا استاد که برای تجدیدنظرخواهی به دیوان عالی کشور ارسال شده بود، از سوی این مرجع قضایی نقض شد و برای رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن به شعبه بدوی رسیدگی کننده به پرونده -شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران- اعاده شد. با حضور کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی و موکلم صحنه جرم مجددا بررسی شد. گودرزی 18 آبان ماه از زمان رسیدگی مجدد به پرونده موکلش در آذرماه خبر داده بود. حال او می‌گوید ابهامات جدید مطرح شده که تأثیرگذار خواهد بود.

17 ابهام جدید

حمید گودرزی در این باره اظهار کرد: دادگاه باید ظرف مهلت 7 روزه مقرر تقاضای رفع ابهام ما را پاسخ دهد ولی متاسفانه علاوه بر اینکه هنوز نظر دادگاه درباره پذیرش رفع ابهام اعلام نشده است، زمان رسیدگی مجدد پرونده را در 6 آذرماه تعیین کرده و به ما ابلاغ هم شده است. ایسنا نوشت؛ وی افزود: به عنوان مثال یکی از ایرادات ما این است که 6 کارشناس (3 نفر کارشناس پزشکی قانونی و 3 نفر کارشناس اسلحه) را تعیین کردیم ولی 5 کارشناس نظر داده و نظر نفر آخر ضمیمه نظریه کارشناسی نیست.

گودرزی با بیان اینکه نظریه کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی کلی است، تصریح کرد: کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی مشترکاً یک نظر را اعلام کرده‌اند و همه زیر آن را امضا کردند؛ در حالی که نظر هر کارشناس باید جداگانه اعلام شود. زیرا به طور طبیعی کارشناس پزشکی قانونی نمی‌تواند درباره مسائل مرتبط با اسلحه و نحوه شلیک گلوله و بالعکس آن نظر بدهد.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ابهامات در نظریه این است که گفته‌اند شلیک گلوله در داخل وان بوده است؛ یعنی گفته‌اند مرحوم میترا استاد به عقب رفته و داخل وان افتاده است و بعد گلوله به بدنش اصابت کرده است؛ در حالی که اگر چنین بود داخل وان باید پر از خون می‌شد اما قطرات و لکه‌های ناچیزی از خون داخل وان بوده است که نشان می‌دهد اصابت گلوله خارج از وان بوده است.

وی افزود: دیوان عالی کشور در نقصی که بیان کرده سوال مهمی دارد و گفته که «باید تصویر روشنی از علت اینکه اعلام شده گلوله به دست و سپس به قفسه سینه اصابت کرده برای ما روشن شود و چه دلیلی دارید که چنین استدلالی می‌کنید؟» دیوان عالی کشور صراحتاً پاسخ به این موضوع را خواسته است. قاضی محمدی کشکولی نیز دقیقاً از کارشناسان خواسته در همین مورد نظر بدهند اما کارشناسان در این ارتباط نظری نداده‌اند.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: در نظریه قبلی می‌گفتند که گلوله مستقیم شلیک شده ولی الان نظریه این است که گلوله غیرمستقیم اصابت کرده است که در مبحث شبه‌عمد جای دفاع را باز می‌کند ولی ابهاماتی دارد. وی تصریح کرد: گلوله زیر استخوان ترقوه چپ اصابت کرده که نشان می‌دهد گلوله به صورت کج از بالا خورده است و در این باره باید پزشکی قانونی نظر بدهد زیرا اگر گلوله از دست خارج و به قسفه سینه اصابت می‌کرد به دلیل قدرت شلیک، از آن طرف بدن خارج می‌شد، در حالی که این نشان می‌دهد گلوله ابتدا به یک جای سفتی برخورد کرده و فشار و قدرتش گرفته شده و به صورت کج از بالا زیر استخوان ترقوه چپ خورده است. این سوالات دادرسی را شفاف می‌کند و این پرونده با ابهام روبه‌روست و باید رفع شود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ابهام وسط پرونده گیر کرده تا بلاخره مشخص بشه که نجفی به دلیل دفاع از خود تیر اندازی کرده و ختم به خیر مختومه بشه!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری