{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 394171

گازگرفتگی با مونواکسید کربن را قاتل خاموش نامیده‌اند ،مونواکسید کربن بی رنگ و بی بو است و در شرایطی کاملا غافلگیر کننده قربانیان را به دام می‌اندازد ، این گاز به آرامی وارد خون شده و با جایگزین شدن به جای اکسیژن، جان فرد را تا حد مرگ به خطر می‌اندازد ، از ابتدای پاییز امسال تا کنون ۵ نفر در استان فارس بر اثر گازگرفتگی جان باخته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، با افزایش سرما و فزونی یافتن استفاده از انواع مختلف وسایل گرمایشی  و برخی بی احتیاطی‌ها موجب می شود  تا مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نیز افزایش یابد ، مرگ خاموش ابتدا بسیار مشابه یک سردرد ساده است و به تدریج فرد را به کام مرگ فرو می‌برد.

افزایش آمار بروز این نوع از مسمومیت‌ها در فصل‌های سرد سال، توجه افراد به ایمنی وسایل گرمایشی را به عنوان مهم‌ترین عامل پیشگیری از این نوع مرگ‌ها یادآوری می‌کند؛ بر همین اساس لازم است خانواده‌ها با حساسیت بیشتر نسبت به سلامت خود و اعضای خانواده، ضمن پرهیز از برخی رفتارهای مخاطره آمیز مانند استفاده از گاز پیک نیک در داخل چادر، از کارکرد درست وسایل گرمایشی مانند دودکش بخاری، شومینه و پکیج مطمئن شوند.

 دقت و توجه به داغ بودن دودکش، بهترین روش آزمایش کارکرد بهینه وسایل گرمایشی است ،  اگر لوله دودکش بخاری سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است که در این صورت باید رفع نقص شود؛ همچنین نصب کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ها برای جلوگیری از انتشار و برگشت گاز مونوکسید کربن در محیط منزل بارها از سوی کارشناسان توصیه شده است ، و در نهایت اینکه  استفاده از دودکش‌های آکاردئونی آلومینیومی به علت نبود امکان آب بندی در ابتدا و انتها، بسیار خطرناک است.

 ۴۲ نفر در دام «قاتل خاموش» گرفتار شدند

 معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیرازگفت: از ابتدای فصل پاییز امسال تاکنون، ۴۲ مورد  مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در استان فارس گزارش شده است  که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد افزایش یافته است. 

دکتر  بهناز رستگارفر افزود: ۴۷ درصد از این افراد  پس از اقدامات درمانی در محل به صورت سرپایی درمان شدند و ۴۱ درصد از آنان  نیز به مراکز درمانی استان منتقل شدند.

وی  با اشاره به افزایش نگران کننده شمار قربانیان گاز مونوکسیدکربن عنوان کرد: در این مدت ، پنج مورد بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست داده اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته در سامانه اورژانس فارس، ۱۵۰ درصد افزایش داشته است.

دکتر رستگارفر بیشترین درصد آمار مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن را مربوط به شهرستان های شیراز، مرودشت و نی ریز عنوان کرد.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه با بیان نشانه های مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شامل سَر دَرد، حالت تهوع، تنگی نفس، ضعف و بی حالی، سَرگیجه و از دست دادن هوشیاری، تاکید کرد: چنانچه فردی در حالت بروز نشانه های اولیه مسمومیت، دچار این نمونه عوارض شد، نیاز است به فضای آزاد انتقال یابد تا از پیشرفت مسمومیت جلوگیری شود و سپس به سرعت با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود.

با توجه به نزدیک شدن به ایام سرد سال و رجوع مردم به وسایل گرمایشی، رعایت نکات ایمنی در این فصول برای استفاده بهمینه و آرامش‌بخش از وسایل مذکور الزامی است.استفاده از شلنگ‌های استاندارد برای وسایل گرمایشی، استفاده از بست‌های فلزی محکم در محل اتصالات شلنگ‌ و استفاده از شلنگ با طول کمتر از ۱۱۰‌سانتی‌متر  از جمله توصیه‌ها در این زمینه است.

میل ترکیبی گاز بی بو و بی رنگ مونوکسید کربن با هموگلوبین خون حدود ۳۰۰ برابر بیشتر از ترکیب با اکسیژن است به همین دلیل هر جایی که این گاز وجود داشته باشد بلافاصله وارد خون شده و باعث مسمومیت افراد می‌شود.

سردرد مبهم، سرگیجه، بی حالی، سرفه شدید، افتادن، گیجی و خواب آلودگی، تاری دید، حالت تهوع، تشنج، تنگی نفس و کاهش هوشیاری، نشانه‌های اولیه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است که در برخی موارد به دلیل عدم اطلاع از این علائم و اقدام دیر هنگام منجر به مرگ افراد می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری