{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 390230

جنجال‌ها بر سر سهمیه افراد خاص در کنکور همچنان ادامه دارد. موضوعی که البته هر سال در زمان اعلام نتایج کنکور مطرح می‌شد و با آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها به حاشیه می‌رفت، امسال اما منتقدان با صدای بلندتری نسبت به‌وجود سهمیه‌ها اعتراض کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران،  همین سروصداها موجب شد تا وزیر علوم اعلام کند که سهمیه‌ها قانون مصوب مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و برای هرتغییری در این نوع سهمیه‌ها مجلس باید ورود کند. البته وزارت علوم سال گذشته لایحه‌ای برای تغییر بعضی از شرایط سهمیه‌ها بویژه شرایط سهمیه ایثارگران به مجلس داده است اما این لایحه برای بررسی رأی نیاورد. این روزها سهمیه‌های کنکور به یکی از ابهام‌آمیز‌ترین موضوع علمی در کشور تبدیل شده است. مسأله‌ای که حالا مخالفان و موافقان جدی را با خود همراه کرده است. عده‌ای می‌گویند به‌خاطر اعمال سهمیه‌ها، با وجود داشتن رتبه‌های علمی خوب مردود شناخته شده‌اند و نباید در آزمونی به این مهمی به افراد خاص سهمیه دهیم. عده دیگر اما بر این باورند تسهیلاتی را که به فرزندان اعضای هیأت علمی داده می‌شود حذف کنیم اما سهمیه‌های خانواده شهدا، رزمندگان و ایثارگران باید برای جبران ایثارگریشان باشد. این موضوع البته برای مخالفان سهمیه غیر قابل قبول است. با این همه تصمیم‌گیری درباره این موضوع به وزارت علوم و وزارت بهداشت سپرده شده است. دولت از این دو وزارتخانه خواسته است لایحه‌ای تدوین کنند تا مسأله سهمیه‌ها حل و فصل شود. حالا رئیس سازمان سنجش هم اعلام کرده که لایحه ساماندهی سهمیه‌ها بزودی تهیه و به دولت ارسال می‌شود. بر اساس آماری که ابراهیم خدایی می‌دهد، در کنکور 97 دانشگاه‌ها 297نفر از خانواده شهدا، 10 هزار و 735نفر ایثارگر 25 درصد، 49 نفر رزمنده، 37 هزار و 581 نفر ایثارگر 5درصد بر اساس قانون سهمیه‌ها پذیرش گرفته‌اند. همچنین موضوع سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی هم یکی از موضوعات مهم مورد بحث منتقدان است. بسیاری از داوطلبان کنکور اعلام کرده‌اند که چه دلیلی دارد هزار و 448 نفر از فرزندان اعضای هیأت علمی در کنکور امسال سهمیه خاص بگیرند. موضوعی که رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به آن پاسخ می‌دهد: در بحث پذیرش دانشجو ضوابط و قوانینی وجود دارد و ما بر اساس آن قوانین رفتار می‌کنیم. مصوبات سهمیه برای دولت نیست، بلکه ما بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی عمل می‌کنیم. سازمان سنجش، وزارت علوم و دولت هیچ اختیاری درباره سهمیه‌ها ندارند و دولت مصوبه‌ای درباره سهمیه‌ها نداشته است. بر این باوریم هر داوطلب باید بر اساس نمره خودش پذیرش شود، اما سهمیه‌ای که قانون به ما داده می‌گوید به یک دسته از افراد 10 درصد سهم بدهید.سهمیه یعنی یک قیدی را برای برخی از داوطلبان بگذاریم که باوجود نداشتن نمره به آنها سهمی داده شود.

وی درباره لایحه ساماندهی سهمیه‌ها می‌گوید: در ارتباط با اصلاح ماده 90 برنامه ششم توسعه ما اصلاحیه داشتیم که در حقیقت اصلاح قانون ایثارگران بود و چون قانون برنامه بود ما لایحه‌ای به مجلس دادیم که سهمیه ایثارگران اصلاح شود. این لایحه رأی نیاورد. با این حال چندی پیش دولت وزارت علوم و وزارت بهداشت را موظف کرده است تا لایحه ساماندهی سهمیه‌ها را به هیأت دولت ارائه کنند. حالا دولت تصمیم می‌گیرد این لایحه را به مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کند. ما با دوستان حقوقی وزارت بهداشت و وزارت علوم در حال تنظیم این لایحه هستیم که هر چه سریعتر انجام شود. در این لایحه آن موضوعی که دنبال می‌شود ساماندهی جامع سهمیه‌ها است.می خواهیم برخی از سهمیه‌ها را حذف و برخی‌های دیگر را تسهیل یا ساده‌سازی کنیم.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به اینکه برای حذف برخی از سهمیه‌ها مقاومت‌هایی وجود دارد اظهار می‌کند: به‌عنوان دولت موظف هستیم کار کارشناسی خودمان را انجام دهیم و بر اساس وضعیت موجود طرح را ارائه کنیم حالا اگر مقاومتی شود ما کارمان را به‌عنوان دولت انجام داده‌ایم. البته در همه کشورهای دنیا برای کسانی که برای کشور ایثارگری کردند و زحمت کشیدند، تسهیلاتی قائل می‌شوند که این تسهیلات هم باید شفاف و مازاد بر ظرفیت‌ها باشد. ما نباید از داوطلب عادی کم کنیم و داوطلب احساس بی‌عدالتی کند. فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان را بنیاد شهید معرفی می‌کند. آنها هر کسی را که به ما معرفی کنند ما سهمیه را اختصاص می‌دهیم.

خدایی درباره حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی هم می‌گوید: فرزندان اعضای هیأت علمی از تسهیلاتی برخوردارند. آنها وقتی قبول شدند می‌توانند بر اساس آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از آیین نامه نقل و انتقال برای رفتن به شهر محل خدمت پدرشان استفاده می‌کنند. اگر امتیاز‌ها را نداشته باشند به‌صورت انتقال مشروط یا میهمان می‌روند. این هم تسهیلات قابل توجهی است و معتقدم کل سهمیه‌ها باید ساماندهی مجدد شود.اصولاً سازمان سنجش موافق هیچ سهمیه‌ای نیست. با هر قید و بند سهمیه مخالفیم. اگر نظام تصمیم می‌گیرد سهمیه‌ای بدهد باید مازاد باشد و در داخل ظرفیت نباشد. باید در دفترچه مازاد بر ظرفیت و به‌صورت معقول به افراد خاص سهمیه دهیم. اینجا لازم است بگویم که در بحث سهمیه‌ها سازمان سنجش، وزارت علوم و دولت هیچ دفاعی نمی‌کنند و استدلالی ندارند.

رئیس سازمان سنجش می‌گوید: این سهمیه‌ها به گروه‌های مختلف هم داده می‌شود یک دسته گروه ایثارگران هستند و مشخصاً باید 25 درصد به افراد مطابق تعریف قانون جامع ایثارگران بدهیم که عبارتند از جانبازان بالای 25 درصد و فرزندانشان، فرزندان آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان و همسران خود رزمندگانی که بالای 6 ماه سابقه حضور در جبهه دارند. سهمیه 5 درصدی وجود دارد برای فرزندان رزمندگان که 6 ماه بیشتر سابقه جبهه دارند و فرزندان جانبازان زیر 25درصد. لذا باید بگویم ما در رشته‌های پرمتقاضی مثل کل رشته‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های پرمتقاضی مثل دانشگاه برترمان این 30درصد تکمیل می‌شود. البته سهمیه مناطق هم وجود دارد سهمیه منطقه یک، دو و سه است که بر اساس عدم توزیع امکانات آموزش و پرورش این مناطق را سطح‌بندی کردند. مصوبه دیگر هم وجود دارد که سهمیه بومی گزینی است که رشته‌هایی که در همه استان‌ها وجود دارد براساس 80درصد ظرفیت به خود استان بدهیم. این مصوبه برای کنترل مهاجرت دانشجویی بود. یکسری سهمیه‌ها هم در رشته‌های کشاورزی وجود دارد که به دیپلم کشاورزی اختصاص داده می‌شود یا در رشته‌های پرستاری به دیپلم‌های بهداری داده می‌شود.

ارسال نظر

 • علی
  ۱۳ ۲

  واقعا ما توی این مملکت چهل و هفت هزار ایثارگر داریم ؟
  که مفت مفت رفتن دانشگاه و جای جوانان با استعدا د را گرفتند؟
  بدترین قانون در دنیا !!

 • کامران
  ۲ ۰

  سهمیه های جانبازان بیست و پنج درصد واقعا حق خیلی از بچه های با استعداد رو پایمال کرده و افرادی با زیست 3 درصد و زبان 10 درصد صندلی اونها رو به ناحق گرفته.حتی اگه این سهمیه ها رو حذف کنن جواب اون کسانی که سالیان گذشته حقشان خورده شده رو چطور میخوان بدن.الان خانواده های جانبازانی رو میشناسم که پنج دختر داشتن و همه از دم پزشکی قبول شدن اونم سال اول درحالی از وضعیت درسی اونها خبر داشتم و مشاورشون بودم.هرچه سریعتر باید از ورود چنین افراد نالایق و نه چندان با استعداد جلوگیری شود.جوونهای مملکت رو افسرده کردین با این قانونگذاریتون.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خدالعنت کند کسی باعث این کار شد وحق بچه های درس خوان و با استعداد این کشور را ازبین برد خدا کند از این به بعد حداقل جلوی این بی عدالتی گرفته شود

 • میهمان
  ۲ ۰

  برای رضای خدا کلیه سهمیه ها روبردارید بخصوص فرزندان پولدار هیات علمی اخه درسته با قبولی در رشته های بسیار پایین صندلیهای پزشکی را اشغال کنند پس عدل علی کجاست مگر نه اینکه مادر کشوری اسلامی زندگی میکنیم کجای اسلام گفته پولدارها باید حق بچه های مظلوم ونخبه را پایما ل کنند. خود حضرت علی جوابگو باشد.

 • زهرا
  ۲ ۰

  ای کاش لااقل برای این آزمون مهم و سرنوشت ساز هیچ سهمیه ای نبود و ملاک وارد شدن به هر رشته سطح سواد و میزان تلاش بود، تا حداقل به آینده کشور امیدی بود.
  ولی کو و کجاست این عدالت رویایی😐

 • ناشناس
  ۰ ۲

  خ‌ومونو گلنزنیم هیت علمی سهمیه ندارد تسهیلات داره زورتون به سهمیه ارگانی نرسیده مثل نقل ونبات حق شمارو میخورن چرا از ترس بهشون اعتراص نمی ککنید

 • مرتضی
  ۲ ۰

  طرف با زیست 14درصد الان باسهمیه 25درصد داره دارو تهران میخونه من بدون سهمیه با زیست 80درصد ب زور پزشکی تعهدی شهرمونو میخونم اخه این انصافه...؟ ی نفر باباش رفته جبهه خدا اجرش بده بهشون کمک مالی کنند براشون ازمون بزارن نمیدونم ولی تو کنکور سهمیه اینجوری ندن

 • مینا
  ۲ ۰

  کجای دنیا واسه علم سهمیه میدن کنکور یه رقابت علمی وابسته به تلاش ادماست نه اینکه چون اینا رفتن جنگ باید خیلی راحت حق بقیه رو بخورن بهشون خونه پول ماشین بدن ولی رفتن به دانشگاه حق هزار نفر خوردن نه ماهایی که کلی تلاش میکنیم به خاطر اینا باید رتبه مون بشه بیست هزار با خانواده شهدا با رتبه 130000پزشکی قبولی شه کجای این عدددداالللته

 • جلیل
  ۱ ۰

  ما همیشه میگوییم شیعه هستیم وحضرت علی وبردارش عقیل در مورد بیت المال مثل میزنیم چه کسی حالا رعایت میکند سهمیه به این شرایط ظلم به سایر کنکوریها است

 • ساناز
  ۱ ۰

  سهمیه در کشور ما از نوع مدرسه و امکانات رفاهی و کنکور و استخدام رسمی و ..... است بعدشم اموال کشور رو هم میدزدند و یه اب هم روش.یعنی از بچگی به اینا مفت خور بودن و ناحق کردن رو اموزش میدن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری