{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 388817

۱۸ مهر، ۵۷ نماینده مجلس طرح یک فوریتی رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور را به هیات‌رئیسه مجلس ارسال کردند. بر اساس آن آموزش زبان‌ انگلیسی از برنامه مدارس حذف و اختیاری اعلام شد و دانش‌آموزان برای یادگیری می‌توانند به آموزشگاه‌های آزاد مراجعه کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس، هم‌اکنون زبان انگلیسی در مدارس اجباری است و در این میان برخی دانش‌آموزان علاقه‌ای به تحصیل در دانشگاه را ندارند، بنابراین اجبار در زبان انگلیسی می‌تواند در ضعف تحصیل این گروه از دانش‌آموزان تاثیرگذار باشد. همچنین نمایندگان اعلام کردند دانش‌آموزانی که با هدف مهارت آموزی و ورود سریع به بازار کار مسیر تحصیل در شاخه‌های کارودانش و فنی‌وحرفه‌ای را انتخاب کردند، به‌نظر می‌رسد ضرورتی به یادگیری زبان نداشته باشند. علاوه بر این نمایندگان در بندی از این طرح آورده‌اند، از تاریخ تصویب این قانون آموزش و پرورش مکلف است آموزش‌های زبان‌های موضوعی این قانون و زبان انگلیسی را صرفا از طریق آموزشگاه‌های آزاد تحت نظارت آن وزارتخانه و حداکثر معادل سه سال تحصیلی منحصرا برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان ارائه کند. در مناطق دورافتاده و محروم که به هیچ‌عنوان امکان برقراری آموزشگاه‌های آزاد و ارائه آموزش در همه زبان‌های مورد تایید فراهم نیست، آموزش و پرورش می‌تواند با همکاری یکی از دانشگاه‌های مجری طرح و با توجه به تقاضای غالب دانش‌آموزان امکان آموزش فشرده یک یا دو زبان فقط برای دانش‌آموزان شاخه نظری اقدام کند.

در چند روز گذشته این طرح نمایندگان با واکنش‌های بسیاری همراه بود و عده‌ زیادی از کارشناسان بر این باوند که آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها موجب خصوصی‌سازی آموزش می‌شود و این خلاف اصل 30 قانون اساسی است. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره هدف از ارائه طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزشی همگانی کشور گفت: هدف کسانی که رفع انحصار از زبان انگلیسی را مطرح کرده‌اند، این است که منحصرا زبان انگلیسی در مدارس تدریس نشود و زبان‌های دیگر هم در مدارس و دانشگاه‌ها آموزش داده شوند. میرحمایت میرزاده افزود: نه درس زبان انگلیسی و نه معلمان این درس از مدارس حذف نخواهند شد، در ضمن موضوع مطرح شده، صرفا یک طرح است. کسانی که این طرح را عنوان کردند هدف اصلی شان این بوده که بالاخره اجازه بدهیم زبان‌های دیگر نیز در محافل علمی ما آموزش داده شود.

رفع انحصار از زبان انگلیسی

این در حالی است که بر اساس مطالعات سازمان بین‌المللی تحصیلی EF که به مدت شش سال در 60 کشور غیرانگلیسی زبان و بر روی 5‌میلیون نفر آزمون انجام گرفته شد، کشورهای سوئد، نروژ، هلند، استونی، دانمارک، اتریش و فنلاند حائز بالاترین رتبه‌ها در آموزش این زبان شدند و کشور ما در رتبه چهل و یکم این جدول و پایین‌تر از ترکیه و امارات متحده عربی در منطقه، در رده ضعیف قرار گرفت. بر اساس این طرح در صورت تصویب، آموزش و پرورش مکلف خواهد بود آموزش زبان‌های خارجی را از طریق آموزشگاه‌های آزاد تحت نظارت این وزارتخانه تدریس کند، یادگیری زبان خارجی را اختیاری کند و استخدام معلمان زبان را ممنوع کند. مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود که عدم توانایی او در تلفظ درست «موزه لوور پاریس» در مجلس حسابی سروصدا به پا کرد، خود یکی از امضاکنندگان این طرح است و در مورد این طرح می‌گوید: از این طرح برداشت بد شده و هدف این طرح رفع انحصار از این زبان است. او همچنین خاطرنشان می‌کند: انگلیسی یک زبان بین‌المللی است، کسی نمی‌تواند آن را حذف کند، اما گفتیم رفع انحصار کنیم. مثلا اگر جایی ضرورت داشت زبان دیگری را فرا بگیریم، زمینه آن فراهم باشد. به‌عنوان مثال استان ما با روسیه همجوار است چه اشکال دارد زبان روسی در این منطقه آموزش داده شود.

ندانستن زبان معلولیت است

علی زرافشان، معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش نیز می‌گوید: از عنوان طرح این‌گونه استنباط می‌شود که مجلس می‌خواهد علاوه بر زبان انگلیسی سایر زبان‌های خارجی را هم تدریس کند که آموزش زبان در انحصار انگلیسی نباشد، این اقدام درست و منطقی است. اما محتوای این طرح با عنوان آن سازگار نیست. محتوا، حذف آموزش زبان‌های خارجی از برنامه درسی رسمی مدارس کشور است. دانستن زبان‌های دیگر البته یک مزیت است، اما ندانستن زبان انگلیسی در این عصر و در دنیای امروز یک معلولیت آشکار است.

ارسال نظر

  • میلاد
    ۰ ۰

    الان وضع دانش آموزانمون درسطح زبان اینه پیش بینی کنین درصورت حذف کمتر کسی سراغ زبان خواهد رفت

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری