کد خبر 385121

سال آبی جدید پربارش است؟

اگرچه هنوز زود است آمار منفی بارش‌ها را نشان از کم‌بارشی پاییز یا سال آبی جاری بدانیم، اما آنچه مسلم است شروع سال آبی جاری کم‌بارش‌تر از شروع سال‌های آبی به طور متوسط در درازمدت و همچنین شروع سال آبی گذشته بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سال آبی گذشته (سال آبی 97 -98) پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر لقب گرفت و شاهد ثبت رکورد بی‌نظیر 342.1 میلیمتر بارش در کشور بودیم.

در حالی که سال آبی جدید (سال آبی 98 - 99) تازه آغاز شده و در دهمین روز این سال آبی هستیم (سال آبی از ابتدای مهر هر سال تا پایان شهریورماه سال بعد است)، بیشترین ابهام و سوالات در مورد این است که در سال آبی جدید با چه میزان بارش مواجه‌ایم؟ سالی خشک، یا نرمال و یا تَر در پیش داریم؟

قاسم تقی زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در پاسخ به این سوال اظهار داشت: "طبق گزارش‌های پیش بینی ارسال شده از سوی سازمان هواشناسی به وزارت نیرو، پاییز امسال که نخستین فصل سال آبی جدید است، پاییزی پرباران خواهد بود و انتظار بارش‌هایی بیش از نرمال را داریم."

همچنین سیدحسن رضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در این خصوص گفت: "طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی شرایط نرمالی از نظر بارشی در سال آبی جاری داریم؛ اما پیش‌بینی ما این گونه است که شرایط تامین آب هم به لحاظ کمی و هم کیفی برای شهر تهران و استان تهران سال خوبی باشد."

بررسی آمار بارش‌های کشور در 8 روز ابتدایی مهرماه نشان می دهد که مجموع بارش‌ها در این مدت به 0.6 میلیمتر رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهشی 57 درصدی و در مقایسه با متوسط درازمدت (آمار 51 ساله) کاهشی 50 درصدی دارد.

اگرچه هنوز زود است آمار منفی بارش‌ها را نشان از کم‌بارشی پاییز یا سال آبی جاری بدانیم اما آنچه مسلم است شروع سال آبی جاری کم‌بارش‌تر از شروع سال‌های آبی به طور متوسط در درازمدت و همچنین شروع سال آبی گذشته بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر