{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 384051

این روزها عاشقان زیارت حرم اباعبدالله الحسین در سامانه سماح که به این منظور درنظر گرفته شده ثبت‌نام کرده و بی‌تابانه منتظر نزدیک شدن ایام اربعین هستند. تدارک گسترده‌ای برای حضور زائران توسط نهادهای مختلف دیده شده است، این در حالی است که تا روز گذشته بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند و بنا به گفته مدیر کل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات عالیات ثبت‌نام تا دو روزمانده به اربعین ادامه خواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مدیر کل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات عالیات با بیان اینکه امسال تعهدات شرکت‌های بیمه‌ای در سفر اربعین افزایش پیدا کرده می‌گوید: در سال‌جاری در سامانه سماح بعد از ثبت‌نام زائران، تعهدات بیمه‌ای به‌صورت رسید چاپی به زائر ارائه می‌شود.

در پشت کارت شناسایی که در اختیار زائران قرار می‌گیرد نیز مهم‌ترین مراکز بیمه‌ای درج شده است البته حدود 80 پایگاه بیمه‌ای در تمامی مسیرها به زائران خدمات ارائه می‌دهند. هزینه بیمه زائران نیز نسبت به سال گذشته هیچ افزایشی نداشته است، این در حالی است که تورم و افزایش قیمت داشتیم با این همه برای رفاه حال زوار افزایش قیمتی در نظر نگرفتیم.

علاوه بر آن بیمه را هم گسترش دادیم، زیرا با تجربه‌ای که از سال‌های قبل داشتیم بیمه ضرورتی انکارناپذیر است که انجام آن از امور الزامی این سفر معنوی است.

صحبت‌الله رحمانی در ادامه می‌گوید: بر اساس اعلام ستاد مرکزی اربعین ثبت‌نام در سامانه سماح تا دو روز مانده به اربعین ادامه دارد و افرادی که زائر اربعین هستند باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. افراد با ثبت‌نام در سماح می‌توانند از امکانات ویژه‌ای از قبیل خدمات مختلف و پوشش بیمه‌ای برخوردار شوند. جهت خدمات‌رسانی بهتر در این ایام از آنجایی که در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی زائر روانه عراق می‌شوند، لازم است اطلاعات هویتی افراد در دسترس باشد.

گفتنی است توزیع مناسب خدمات دربخش‌های مختلف به‌عنوان مثال ایستگاه‌های صلواتی، حمل و نقل آسان، خدمات درمانی و پزشکی به‌دلیل پراکندگی و تراکم جمعیت زائران از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در ادامه می‌افزاید: باید بدانیم که چه تعداد جمعیت و از چه استان‌هایی و در چه تاریخ‌هایی عازم سفر می‌شوند و از طریق چه مرزهایی وارد عراق می‌شوند؛ همچنین برای ارائه خدمات‌رسانی لازم است بدانیم که حمل و نقل زائران برای ورود از چه طریقی است و بازگشت در چه تاریخی است. برخی از طریق زمینی با خودروی شخصی برخی با خودروی عمومی، گروهی ریلی و دسته‌ای از طریق هوایی وارد مرز می‌شوند. گروه سنی زائران نیز موضوعی است که به آن توجه ویژه می‌شود، زیرا خدمات درمانی برای آن دسته از افراد که سن بالا دارند یا دچار بیماری‌های خاص هستند، به طور ویژه انجام می‌شود. هزینه بیمه 15 هزار تومان و هزینه خدمات درمانی نیز 7 هزار تومان در سامانه در نظر گرفته شده است.

رحمانی با تأکید بر اینکه مسیرها چندگانه هستند، توضیح می‌دهد: مسیر پیاده روی اربعین از نجف به کربلا و از کاظمین به کربلا است، البته مرزهای زمینی مهران، شلمچه و چزابه هم هستند و مرز خسروی هم در سال‌جاری اضافه شده است. مرزهای هوایی هم فرودگاه امام و فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد هستند و معمولاً حدود 3 تا 4 درصد جمعیت به‌صورت هوایی اعزام می‌شوند. در روزهای جاری براساس اطلاعاتی که در سامانه موجود است، هر یک از دستگاه‌ها و بخش‌ها از نیروی انتظامی تا راهداری، پلیس، بخش‌های امنیتی، خدماتی و غیره برای خدمات دهی مناسب به زائران و تأمین ایمنی و امنیت آنان می‌توانند برنامه‌ریزی و اقدام کنند تا زائران در هیچ زمینه‌ای مشکل نداشته باشند. او درباره ارز زائران با بیان اینکه این امر به بانک مرکزی مربوط می‌شود و ما اختیاری در این حوزه نداریم، می‌افزاید: بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، زائران اربعین می‌توانند نسبت به خرید حداکثر 100 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار ثانویه ارز از صرافی‌های مجاز و بانک‌های ملی، سپه، تجارت، صادرات و پارسیان اقدام کنند.

مدیر کل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات عالیات در خاتمه خاطرنشان می‌کند: امسال برای سفر پیاده‌روی اربعین حسینی نیازی به روادید وجود ندارد، اما ثبت‌نام در سامانه جهت تکمیل اطلاعات فردی زوار باید انجام شود. ثبت‌نام متقاضیان زیارت اربعین حسینی در سامانه سماح از طریق درگاه اینترنتی به آدرس https://samah.haj.ir/ انجام می‌شود و با خدمات دهی مناسب تا دو روز مانده به اربعین در خدمت متقاضیان است.

زائران اربعین حسینی می‌توانند از طریق دفاتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت در سراسر کشور یا حتی از طریق اینترنت خانگی به این سامانه وصل شده و براحتی عملیات نام‌نویسی را انجام دهند. تا این لحظه به ترتیب استان‌های تهران، خوزستان و خراسان رضوی در صدر ثبت‌نام‌کنندگان هستند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری