{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 381817

طی سال‌های اخیر به دلیل افزایش میزان حضور زنان در جامعه، تلاش برای دستیابی به جایگاه واقعی، افزایش میزان سطح تحصیلات و درآمد شاهد ایجاد تغییرات عمده در شیوه زیست زنان هستیم که با تمام موهبت‌های آن، در برخی موارد این تغییرات با افراط‌هایی نیز همراه بوده است، به‌گونه‌ای که در برخی اوقات متاسفانه شاهد زنانه‌شدن اعتیاد هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، هرچند منظور از اعتیاد تنها مصرف مواد مخدر، قلیان و یا سیگار نیست. اعتیاد به آرایش‌های افراطی و یا انجام رفتارهای جلب توجه‌کننده نیز خود می‌تواند نوعی اعتیاد محسوب شود. گفتنی است با توجه به اینکه زنان امروزه نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین نقش بی‌بدیل آنها در سلامت جامعه، به‌یقین ابتلا به اعتیاد در زنان می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت خانواده یا جامعه نیز باشد. از این‌رو برخی رفتارشناسان می‌گویند سلامت زنان خود می‌تواند به‌نوعی سلامت جامعه را نیز تضمین کند.

احتمال اعتیاد در فرزندان زنان معتاد

یک روانشناس در خصوص اعتیاد زنان می‌گوید: اعتیاد در زنان و مردان می‌تواند باعث ایجاد آسیب جدی در جامعه شود اما در مورد زنان با توجه به اینکه در فرهنگ ما زن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، درنتیجه اگر رابطه عاطفی مادر و فرزندان دچار اختلال و مشکل شود آسیبی که وارد می‌کند شاید به مراتب بیشتر از آسیبی است که اختلال در رابطه پدر با فرزندان به وجود می‌آورد. مریم رامشت  با اشاره به مطلب فوق اذعان داشت: اگر نقش مادر یا زن در خانواده دچار مشکل شود به‌عنوان مثال اگر مادر با آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و یا الکل درگیر شود جایگاه مادر به دلیل مشکلی که دارد در خانواده مختل می‌شود و این می‌تواند آسیب جدی را به فرزندان وارد کند. وی در ادامه افزود: باید در نظر داشت که اولین مراجع عاطفی فرزندان والدین هستند؛ زمانی که نقش این مرجع با اختلال و مشکل مواجه شود به‌طور طبیعی فرزند این مشکل را با خود به آینده منتقل خواهد کرد. موضوع دیگری که در این رابطه مطرح است واگیری روانی رفتارهای والدین است.

الگوپذیری فرزندان از مادر

رامشت می‌گوید: متاسفانه براساس تحقیقات صورت‌گرفته اگر مادری پرخاشگر و... داشته باشد فرزند او نیز این اخلاق‌ها را خواهد داشت؛ از این‌رو اگر مادری سیگار یا قلیان می‌کشد به‌یقین طبق الگوپذیری که فرزندان دارند، می‌تواند یک ریزفاکتور و یا یک عامل خطر باشد که فرزند نیز آن را انجام دهد.این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه دلایل گرایش زنان به مصرف مواد مخدر چیست، می‌گوید: توجه داشته باشید که دلایل گرایش به مصرف مواد مخدر بسیار گسترده است؛ بدین معنا که نمی‌توان تنها یک یا چند عامل را در اعتیاد زنان تاثیرگذار دانست.

دلایل گرایش به مصرف موادمخدر

رامشت در ادامه افزود: وجود تبعیض موجب سرخوردگی می‌شود و این سرخوردگی باعث می‌شود که نقش و عملکرد زنان نیز دستخوش تغییر شود. به‌عنوان مثال امروزه عمل‌های زیبایی در جامعه ما به‌شدت گسترش پیدا کرده است و یا اینکه برخی زنان زمانی که از خانه خارج می‌شوند آرایش‌ها و مدل‌هایی دارند که شاید بیشتر مناسب مهمانی‌ها باشد؛ اما به چه دلیل این اتفاق می‌افتد؟ به نظر این رفتارها یک نشانه است.

مقابله با کاهش آمار اعتیاد

رامشت در ارتباط با راهکارهای موجود برای مقابله با کاهش آمار اعتیاد زنان می‌گوید: من معتقد هستم که یک‌سری از راهکارها فردی است و یک‌سری نیز اجتماعی می‌باشد. امروزه نصف جمعیت ما را زنان تشکیل داده‌اند. از این‌رو متولیان رفاه جامعه باید به خواسته‌ها و رفتارهای زنان احترام بگذارند و همچنین جایگاه زنان را نیز درک کنیم. ما از زنان انتظار داریم که مادران یا همسران خوبی باشند اما باید در مرحله اول این فضا را ایجاد کنیم که آنها رضایت کافی از شرایط و زندگی خود داشته باشند. وی ادامه داد: باید به جایگاه زنان احترام گذاشته و آن را ارتقا دهیم و همچنین فضایی را ایجاد کنیم که زنان جامعه بتوانند نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کنند. به‌عنوان مثال امروزه بحث رفتن به استادیوم زنان مطرح است؛ شاید بعضی این اعتقاد را داشته باشند که این مساله چندان اهمیتی ندارد، این در حالی است که نباید به این مساله این‌گونه نگاه کرد. در حال حاضر این مساله یک نیاز اجتماعی است، هرچند می‌تواند با آسیب‌هایی نیز همراه باشد. این نیاز امروز به هر دلیل در زنان شکل گرفته، بنابراین منع‌کردن هیچ فایده‌ای ندارد. از این‌رو اتخاذ تصمیم‌های عاقلانه و کارشناسی‌شده یک نیاز است و اگر نیاز جامعه امروز زنان ما این است، باید درباره آن درست تصمیم‌گیری شود نه اینکه آن را محدود کنیم. مگر در حال حاضر زنان ما به سینما نمی‌روند، حضور زنان در اجتماع توأم با احترام است. ما می‌توانیم این فضاهای محترمانه را در جاهای دیگر نیز تسری دهیم. رامشت می‌گوید: توصیه می‌کنم زنان به خود احترام بگذارند و قابلیت‌های خود را افزایش دهند و همچنین تفکرات خود را نیز گسترش دهند. اگر مشکلی وجود دارد آن را برطرف کنیم، چراکه بسیاری از این آسیب‌ها مانند اعتیاد به خانواده و آسیب‌های دوران کودکی مربوط است. این روان‌شناس در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از خدمات مشاوره‌ای و روان‌شناسان نیز می‌توانند نقش بسزایی در کاهش آسیب‌های زنان داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری