{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 375013

همه آنچه یک فیلم در فضای مجازی رقم زد؛

فیلمی که از نحوه کشتن سگ‌ها در مجموعه نگهداری سگ‌های کهریزک در روزهای آغازین هفته جاری در فضای مجازی منتشر شد، شهردار تهران را برای دومین بار در مواجهه دوستداران و حامیان حیوانات قرار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، فیلمی که بر اساس آن کارکنان این مجموعه به عنوان تنها مرکز نگهداری سگ‌ها در پایتخت، با تزریق آمپول‌هایی از اسید به قلب‌شان به شکلی دردناک کشته می‌شوند. انتشار این فیلم در فضای مجازی به موجی از انتقادهای تند و اظهارنظرهای احساسی کاربران فضای مجازی منجر شد. اما با این‌وجود شهرداری تقریبا تا یک روز بعد از انتشار این فیلم واکنشی به آن نشان نداد و سکوت کرد. اما بالا گرفتن انتقادها در عرض چند ساعت چنان سرعت و شدتی به خود گرفت که در نهایت شهرداری تهران را نیز وادار به واکنش کرد. منتها به جای مدیرعامل شرکت ساماندهی که به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود، روابط عمومی شهرداری تهران به این اظهارات پاسخ داد و مدیرکل آن در توییتی مدعی شد که بر اساس پیگیری‌های انجام شده فیلم منتشر شده متعلق به سال 96 است و مدیر حوزه کنترل حیوانات شهری در سازمان مسوول به عنوان ناظر پیمانکار نیز عزل شده است. اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد این ماجرا به همین جا ختم نشد. با وجودی که شهردار تهران نیز روز بعد و در جمع خبرنگاران دوباره اظهارات مدیرکل روابط عمومی‌اش را تکرار کرد، توییتی که دو نفر از اعضای شورا روز دوشنبه زدند به همراه تجمع بیش از 200 نفر از حامیان حیوانات باعث شد تا این آتش همچنان شعله‌ور باقی بماند. حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران در توییتی که روز دوشنبه زد با اشاره به بازدید سرزده‌اش از مجموعه کهریزک نوشت: «متاسفانه کشتار فجیع سگ‌های خیابانگرد صحت دارد. در بازدید شب گذشته‌ام از محوطه، شاهد حضور خودروی حامل لاشه سگ‌ها در محل بودم!» آرش میلانی، عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر نیز در توییتی مشابه با تایید صحت سگ‌کشی به شیوه تزریق اسید نوشت: خبر تزریق اسید و کشتار غیرانسانی سگ‌های خیابانگرد تهران متاسفانه صحت دارد و توسط یکی از پیمانکاران شهرداری تهران صورت گرفته است. قطعا موضوع را تا انتها پیگیری خواهم کرد و مقصران این فاجعه در مجموعه شهرداری و پیمانکاران آن، با برخورد جدی سازمانی و قضایی مواجه خواهند شد. گرچه هیچ یک از این دو عضو شورا نگفتند که بر اساس چه مستنداتی این ادعا را تایید می‌کنند. این توییت‌ها ولی کافی بود تا سایر اعضای شورا که انگار منتظر خط‌شکنی در این زمینه بودند نیز به یک‌باره دست به کار شوند و توییت‌هایی را علیه عوامل سگ‌کشی و تلویحا شهرداری تهران بزنند.

یک تجمع دیگر و حاشیه‌هایش

شهروندانی که ساعت 11 تا 13 ظهر روز دوشنبه گذرشان به خیابان بهشت افتاده است حتما شاهد تجمع خیل چند صد نفری از حامیان حیوانات که هر‌یک پلاکارد و شعاری را در محکومیت سگ‌کشی در دست داشتند و رسیدگی به این پرونده را از شهرداری انتظار داشتند، بوده‌اند. تجمعی با شعارهای تند علیه شهرداری و شهردار تهران که در نهایت با دخالت نیروهای انتظامی و دستگیری چند نفر از آنها پایان پیدا کرد. انتشار فیلم‌ها و عکس‌های این تجمع و درگیری آنها با نیروهای امنیتی باعث شد تا موضوع این پرونده همچنان باز بماند و آتشی که می‌رفت تا کم‌کم رو به خاموشی گذاشته شود دوباره شعله‌ور شود؛ شعله‌ای که حتی توییت‌های شهردار تهران هم نتوانست آتش آن را خاموش کند. پیروز حناچی در اولین توییت خود «ضمن احترام به نگرانی دلسوزان حقوق حیوانات، بر اساس مبانی انسانی و دینی، احترام به همه مخلوقات خدا و توامان توجه به بهداشت و امنیت شهروندان را از وظایف مجموعه شهرداری می‌دانم.

شهردار تهران در ادامه نوشت: از لحظه اطلاع از تخلف پیمانکار در سیر قانونی ساماندهی حیوانات دارای بیماری‌های خطرناک، فارغ از زمان وقوع آن، دستور دادم با خاطیان برخورد قاطع صورت پذیرد و پیگیری لازم برای تکرار نشدن آن به جدیت دنبال شود. او در دومین توییت خود هم با تکرار مواضع شهرداری در برخورد با متخلفان از پیگیری شهرداری برای آزاد شدن دستگیر‌شدگان تجمع اعتراض‌آمیز مقابل شهرداری خبر داد. حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استاندار و دبیر شورای تامین استان تهران نیز همان شب با به حق خواندن خواست‌ها و مطالبات مردم و سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در خصوص حمایت از حقوق حیوانات گفت: در این تجمع گروهی از مردم به عنوان جمعیت حامی حقوق حیوانات حضور داشتند و اعتراض آنان نیز یک موضوع بسیار حایز اهمیت است.

گودرزی البته حضور افراد سودجو را نیز دلیلی برای به خشونت کشیدن تجمع یاد شده عنوان کرده و گفت: در این تجمع مطالبه‌گرانه که حق سمن‌ها و مردم بود متاسفانه یک عده افراد سودجو نیز سعی بر موج‌سازی داشتند که با تدابیر امنیتی شناسایی شدند.

معاون استاندار تهران همچنین از پیگیری مسوولان استان تهران و مراجع قضایی برای آزادی این افراد خبر داد و اظهار امیدواری کرد که طی یکی، دو روز آینده تمامی آنها آزاد شوند.

با این حال تجمع حامیان حیوانات و واکنش‌های تند آنها، با موج‌هایی از انتقادهای مخالف آنها از سوی شهروندان هم همراه بود. در این مخالفت‌ها، شهروندان مدعی بودند که نباید چنین مساله‌ای دلیلی شود برای تجمعی به این وسعت یا این همه هجمه و جار و جنجال؛ آن هم در شرایطی که کشور این همه مشکل و مساله دارد و چنین اقداماتی فقط باعث سوءاستفاده رسانه‌های آن سوی مرزها و بهره‌برداری سیاسی آنها خواهد شد. گروهی نیز در اظهارنظرهایی که در فضای مجازی منتشر می‌شد، معتقد بودند که بخشی از تجمع‌کنندگان را افراد فرصت‌طلب و سودجویی تشکیل می‌دادند که می‌خواهند با استفاده از تحریک احساسات حامیان و دوستداران حیوانات به منافع خود برسند. این تجمع هر چه که بود، عاملی شد تا موضوع ساده سگ‌کشی به یک‌باره به سوژه‌ای داغ برای رسانه‌های فارسی زبان آن سوی مرزها بدل شود و هر چند ساعت یک‌بار به نوعی دوباره به بازنشر آن بپردازند.

اصل یک تراژدی

ولی سوالات بسیاری در مورد این فیلم و واقعیت‌های پنهان و آشکار در پس پرده آن وجود دارد؛ اینکه چرا شهرداری این‌ همه برای پاسخگویی اولیه تعلل کرد؟ یا اینکه اگر فیلم برای سال 96 است چرا مسوول مرتبط آن، باید الان برکنار شود؟ یا این سوال که پیمانکاری که خلع ید شده چرا دوباره به کار گرفته شده است؟

اما اصل ماجرا چیست؟ حدود سه سال قبل یعنی سال 96 پیمانکار کنونی مرکز نگهداری سگ‌ها در کهریزک به خاطر انتشار فیلمی توسط دوستداران حیوانات برکنار می‌شود. او مدعی است که یکی از پرسنل اخراجی‌اش درآن سال این فیلم را گرفته و آن را به قیمت 15 میلیون تومان به طرفداران حیوانات فروخته است و الان دوباره، این فیلم چند روزی است که در فضای مجازی منتشر شده است. با این حال او سال گذشته هم مجددا و در قالب شرکتی به نام« ...» در مناقصه نگهداری از سگ‌های ولگرد تهران که توسط شرکت ساماندهی مشاغل برگزار شده، شرکت کرده و با مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون تومان مجددا انتخاب می‌شود و از تاریخ 10 تیرماه 97 کار خود را به عنوان پیمانکار آغاز می‌کند. به بیانی شهرداری پیمانکاری را که قبلا به دلیل تخلف، برکنار کرده بوده دوباره به عنوان پیمانکار می‌پذیرد. یک منبع آگاه در این زمینه  گفت: به همین دلیل هم بوده که مدیر مربوطه برکنار شده است، چون این کار او به نوعی تخلف محسوب می‌شود. از سویی گفته می‌شود پیمانکار مزبور از چند هفته قبل ورود حامیان حیوانات را به کمپ یاد شده ممنوع کرده است.

همین نکات شنیده‌ها از جدال میان دو پیمانکار و کشاندن اعتراض‌ها به شکل تجمع مردمی را قوت بخشیده است اما هنوز مشخص نیست که تا چه اندازه این شنیده‌ها می‌تواند صحت داشته باشد.

شبی که آنجا بودند...

با این وجود شاید اصلی‌ترین دلیلی که حامیان حیوانات با استناد به آن، فیلم یاد شده را جدید و واقعی می‌دانند، بازدید و توییت حسن خلیل‌آبادی باشد. او با انتشار عکسی از پلاک یک وانت که دقیقا همان پلاک وانتی است که در فیلم سگ‌کشی هم دیده می‌شود، مدعی شد در بازدیدی که از مرکز نگهداری سگ‌ها داشته به این نتیجه رسیده که ادعای حامیان حیوانات درست است و چنین اقدامی در این مرکز انجام می‌شود. گرچه او روایت دیگری از بازدیدش را عنوان کرد. او در مورد آنچه در جریان بازدیدش دیده است گفت: همان شبی که فیلم منتشر شده به اتفاق تعدادی از همکاران و دوستان به مرکز یاد شده رفتیم و حدود ساعت 23:15 به آنجا رسیدیم. ولی جز چند نگهبان کسی آنجا نبود. رفتیم داخل و مجموعه را دوباره دیدیدم. من برای بار دوم بود که این مجموعه را می‌دیدم. چندی قبل هم به همراه آقای مسجدجامعی و جمعی از خبرنگاران بازدیدی از این مجموعه داشتیم. آن شب اما به نظرم آمد که تعداد سگ‌ها حتی بیشتر از دفعه قبلی بود. ولی کلا چیزی در مورد کشتن و از بین بردن سگ‌ها ندیدیم.

این عضو شورای شهر با اشاره به عکس پلاک وانتی که منتشر کرده، گفت: همین طور که دوستان داشتند فیلم می‌گرفتند یکدفعه چشمم به وانت یاد شده افتاد. به دوستان گفتم از پلاک این وانت هم عکس بگیرید تا ببینیم مشابه پلاک وانتی که در فیلم منتشر شده دیده می‌شود، هست یا خیر؟ که اتفاقا دقیقا مشابه آن بود.

خلیل‌آبادی در مورد تحلیل خود از این بازدید و نحوه برخورد با سگ‌ها توضیح داد: ما آنجا چیز خاصی ندیدیم. ولی جمیع جهات نشان می‌دهد که حتی اگر فیلم هم مال سال 96 باشد – که البته هنوز اثبات نشده – اما باز هم ممکن است این رویه ادامه داشته است چون پیمانکار همان پیمانکار بوده است. از سویی اینکه شهرداری پیمانکار و مدیر مربوطه را عزل کرده یا سکوت طولانی اولیه شهرداری، خود نشان از این دارد که بالاخره چیزکی وجود داشته است.

این عضو شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: شخصا معتقدم که شهرداری در این مورد اهمال کرده است. ضمن آنکه اگر شهرداری به جای انکار و توجیه، از همان ابتدا شفاف ماجرا را تعریف و قبول می‌کرد که تخلفی صورت می‌گیرد و بعد با متخلفان برخورد می‌کرد، مسلما مردم و حامیان حیوانات هم تا این حد حاشیه درست نمی‌کردند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری