{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 370084

ماجرای مسیح علی‌نژاد و کسانی که برایش فیلم ارسال می‌کنند، این روزها به فاز جدیدی وارد شده است. دیگر خبری از صحبت‌های عادی و درخواست از نفرستادن فیلم نیست بلکه خبر آمده آنها که برای علی‌نژاد فیلم و عکس ارسال می‌کنند، مجرمند و مشمول ماده ۵۰۸ (کتاب پنجم) قانون مجازات اسلامی خواهند شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند؛ این خبر را حجت‌الاسلام‌والمسلمین غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران اعلام کرده و گفته: «تا جایی که من احصا کرده‌ام، براساس قانون، فیلمبرداری در سه مورد اعم از  استحکامات نظامی، حریم خصوصی افراد و همکاری با دول متخاصم جرم است و با توجه به قراردادی که مسیح علی‌نژاد در بحث خبری با دولت آمریکا دارد، کسانی  که از خود  و دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و ارسال کنند، مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی هستند که یک تا ۱۰‌سال مجازات حبس دارد.»

پیش از آن‌که روز گذشته برای این مورد تعیین مجازات شود، جلیل محبی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، فیلم‌گرفتن از آمران به معروف و ارسال آن برای مسیح علی‌نژاد را نوعی عمل مجرمانه دانسته بود و چند روز قبل طی یک پیام در اکانت توییتر خود، در پاسخ به شخصی که برای آمران به معروف از ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر انتظار پشتیبانی داشت، نوشته بود: «ارسال فیلم آمر به معروف و اذیت‌های بعدی آن جرم است. از آقای بی‌طرفان حمایت حقوقی ازجمله معرفی وکیل و تنظیم شکایت‌نامه و پیگیری‌های دیگر خواهیم کرد.» اما بد نیست بدانیم ماده ٥٠٨ مجازات اسلامی که غضنفرآبادی به آن ارجاع داده و براساس آن این کار را جرم دانسته، چیست. براساس این ماده «هرکس یا گروهی با دول خارجی متخاصم به هر نحو علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری نماید، درصورتی که محارب شناخته نشود، ‌به یک تا ١٠‌سال حبس محکوم می‌گردد.»

مصطفی ترک‌همدانی، حقوقدان می‌گوید: نمی‌توان فرستندگان فیلم و عکس را مجرم دانست و برایشان حبس با این میزان تعیین کرد :«من ازجمله طرفداران حجاب هستم و با این پیش‌زمینه به شما می‌گویم این نادرست است و نباید حکمی به این سنگینی برای این مورد تعیین کرد. نهایتا اگر هم قرار باشد مجازاتی را تعیین کرد، می‌توان آن را ذیل جرم نشر اکاذیب دانست که  از دوماه تا دو‌سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه مجازات دارد.» همدانی می‌گوید: «صرف گرفتن فیلم از هیچ‌کس حتی مامور قانون که با لباس مشخص است هم، جرم نیست اما اگر این فیلم برای استفاده افرادی خارج از کشور تهیه شود و جرم به شکل مداوم انجام گیرد، می‌توان برایش مجازات تعیین کرد. «درعین حال ما باید به سایر قوانین هم نگاه کنیم. ما قانونی داریم با عنوان منع مزاحمت بانوان که دو ماده ‌قانونی ۶۳۸ و ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی به اذیت و آزار زنان در فضای شهری اشاره دارد و مصادیق متلک‌پراکنی، دست‌درازی و تعقیب را

در برمی‌گیرد. به این ترتیب آمران به معروف هم باید بدانند نحوه مواجهه با افراد ولو بی‌حجاب چطور باید باشد و این اجازه داده نشود که تلقی مزاحمت و آزار از آن شود.» او می‌گوید«آمران به معروف باید آموزش ببینند. آن افراد باید با چنان نرمشی کار کنند که اگر فیلمی از آنها منتشر شد، هم آنها در محل اتهام نباشند؛ چراکه فیلم‌گرفتن جرم نیست اما براساس قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان منکر برخورد فیزیکی نداریم و گفت‌وگو مدنظر است.»  همدانی در ادامه به بخشی از ماده ٥٠٨ اشاره کرده و می‌گوید که در این ماده از دولت‌های متخاصم نام برده شده. دولت متخاصم براساس تعریف حقوقی دولتی است که ما با آن در جنگ هستیم. تنها دولتی که تحت این عنوان داشتیم، دولت عراق و در زمان جنگ تحمیلی بود. به این ترتیب این‌طور عنوان شده با هر دولتی که زاویه داشته باشیم، می‌شود دولت متخاصم، درحالی ‌که در عرصه حقوقی این تعریف نادرست است «امیدوارم شرایط به نحوی تغییر کند که مشکلاتی از این دست به نحوی منطقی و فرهنگی حل شود و نیاز به استفاده از قوانینی از این دست نباشد.»

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری