{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 369914

سازمان دارو اروپا، به دنبال تصویب طرحی است که بر اساس آن استفاده از داروهای حاوی ماری جوآنا توسط افراد مبتلا به صرع آزاد شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، برخی یافته های پزشکی پژوشگران بریتانیایی نشان می دهد می توان با مقادیری از ماری جوآنا به درمان بیماران مبتلا به صرع کمک کرد.

برخی افراد به درجات شدید بیماری صرع مبتلا هستند و شدت بیماری تا حدی است که حتی می تواند جان این افراد را تهدید کند. بنابراین استفاده از داروهای قوی برای کنترل شدت بیماری الزامی است. اکنون کمیته دارویی اروپا در تلاش است طی ماه جاری، قانونی را تصویب کند که بر اساس آن مصرف داروهای مبتنی بر ماری جوآنا را آزاد کند.  این دارو برای درمان تشنج های مرتبط با سندرم Lennox-Gastaut یا سندرم Dravet؛ دو نوع صرع  حاد مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس آزمایشهای محققان بریتانیایی کودکان مبتلا به تشنج چندگانه در روز که از این دارو استفاده کرده اند، به مرور زمان علائم بهبودی را نشان داده اند و تشنج های آنان نیز به شدت کاهش یافته است. البته شایع ترین عوارض جانبی این دارو شامل خواب آلودگی، کاهش اشتها، اسهال، تب خفیف، خستگی و استفراغ است. اما فواید این داروی مبتنی بر ماری جوآنا بیش از عوارض آن ارزیابی شده است.

این نخستین باری است که کمیته دارویی اروپا برای ورود ماری جوآنا  به شکل خوراکی به داروهای متداول بیماری صرع رای می گیرد. اما چنین طرحی می تواند در برخی کشورهای اروپایی که قوانین منع مصرف ماری جوآنا را تصویب کرده اند به مشکل برخورد کند. افزون بر اینها برخی از افراد نگران سوء استفاده از این دارو برای مصارف غیردارویی هستند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری