{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 368897

سخنگوی سازمان انتقال خون، با اشاره به ضریب بالای امنیت و سلامت خون ایرانی ها، از رونمایی تمبر ۵۰ میلیون واحد اهدای خون خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بشیر حاجی بیگی، در نشست آموزشی مدیران روابط عمومی ادارات انتقال خون سراسر کشور با اشاره به چهل و ششمین سالگرد تأسیس سازمان انتقال خون، گفت: این حرکت را با ۲۰۰ هزار اهدای خون شروع کردیم و اکنون به همت اهدا کنندگان عزیز به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد اهدای خون رسیده‌ایم.

وی ضمن اشاره به فعالیت‌های بین المللی سازمان انتقال خون گفت: اکنون همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و پژوهش هستیم که این همکاری از سال ۱۳۹۶ تا کنون تمدید شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین به اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اول و واکسیناسیون هپاتیت B برای اهدا کنندگان مستمر اشاره کرد و افزود: این طرح سال گذشته ۴۵ درصد پیشرفت داشت و مهر امسال فاز دوم آن آغاز می‌شود و امیدواریم تمامی این عزیزان در این طرح واکسینه شوند.

وی تاکید کرد: این طرح ضریب امنیت و سلامت خون را در اهدا کنندگان مستمر خون افزایش می‌دهد.

حاجی بیگی ضمن با اهمیت شمردن اهدای خون مسئولانه و آگاهانه، بهره برداری از مراکز جامع را گام مهمی در تکریم اهدا کنندگان و امکان اهدای اجزای خون به روش فرزیس دانست.

وی گفت: هم اکنون در دنیا مصرف خون کامل در حال منسوخ شدن است و در ۳۱ استان ایران امکان اهدای پلاکت به روش فرزیس وجود دارد و ۱۸ استان کشور می‌توانند پلاسما را به روش یاد شده انجام دهند.

حاجی بیگی، آمار اهدای خون در کشور را ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد دانست و افزود: در سال گذشته ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار واحد خون و فرآورده خونی در ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی کشور توزیع شده است.

وی افزود: هم اکنون چهار هزار نمونه خون بند ناف از اهدا کنندگان ذخیره و ۱۷ پیوند موفق سلول بنیادی از این بانک در بیمارستان شریعتی انجام شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین به برنامه ملی خون‌های نادر ایران اشاره کرد و گفت: ۲۳ کشور عضو انجمن بین المللی خون‌های نادر هستند که ایران عضو شانزدهم این بانک است که از سال ۸۹ به عضویت در آمده و اکنون د ر این زمینه حرف اول را در منطقه مدیترانه شرقی می‌زند و تنها کشور اسلامی عضو انجمن بین المللی خون‌های نادر هستیم.

وی تاکید کرد: در منطقه مدیترانه شرقی ۲۰ درصد خون منطقه در ایران اهدا می‌شود و نرخ پایین شیوع عفونت‌های منتقله از راه خون در ایران مثال زدنی و رتبه اول منطقه است.

حاجی بیگی با اشاره به میانگین ۶۰ درصدی اهدای مستمر خون در ایران، گفت: در حال حاضر برخی از استان‌ها شاخص بالاتری دارند و مثلاً استان سمنان به اهدای مستمر ۸۰ درصدی رسیده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون، از پاکی خون اهدایی ۱۶ استان کشور از HIV و ۵ استان کشور از هپاتیت C خبر خبر داد و افزود: رسیدن به ریسک صفر هپاتیت B نیز در دستور کار سازمان قرار دارد که امیدواریم به زودی محقق شود.

حاجی بیگی، از عضویت ۸۰ درصد بیمارستان‌های کشور در طرح مراقبت از خون (همو ویژلانس) خبر داد و گفت: هم اکنون برای همه بیماران خاص کیسه فیلتر دار خون در این سازمان تأمین می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به ترکیب جمعیتی گروه‌های خونی در کشور و جشنواره فرهنگی هنری انتقال خون به مناسبت ۹ مرداد، گفت: به زودی به همین مناسبت مراسم رونمایی از تمبر ۵۰ میلیون اهدای خون و تابلوی یادبود آن برگزار می‌شود و سازمان برای روز هوای پاک نیز برنامه ویژه ای با همکاری شهرداری تهران خواهد داشت.

وی با تقدیر از همکاران روابط عمومی در کشور گفت: این نیروهای زحمتکش کارهای بزرگی انجام داده‌اند و علاوه بر این مسؤولیت خطیر مسوولیت‌های دیگری نیز بر عهده دارند.

حاجی بیگی افزود: در سال ۲۰۰۷ میلادی ایرانیان با اهدای خون پولی و جایگزین خدا حافظی کرده‌اند و سال‌ها است اهدای خون به همت اهدا کنندگان در سراسر کشور صد درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت انجام می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری