کد خبر 368480

آزمون اصلح "معلمان ماده۲۸" اول شهریور برگزار می‌شود

معاون دانشگاه فرهنگیان گفت: امسال ۱۶ هزار نفر از مهارت‌آموزان ماده ۲۸ در آزمون اصلح شرکت می‌کنند و این آزمون به طور همزمان روز جمعه اول شهریور ماه سال جاری در ۳۱ استان کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رضا کچوئیان از طراحی آزمون کتبی مهارت‌آموزان ورودی سال‌های 1396 و 1397 و مهارت‌آموزان باقی‌مانده از ورودی سال 1395 خبر داد و گفت: در این ارزیابی تلاش بر این است دانش‌ها و مهارت‌های اصیل معلمی مورد نیاز نومعلمان از سرفصل برنامه دوره یک ساله استخراج و عمده موقعیت‌ها و سؤالات بر اساس این شایستگی‌ها طراحی و تدوین شود.

وی افزود: همه مراحل اجرای ارزشیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای برای مهارت آموزان باقی‌مانده از ورودی سال 1395 که از این پس به اختصار ورودی 1395 نامیده می‌شوند، همانند مهارت آموزان ورودی سال 1396 است.

کچوئیان با تاکید بر این که کاربرد واژه‌های صلاحیت و شایستگی در مرکز سنجش شایستگی‌های حرفه‌ای دانشگاه فرهنگیان، به منزله سنجش صلاحیت یا شایسته بودن افراد نیست، تصریح کرد: اصطلاحات صلاحیت و شایستگی به لحاظ فنی با در بر داشتن تعاریف علمی خاص شامل دانش‌ها، مهارت ها و سایر ابعاد توانایی‌های فرد بوده که بر مبنای علوم سنجش و اندازه‌گیری، مدیریت آموزشی و برنامه‌ریزی درسی قابلیت سنجش دارند.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان از اصلح به عنوان واژه‌ای برای ارزشیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای یاد کرد و افزود: این واژه بدون اشاره به صالح‌تر بودن افراد تفاوت افراد را در ارائه دانش‌ها، مهارت‌ها و سایر ابعاد قابل سنجش توانایی، مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

کچوئیان با اشاره به برنامه درسی دوره یک ساله مهارت‌آموزی، مصوب بیستمین جلسه شورای دانشگاه، در خصوص ارزشیابی جامع صلاحیت‌های حرفه‌ای عنوان‌کرد: آزمون‌های کتبی دانشی و عملکردی از طریق طراحی سؤالات استاندارد تولید و به اجرا در می‌آید. بر اساس این برنامه، ارزشیابی جامع  در پایان دوره مهارت آموزی برگزار و جدای  از ارزشیابی‌های تکوینی و تراکمی تلقی می‌شود.

وی در خصوص دریافت دفترچه‌های اختصاصی مهارت آموزان تصریح کرد: در مؤلفه کتبی اصلح پیش رو، هر گروه از رشته‌های 19 گانه مهارت آموزان ورودی سال های 1396 و 1395 همچنین هر گروه از رشته های 23 گانه مهارت‌آموزان ورودی سال 1397 دفترچه‌های اختصاصی خود را در آزمون‌های کتبی چندگزینه‌ای و کتبی عملکردی دریافت خواهند کرد.

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، مجموع امتیاز آزمون‌های کتبی عملکردی و کتبی چندگزینه‌ای را برابر با 450 امتیاز دانست و گفت: ضروری است مهارت‌آموزان حد نصاب 65 درصد مجموع آن دو، معادل 292.5 امتیاز را کسب کنند.

کچوئیان، با اشاره به تفاوت‌های برخی دروس و سرفصل برنامه درسی مهارت‌آموزان ورودی سال‌های 96 و 97 بخش‌هایی از فرآیند ارزشیابی کتبی این افراد را متفاوت خواند و اظهار داشت: در تحلیل نتایج ضمن اجرای فرایندهای فنی آزمون سازی، هر یک از این دو گروه با مهارت‌آموزان هم ورودی خود قیاس خواهند شد.

عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، تعداد مهارت‌آموزان شرکت کننده در آزمون اصلح سال جاری را 16 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این آزمون به طور همزمان روز جمعه اول شهریور ماه سال جاری در 31 استان کشور، برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: تمام مراحل طراحی و تدوین سوالات، چاپ دفترچه‌ها و تصحیح پاسخ برگه‌های چندگزینه‌ای و عملکردی، به طور متمرکز در سازمان مرکزی با بهره‌گیری از ظرفیت اساتیدی از کل کشور انجام شده است.

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، مرکز سنجش این معاونت را در قبال نشر هر گونه مطالب و منابع پیشنهادی برخی کانال‌ها و مراجع، خالی از مسئولیت خواند و با تاکید بر ملاک بودن اطلاعیه‌های منتشر شده این مرکز افزود:  اطلاعیه‌های منتشر شده مرکز سنجش دانشگاه، صرفا شایستگی‌های معلمی مندرج در برنامه درسی دوره یک ساله مهارت آموزی و کتب درسی، اسناد، آیین‌نامه‌ها، برنامه‌های درسی و راهنماهای تدریس مدرسه‌ای را ملاک طراحی و تصحیح آزمون‌ها قرار داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    آزمون اصلح مبنای قانونی نداشته و غیر قانونی بوده و به نوعی اجحاف در حق قبول شدگان آزمون اسخدامی محسوب گردیده و بدعتی است ناشیانه.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری