{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360343

در موارد متعددی شاهد بوده‌ایم که در یک محیط مشترک، تعدادی از افراد بیشتر از دیگران مورد هجوم پشه‌ها و نیش آن‌ها قرار می‌گیرند در مقایسه با سایر افردای که انتقادی در این زمینه ندارند و یا اینکه به مراتب کمتر از دیگران از نیش پشه‌ها شکایت می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، بنا به ادعا جاناتان دِی (Jonathan Day) استاد دانشگاه پزشکی فلوریدا، پشه‌ها در زمان انتخاب طعمه انسانی، تبعیض قائل می‌شوند و بر همین اساس برخی انسان‌ها بیشتر از دیگران مورد توجه آن‌ها قرارمی گیرند و این دسته از افراد در گروه بد شانس‌ها در این زمینه قرار داد.
ابتلا به ویروس‌هایی نظیر مالاریا، ویروس نیل غربی، زیکا و ویروس Dengue از جمله مشکلاتی هستند که حشرات ناقل اصلی آن ویروس‌ها هستند. 
در حقیقت علت اصلی تمایل اکثر پشه‌ها در نیش زدن برخی افراد از مدت‌ها پیش ذهن انسان را به خود مشغول کرده است.

در واقع در موارد متعددی شاهد بوده ایم که در یک محیط مشترک، تعدادی از افراد بیشتر از دیگران مورد هجوم پشه‌ها و نیش آن‌ها قرار می‌گیرند در مقایسه با سایر افردای که انتقادی در این زمینه ندارند و یا اینکه به مراتب کمتر از دیگران از نیش پشه‌ها شکایت می‌کنند.
بنا به ادعا جاناتان دِی (Jonathan Day) استاد دانشگاه پزشکی فلوریدا، پشه‌ها در زمان انتخاب طعمه انسانی، تبعیض قائل می‌شوند و بر همین اساس برخی انسان‌ها بیشتر از دیگران مورد توجه آن‌ها قرارمی گیرند و این دسته از افراد در گروه بد شانس‌ها در این زمینه قرار داد.
جاناتان دی می‌گوید: دو عامل اصلی و مهم در گزیدن که به نظر می‌رسد واضح باشد - بینایی و بویایی است. دلایل متعددی می‌تواند در جذب و یا دفع کردن پشه‌ها موثر باشد – مصرف موز و همچنین ویتامین ب. ۱۲ عملا نمی‌تواند پشه‌ها را دفع کند، اگرچه دانشمندان بر این باورند که فاکتور‌های متفاوتی می‌توانند در این امر دخیل باشند.
۱. پوشاک
همانطور که در بالا ذکر شد، پشه‌ها از طریق مشاهده، قربانی خود را مورد هدف قرار می‌دهند. معمولا بعد از ظهر ها، اولین بازه زمانی ان‌ها برای جستجو قربانی شان است. استفاده از رنگ‌های تیره (آبی تیره، مشکی یا قرمز) باعث می‌شود تا راحت‌تر مشاهده شوید. پس بهتر است برای در امان ماندن از نیش پشه‌ها در زمان غروب آفتاب، لباس‌های رنگ روشن مانند سفید و یا سبز کم رنگ بپوشید.
۲. گروه خونی
تقریبا همه چیز مربوط به گروه خونی می‌شود. توضیح‌های زیادی در این زمینه وجود دارند؛ برخی بر این باورند که نوع گروه خونی، داشتن پوست لطیف، تعریق زیاد می‌تواند میزان نیش زدن را تحت تاثیر قرار دهد. گونه محدودی از پشه‌ها به خون انسان علاقه دارند، اما با این حال تنها خون انسان را بو نمی‌کشند و آن را به عنوان مورد منحصر به خود نمی‌دانند.

اخیرا تحقیقات نشان می‌دهند که پشه‌ها بیشتر جذب افراد با گروه خونی O می‌شوند. کشش پشه‌ها نسبت به گروه خونی O. دو برابربیشتر نسبت به گروه خونی A. است.
۳. پوست

برخی از تحقیقات نشان داده اند که تنوع و مقدار باکتری‌های روی پوست نیز می‌تواند نقش مهمی در جذب کردن پشه‌ها داشته باشد. ساختار میکروبی پوست هر انسانی شامل باکتری‌ها و قارچ‌هایی هستند که بر روی پوست انسان زندگی می‌کنند. میکروب‌های یاد شده از خود بویی را ساطع می‌کنند که این خود می‌تواند پیامی برای پشه باشد و به آن‌ها اطلاعاتی در زمینه میزان کشش به جذب شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری