{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360100

دهانه آتشفشان اتنا که در کوه اتنا در سیسل قرار دارد یکی از مهمترین آتشفشان های اروپا محسوب می شود. در سالهای اخیر، کوه اتنا یکی از فعال ترین آتشفشان های اروپا بوده ولی مردم سیسیل به همزیستی مسالمت آمیز با این آتشفشان عادت دارند کوهی که نه تنها در دوران فعلی بسیار پرحاشیه است بلکه از دوران قدیم یاداورافسانه ها، داستانهای فولکلور و حتی وقایعی تاریخ و مهم بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، اگر اهل داستانهای تاریخی و جذاب باشید احتمالا در مورد کوه اتنا در ایتالیا شنیده اید. در ادامه به برخی از این داستانها می پردازیم:

داستان هفائستوس

طبق افسانه های یونان،هفائستوس؛ خدای آتش و فلزکاری پسر زئوس و هرا بود و با الهه عشق آفرودیت ازدواج کرد. هفائستوس بر فلزکاری، آهن ، و ساخت سلاح حکمرانی کرد. افسانه هایی درباره هفائستوس نشان می دهد که او کارگاه آتشین خود را زیر کوه اتنا قرار داده است واقع شده است. بر اساس افسانه ها، وقتی آتشفشان گدازه پرتاب می کند، او در حال سیگار کشیدن است و وقتی زمین می لرزد او در کارگاه خود کار می کند.

کوه اتنا و شاه آرتور

یکی از نام های باستانی کوه اتنا "مونوگیبل" است. در افسانه ها آمده است که کوه اتنا محل زندگی شاهزاده ای مخفی بوده که نیمی پری و نیمی انسان بوده است و البته پدر این شاهزاده نیز کسی نبوده به جز شاه آرتور. این ارتباط بین سیسیل و بریتانیا در جریان فرماندهی نورمن انگلستان آغاز شد. بریتانیا با مهاجمان به ایتالیا بازگشت و خشم کوه اتنا را از نزدیک دید. منظور از این خشم نوعی توهم نوری است که اغلب برای افرادی که وارد تنگه مسیینا می شوند، ظاهر می شود. بر همین اساس آنها توهم زدند که مورد خشم پریان و شاهزاده حاصل از ازدواج مخفی آرتور شده اند.

نقش کوه اتنا در جنگ

حداقل یک بار، کوه اتنا برای حفاظت از سیسیل از یک ارتش مهاجم با فوران های حمایت کرد. در سال 396 قبل از میلاد، در طول جنگ دوم سیسیل و درگیری های بین کارتاژ باستانی و شهرستانهای یونان که قصد تصرف سیسیل را داشتند، کوه اتنا ناگهان فوران کرد وگدازه ها سربازان دشمن را فراری دادند. بسیاری از مردم در آن زمادن تصور کردند این اتفاق کار خدایان بوده است.

بازماندگان آتشفشان از پرداخت مالیات آزاد شدند

یکی از فوران های بزرگ کوه اتنا در سال 122 پیش از میلاد رخ داده است. آتشفشان در خاک های اطراف روستا و شهرهای اطراف از جمله شهر بزرگتر کاتانیا خسارت های بزرگی به بار آورد و رسوبات خاکستر نیز بسیار سنگین بود، در واقع، ساختمان های بسیاری زیر وزن آتشفشان و خاکستر آن فرو ریختند. بسیاری از ساختارهای مورد نیاز برای بازسازی توسط دولت روم تامین شد و مردم کاتانیا از پرداخت مالیات به مدت ده سال معاف شدند.

فورانهای بزرگ

فوران های آتشفشانی مکرر منطقه ای را در اطراف کوه اتنا ایجاد کرده بود که خاکی غنی و مناسب برای کشاورزی ایجاد کرده بود. به همین دلیل مردم تصمیم به زندگی در این ناحیه را گرفتند آن هم در شرایطی که این آتشفشان فعال بود. در سال 1669 چندین فوران در طی چند هفته رخ داد و  بیش از 20،000 نفر را کشت. کوه به شدت هشدار داده بود که فورانی نزدیک است اما مردم برای نجات شهرها فرار نکردند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری