{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 358751

در قرن نوزدهم میلادی بسیاری از افراد از یک مد جالب یعنی پوشیدن لباس‌های با تناژ سبز تبعیت می‌کردند. اما این رنگ مخاطراتی برای سلامتی افراد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، طی قرن نوزدهم میلادی، مدهای پوشاک رشد چشمگیری داشت و بسیاری از کشورها مثل ایتالیا و فرانسه به صنعت مد علاقه نشان می دادند. اما جالب است بدانید یکی از مدهای آن زمان بسیار خطرناک بود.

 لباس های سبزی که در آن دوران طراحی و ساخته می شد از پارچه هایی استفاده می کردند که پایه و اساسشان آرسنیک بود. قطعا می دانید آرسنیک چیست و تا چه حد خطرناک است. آرسنیک سمی بسیار مهلک است که در مراحل اولی قادر به ایجاد مسمومیت و در مراحل پیشرفته قادر به کشتن افراد است.

از آرسنیک برای کشتن حشرات موذی، موش ها و مواردی مشابه استفاده می شده اما از همین سم به علت رنگ سبز خاصی که به پارچه می داد برای رنگ آمیزی استفاده می شده است. به نظر می رسد در آن دوره مشخص نشده بوده نرخ مخاطرات آرسنیک تا چه حد است.افزون بر لباس از ارسنیک در انواع کلاه ها و گل سر ها نیز استفاده می شد و حتی یکی از مشهورترین طراحان گل سر به نام ماتیلدا شورر نیز در سن 19 سالگی به علت کار با آرسنیک جان باخت.

مجله پزشکی بریتانیا به یاد این رسم اشتباه لباس های طراحی شده با رنگ سبز آرسنیکی را "لباس های قاتل زنان" نامیده است. بر اساس خبرها، زنانی که این لباس ها را می پوشیدند، زخم هایی شدید روی پوست خود داشتند و کارگران ساختمانی که لباس کارهای سبز آرسنیکی داشتند دچار لطماتی بسیار جدی و خطرناک شدند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری