{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 355419

وقتی صحبت از ویروس می‌شود اغلب ما تصاویری از بیماری‌های بسیار خطرناک و آسیب زا را به ذهن می‌آوریم. اما جالب است بدانید برخی از ویروس‌ها وجود دارند که می‌توانند تصاویری زیبا خلق کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، یکی از ویروس های شناخته شده که گیاهان را آلوده می کند، ویروس موسوم به "شکستگی گل لاله" است. ویروسی که این روزها کاربردهای تجاری دارد. اما در سال 1637، باعث ثروت و ورشکستگی دو گروه شد.

در سال 1637 نخستین نمونه ها از گل های لاله با یک نوع رنگبندی نادر دیده شد. این گل های هلندی رنگ های پررنگ تر از حد معمول و آمیخته به یکدیگر داشتند و نسبت به گل های لاله معمولی متفاوت بودند. این موضوع یک طوفان تجاری و عطش دیوانه وار برای خرید گل لاله  ای شد که مبتلا به ویروس بود.

وضعیت تا حدی عجیب و خنده دار شد که تنها در یک ماه فروش این گل ها به اندازه  فروش یکسال افزایش یافت و گل های مبتلا به ویروس با مبلغ معادل فروش 10 تا 15 میلیون دلاری، رکورد زدند. تا پیش از این ماجرا نیز گل های لاله از محبوب ترین و با ارزش ترین گل های هلند بودند اما عمدتا گل ها رنگی یکسان و ساده داشتند. به همین دلیل بود که گل های ویروسی به علت رنگبندی خاص خود، به سرعت به کالایی لوکس بین مردم تبدیل شدند.

تب و تاب خرید این گل تا حدی بالا رفت که مردم شروع به فروش اموال، پس انداز زندگی و هر چیز دیگری می کردند تا بتوانند گل های بیمار بیشتری را بخرند و بفروشند.  بسیاری از تاجران سرشناس به سرعت کالاهای غیر ضروری انبارهای خود را به گل تبدیل کردند و با چند معامله سریع ثروتی چشمگیر به هم زدند.

در عرض یک ماه، قیمت این گل ها نزدیک قیمت طلا شد،  قیمت ها چنان زیاد بود که واضح بود نرخ ها نشان دهنده ارزش واقعی لاله ها نیستند.  افراد با تجربه، پیش از سقوط بازار به تجارت لاله پایان دادند اما بی تجربه ها با هدف کسب سود بیشتر لاله انبار کردند و زمانی که قیمت ها سقوط کرد ناگهان ورشکسته شدند.

ماجرای سقوط قیمت ها هم ساده بود، بالاخره مشخص شد این ویروس چندان نایاب و دست نیافتنی نیست و می توان با قلمه زدن و شرایط آزمایشی میلیون ها لاله با رنگبندی عجیب داشت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری