کد خبر 346118

گزارشی تکان دهنده از سیلابی که می‌خواهد اهواز را غرق کند

اهالی منطقه عین ۲اهواز از غافلگیری توسط کرخه می‌گویند که بی محابا در تاریکی شب، خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی را به زیر آب برده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، انگشت اشاره دستش را بالا گرفته و مرتب تکان می دهد، می گوید هنوز یک ماه نشده که خانه ام را با وام ساخته ام قرار بود بعد از برداشت گندم قرض هایم را بدهم. شب خوابیدیم صبح که بیدار شدیم دیدیم زمینی باقی نمانده خانه ها هم که تا نیمه زیر آب رفته اند.
بیت سیاح پیرمردی از اهالی خیابان 12 غربی منطقه عین 2 اهواز است همان نقطه ای که بیشترین آبگرفتگی را دارد، از عدم اطلاع رسانی دقیق گله دارد و می گوید تا ظهار چهارشنبه هیچ هشداری به ما برای تخلیه نداده اند.
راهنمای مسیر می شود تا با عبور از آبی که ارتفاعش در خیابان ها به یک متر رسیده سیل بند را نشان دهد، همان سیل بندی که بر روی کانال سلمان ساخته شده تا آب رودخانه کرخه...
تا چشم کار می کند گونی پر از خاک است و جوانانی که به دل آب زده اند تا با دست خالی جلوی سیلاب را بگیرند می گویند امکانات کم است حتی بیل و گونی هم زیاد ندارند.
کمبود تجهیزات؛ حتی بیل و گونی
رسول از جوانان منطقه عین 2 به ماشین خاکبرداری اشاره می کند و می گوید: چند روز است که به مسئولان می گوییم این کانال شرایط خوبی ندارد برای ترمیم سیل بند کانال سلمان کمک کنید از دیروز این ماشین خاکبرداری شرکت نفت را برای ما فرستاده اند اما فقط روزها کار می کند و شب ها هیچ کس به جز اهالی منطقه در اینجا نیستند.
محکم پایش را زمین می کوبد و ادامه می دهد: همین جایی که ما تا نیمه در آب فرو رفتیم زمین کشاورزی است فقط 100هکتار از زمین های این منطقه متعلق به من و بردارم است محصول یک سالمان که از بین رفت ولی کاش خانه های مردم خراب نشود.
امروز عین 2، فردا شاید اهواز
عاشور برحی یکی دیگر از اهالی این منطقه از اینکه هیچ کدام از ارگان ها همچون هلال احمرو شهرداری کمکی به اهالی این منطقه ظرف 48 ساعت گذشته نکرده اند گلایه دارد.
وی می گوید: مردم شادگان، رفیع، امیدیه و ملاشیه به کمک ما آمدند تا سیل بند را سریعتر بسازیم، از مسئولان می خواهیم توجه بیشتری به منطقه عین 2 داشته باشند امروز آب به عین 2 رسید شاید اگر جلوی این شرایط گرفته نشود در روزهای آینده سایر نقاط اهواز را هم آب بگیرد.
شرایط سخت عین 2 به دلیل غافلگیری مسئولان
از چند روز پیش خبرهایی مبنی بر ورود آب به منطقه عین 2 منتشر شد با این حال مسئولان اهواز با اطمینان خاطر از نبود هیچگونه خطر، اطلاعیه ای مبنی بر تخلیه این منطقه صادر نکردند.
شامگاه سه شنبه یکی از معتمدان این منطقه از شرایط نامساعد عین2 خبر داده بود و اینکه اهالی نگران از فرو رفتن خانه های خود در آب هستند این درحالیست که همان شب سایت فرمانداری اهواز به نقل از فرماندار خبر تخلیه برخی از نقاط شهر اهواز را تکذیب کرد و آن را شایعه خواند.
اهالی عین 2 می گویند آب منطقه را فرا گرفته برخی وسایل منازل از جمله لوازم برقی دچار آسیب های جدی شده اند حتی دیگر امکان تخلیه منازل هم وجود ندارد.

پاسکاری علت مشکل میان شهرداری، آب و برق و فرمانداری
فرماندار اهواز بروز مشکل در کانال چمران بالادست کانال سلمان در منطقه عین 2 را ناشی از ضعف سازمان آب و برق دانست و گفت: قرار بود سازمان آب و برق با انسداد کانال چمران مانع نفوذ آب به شهر اهواز شود.
جمال عالمی نیسی ادامه داد: طول کانال چمران چندین کیلومتر است و حتی پس از انسداد نیز تا چند ساعت پس از اتمام عملیات، آبگرفتگی مردم منطقه عین 2 را آزار می دهد زیرا در انتهای این کانال، منازل مسکونی قرار دارند.
مدیرعامل شرکت عمران نیرو خوزستان صبا به عنوان مجری طرح مسدودسازی کانال چمران برخی اظهار نظرها درخصوص عملکرد سازمان آب و برق را غیر کارشناسانه می داند و می گوید: امیدوارم مسئولین از اظهار نظرهای غیر کارشناسانه پرهیز کنند و اجازه دهند متخصصان امر در یک فضای مناسب از همه ظرفیت های ممکن برای رفع مشکلات استفاده کنند.
محمد اسلامی معتقد است: کانال چمران در محلی اتفاق افتاده است که رودخانه کرخه با دبی یک هزار و 100 مترمکعب بر ثانیه،سوار بر کانال است و با این دبی بالا برای بستن آب ابتدا باید آب را انحراف دهیم و بعد از آن اقدام به بستن مقطع کانال کنیم.
وی ادامه داد: در شرایط عادی برای انجام این پروژه نیاز به 20 روز زمان داریم که سازمان آب و برق خوزستان با بسیج امکانات خود در دو و نیم روز گذشته توانسته است 85 درصد این پروژه را به سرانجام برساند.
از سویی دیگر معاون خدمات شهری شهرداری اهواز بیان می کند: سازمان آب و برق در اطلاع رسانی وضعیت رودخانه کارون همکاری خوبی داشت اما پیش بینی های لازم در حوضه کرخه را اعلام نکرد.
علیرضا عالیپور با اشاره به اینکه حدود 50 درصد عین 2 را آب فرا گرفته ادامه داد: به دلیل خشکسالی 12 سال گذشته خاک کانال سلمان سست بود و هیچ خاکریزی در آن احداث نشده بود به همین دلیل درحال حاضر در مهار آب این کانال دچار مشکل شده ایم.
وی طول این کانال را 400 متر عنوان کرد و افزود: سیلاب های دشت بامدژ و الهایی به صورت سرگردان از سراشیبی عبور کرده و راهی کانال سلمان شده اند.
سیلاب رودخانه کرخه از طریق کانال های شهر حمیدیه و روستاهای الهایی و الباجی و سیلاب رودخانه دز از طریق روستاهای بامدژ و زهکش نیشکر دهخدا به کانالی در منطقه عین 2 موسوم به «کانال سلمان» سرازیر شده و به دلیل شکستگی این کانال از هفت نقطه به سمت منازل مسکونی سرازیر شده است.
محله عین 2 در 2 کیلومتری جنوب غرب اهواز قرار دارد که 32 هزار نفر جمعیت دارد. این منطقه در سال 95 به شهر اهواز ملحق شد.
مردم منطقه عین 2 درحال حاضر بیش از هر زمان دیگر به حضور مسئولان و نیروهای امدادی برای کاهش اثرات سیل و جبران خسارت ها نیاز دارند، مردمی که از رسانه ها نیز درخواست بازتاب واقعی مشکلات را دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • بی نام
    ۰ ۰

    ای کاش برای حقوقی که ما و مسئولین میگیریم لااقل نصف نصف کار می کردیم و کار بکنیم . و اینطور که پیدا است فقط برای یک چیز کار می کنیم و آن هم این است که مغزمان را دائم مشغول بداریم که ۳۱ ماه کی میرسد. همین و بس و این است که وضعیت سیل و سیل زندگی و .... اینطور شده است. حالا هم که به قول گزارش بالا مسئولین دارند پاس کاری می کنند .