{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 341271

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست لرستان از آغاز طرح حفاظت از امپراطور(سمندر لرستانی) خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، قاسم دلفانی اظهار کرد: در آستانه شروع نوروز قاچاق سمندر لرستانی نیز شدت می‌گیرد و متأسفانه برخی افراد این گونه در معرض انقراض را کنار ماهی‌های قرمز در سفره هفت‌سین قرار می‌دهند.

وی اضافه کرد: در همین راستا یگان حفاظت اداره کل محیط زیست برای صیانت از این گونه در معرض تهدید برنامه‌های ویژه‌ای را اجرایی می‌کند.

01

دلفانی ایجاد دو پاسگاه سیار در مناطق وژن آب(تنگ هفت) و کرکی را از جمله این اقدامات عنوان کرد و گفت: برای پوشش حفاظتی قوی‌تر این پاسگاه‌های دایر شده‌اند و در کنار زیستگاه این گونه با ارزش قرار دارند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان ادامه داد: همچنین به صورت مستمر گشت‌هایی را از سطح بازار و مراکز عرضه آبزیان و ماهی‌های زینتی انجام می‌دهیم تا از خرید و فروش آنها جلوگیری شود.

وی بیان کرد: هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی و پلیس راه‌آهن نیز به عمل آمده تا مانع از قاچاق سمندر شویم.

دلفانی نصب بنر و توزیع بروشورهای تبلیغاتی در زیستگاه‌های این گونه را از دیگر برنامه‌ها برشمرد و افزود: همچنین جلساتی با مدیران استانی در راستای هماهنگی‌های لازم به عمل آمده است.

لازم به توضیح است سمندر لرستانی به امپراطور معروف است که این لقب از جانب محیط زیست و کارشناسان این مجموعه به این نوع خزنده داده شده است از دیگر اسامی آن می توان به سمندر کوهستانی لرستانی سمندر نارنجی، قیصری و نامهای محلی حاجی باریکاب، اشاره کرد.

ارسال نظر