{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 323689

تلسکوپ فضایی هابل ناسا موفق به ثبت تصاویر بی‌نظیر و از فاصله نزدیک از درخشان‌ترین دنباله‌دار کریسمس شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دنباله‌دار آبی درخشان مذکور ۷.۴ میلیون مایل( ۱۲ میلیون کلیومتر) از زمین فاصله دارد. تلسکوپ فضایی هابل تصاویری از زوایای مختلف این دنباله‌دار در فاصله نزدیک ثبت کرده است.

ابزار فضاپیما از کما دنباله‌دار نیز تصاویری را ثبت کرده است. کما جریانی مانند ابری از گاز است که در اطراف دنباله‌دار قرار دارد.

کما(Coma) به معنای شانه یا مو یا گیسو، نام پوشش ابرمانندی در اطراف هسته یک دنباله‌دار است. کما زمانی تشکیل و دیده می‌شود که دنباله‌دار از نزدیکی خورشید در مدار بسیار بیضی شکل خود عبور می‌کند. این هاله در برگیرنده هسته، با گرم شدن بخش‌هایی از هسته دنباله‌دار تصعید می‌شود.

دنباله دار مذکور "comet ۴۶P/Wirtane" نام دارد و ستاره‌شناسان را قادر می‌سازد تا به مطالعه دقیق آن توسط  تلسکوپ هابل و "رصدخانه ایکس رپ ناسا"(NASA's X-rap observatory) بپردازند.

5110243

دوربین"Wide Field Camera ۳" تلسکوپ فضایی هابل همچنین آنها را قادر می‌سازد تا بررسی کنند که دنباله‌دار یاد شده از چه چیزی تشکیل شده و چگونه گازهای اطراف آن در هنگام تابش نور خورشید تغییر می‌کنند.

یکی دیگر از تلسکوپ فضایی ناسا "رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ"(SOFIA ) نیز تصاویری از این دنباله‌دار هنگامیکه در فاصله ۱۲۱۹۲ کیلومتری (۴۰ هزار پا) از زمین بود ثبت کرد.

رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ مشهور به SOFIA نام یک رصدخانه هوایی است.

این رصدخانه مشترکاً متعلق به مرکز هوافضای آلمان و ناسا است و بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مدل اس پی سوار است و مجهز به یک منعکس‌کننده دو و نیم متری است که برای رصد آسمان در طیف ۱ تا ۶۵۵ میکرومتر طراحی گردیده است.

ماموریت SOFIA این است که میزان آب دنباله دار را مطالعه کند، زیرا برخی از ستاره شناسان بر این باورند که منشا آب بر روی زمین ممکن است از سوی دنباله دارها و سیارک‌ها باشد.

این دو تلسکوپ تصاویر را در روزهای ۱۹ و ۱۷ دسامبر ثبت کردند.

هنگامیکه این دنباله دار در ۱۲۱۹۲ کیلومتری از زمین قرار داشت، در نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین بود اما اگرچه این دنباله دار در حال حرکت است، ستاره شناسان می‌توانند آن را از زمین مشاهده کنند.

ناسا گفته است افرادی که تمایل به تماشای این دنباله‌دار دارند، باید به یک نقطه تاریک بروند و به جنوب نگاه کنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری