{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 320768

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به وقوع خشکسالی‌های اخیر گفت: هم اکنون ۸هزار روستا در کشور با تانکر آبرسانی می شود.

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، اسماعیل نجار یکشنبه شب در نشست ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری در فرمانداری لردگان با محوریت سیلاب اخیر این شهرستان افزود: از محل ماده ۱۰ و ۱۲ مدیریت بحران کشور ۱۰ هزار و ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای کاهش تنش آبی با مصوبه دولت به وزارت نیرو اختصاص یافته است.

وی، تغییر اقلیم در ایران را یک واقعیت عنوان کرد و گفت: با این تغییر اقلیم، بروز خشکسالی و خشک شدن منابع آبی، پراکنش بارش، تغییر زمان بارش، گرم شدن ۱.۷ سانتیگراد زمین، بیابان زایی، تعریق و تبخیر و فروچاله رخ داده است.

به گفته وی، در سالهای اخیر فروچاله هایی به عرض ۴۰ متر و عمق ۷۰ متر در برخی از مناطق کشور ایجاد شده که برای مردم این مناطق خطر آفرین است و حصارکشی این فروچاله ها ضروری شده است.

رئیس ستاد مدیریت بحران در خصوص حمایت از بخش کشاورزی و کشاورزان نیز گفت: سالانه تا سقف ۱۳ هزار میلیارد ریال به صندوق توسعه بیمه کشاورزی از محل ماده ۱۰ و ۱۲ بودجه مدیریت بحران کشور اختصاص می یابد تا بتوانند مشکل بیمه بخش های مختلف کشاورزی را حل کرد.

نجار گفت: در اردیبهشت ماه امسال بروز ۴ ساعت سرما در کشور باعث سوختگی و سرمازدگی ۷۵۰ هزار هکتار از باغات شد که میزان خسارت به بخش باغات کشاورزی ۱۲۰ هزار میلیارد ریال برآورد شد.

وی افزود: همین تغییر اقلیم و ۴ ساعت سرمازدگی به اندازه نیمی از بودجه عمرانی کشور را به خود اختصاص داد ، به ویژه اینکه به بخش اشتغال و امنیت غذایی نیز آسیب رساند.

معاون وزیر کشور گفت: به دولت پیشنهاد شده است استمهال سود بانکی کشاورزان خسارت دیده به مدت ۳ سال در دستور کار قرار گیرد، هر چند سود بانکی این استمهال ۶۰ هزار میلیارد ریال باست که باید به بانک ها پرداخت شود.

وی تصریح کرد: پیشنهاد شده است به هر کشاورزی که تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار دارد تا ۵۰ میلیون ریال و آنهایی که محصولات و اراضی آنها تحت بیمه نیست ۱۰ میلیون ریال بلاعوض پرداخت شود که هنوز به تصویب نرسیده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری