{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 305971

هر ساله تعدادی بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌دهند که حدود ۷۰ درصد از این مرگ‌ها در نیمه دوم سال به‌وقوع می‌پیوندد.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، همه‌ساله هم‌زمان با فرارسیدن روزهای سرد سال، استفاده شهروندان از وسایل گرمایشی افزایش پیدا می‌کند و رعایت‌نکردن نکات ایمنی در راه‌اندازی، نصب و استفاده از این وسایل می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد یا حتی به مرگ بینجامد.  بنابر آمار پزشکی قانونی در سال 1396 در مجموع 766 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند که 546 مورد (یعنی حدود 70 درصد) از این مرگ‌ها فقط مربوط به نیمه دوم سال بود که در نیمه دوم سال گذشته بیشترین آمار گازگرفتگی با 153 فوتی در بهمن به‌ثبت رسید.  استان تهران بین استان‌های کشور بیشترین آمار قربانیان حوادث ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن را دارد به‌طوری‌که در سال گذشته 191 نفر در استان تهران به‌علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان باختند. رعایت بایدها و نبایدها در استفاده از وسایل گازسوز و رعایت نکات ایمنی می‌تواند جان مردم را در مقابل این قاتل خاموش نجات دهد.

استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش، به‌کارگیری روشنایی گازی به‌مدت طولانی مخصوصا در فضای بدون تهویه، ضعف در دودکش شومینه، معیوب‌بودن مشعل شوفاژ، استفاده از آبگرمکن‌های دیواری و زمینی که به دودکش مناسب مجهز نیستند، خودروی روشن در پارکینگ، نبود تهویه درست و مناسب محیط، نقص فنی در وسایل گرما‌زا و نیم‌سوزبودن زغال چوب، نقص فنی در شبکه تهویه (لوله‌کشی آبگرمکن‌ها، بخاری‌ها، شومینه‌ها) و... از جمله راه‌های تولید گاز مونوکسیدکربن در ساختمان‌هاست. اما برای درامان‌ماندن از این گاز خطرناک و کشنده بایدها و نبایدهایی وجود دارد که در ادامه آمده است:

 برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای نباید متوسل شد، چنانچه اصول ایمنی را نمی‌دانید از کارشناسان فن یاری بگیرید.

 برای منازل و فضا هیچ‌گاه از بخاری بدون دودکش استفاده نکنید، چون به‌طورحتم باعث تولید مونوکسیدکربن می‌شود و در صورت بسته‌بودن فضا، مسمومیت با سرعتی بیشتر و شدیدتر ایجاد می‌شود.

 هرگز از بخاری‌های دستی برای گرم‌کردن هوای حمام استفاده نکنید؛ چراکه محیط حمام کوچک است و اکسیژن محیط نیز بر اثر بخار آب به سطوح بالا رانده می‌شود و در نهایت بر اثر سوختن ناقص و ایجاد گاز CO مسمومیت قطعی خواهد بود.

 در صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش‌دار، حتما دودکش‌ها کاملا معاینه و بررسی شوند. معمولا مسدودبودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به‌خطرافتادن جان افراد محسوب می‌شود.

 دودکش‌های غیرثابت (غیردیواری) حتما کنترل شوند. این دودکش‌ها باید از مواد غیرقابل اشتعال و گالوانیزه (زنگ‌نزن) ساخته شده و مقاومت فیزیکی مناسبی داشته باشند. این نوع دودکش‌ها باید حتی‌المقدور کوتاه، مستقیم و در محل اتصالات کاملا محکم و غیرقابل نفوذ باشند و کلاهک آنها حداقل 60 سانتی‌متر از بلندترین نقطه ساختمان بالاتر باشد.

 دودکش‌ها را به‌ویژه در مورد شومینه‌ها هر سال بررسی و از دوده تمیز کنید.

 اتصالات دودکش‌ها و سراسر آن باید از هرگونه نقص و نشت گاز حفاظت شود.

 استفاده مشترک از دودکش بسیار خطرناک است و دودکش‌های فلزی باید در مسیر خود با بست‌های مخصوص محکم شده باشند، به‌نحوی‌که از جداشدن اتصالات جلوگیری شود.

 از وسایل پخت‌وپز برای گرمایش استفاده نکنید.

شهروندان می‌توانند پیش از نصب و استفاده از وسایل گازسوز با مراجعه به نزدیک‌ترین ایستگاه‌ آتش‌نشانی محل سکونت، از کارشناسان آتش‌نشانی درباره نصب و راه‌اندازی این وسایل مشاوره بگیرند.

ارسال نظر