{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 278523

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از بتدای سال آبی جاری تا ۲۲ خرداد ماه سال جاری ارتفاع بارش‌های جوی به ۱۶۵.۶ میلیمتر رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، بررسی آخرین آمار منتشره از روند بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۲ خردادماه سال جاری نشان می‌دهد که ارتفاع بارش‌های جوی به ۱۶۵.۶ میلیمتر رسیده است.

به طور میانگین میزان بارندگی نسبت به دوره‌های مشابه درازمدت با ارتفاع ۲۳۵.۷ میلیمتری با کاهش ۲۹.۷ درصدی روبرو بوده است و نسبت به دوره مشابه سال گذشته با ۲۲۵.۷ میلیمتر ارتفاع، اُفت ۲۶.۶ درصدی را شاهد بوده است.

در این میان حجم بارش‌ها از اول مهر ماه سال ۹۶ تا ۲۲ خرداد ماه سال جاری معادل ۲۷۲.۹۱۳ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

لازم به ذکر است که میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۳۶۳.۸ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۴.۷ درصد و در مقایسه با بلند مدت ۴۹ ساله با ۰.۲ درصد رشد روبرو بوده است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۲۱۱.۶ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱.۴ درصد و در مقایسه با بلند مدت با کاهش ۴۰.۸ درصدی روبرو بوده است.

در این میان حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۴۰۱.۴ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۲۷۳.۷ میلیمتر به ثبت رسید، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با ۴۶.۷ درصد و در دراز مدت ۴۹ ساله با ۲۴.۹ درصد رشد روبرو بوده است.

همچنین روند بارش در فلات مرکزی ایران با ۳۴.۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۱۰۲.۱ میلیمتر به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۱۵۶.۸ میلیمتر بارش داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۹ ساله گذشته این حوضه ۱۵۸.۶ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری ۴۰.۱ میلیمتر بارندگی داشته و این درحالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۶۰.۲ میلیمتر بارندگی داشته است که نشان می‌دهد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته با کاهش ۳۳.۴ درصدی و در دراز مدت ۴۹ ساله با اُفت ۶۰.۴ درصدی روبرو بوده است.

گفتنی است روند بارش در حوضه آبی قره‌قوم نیز نزولی بوده به طوریکه تاکنون ۱۶۵.۵ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که با ارتفاع ۲۲۵.۷ میلیمتر با کاهش ۲۶.۶ درصدی روبرو بوده است.

ارسال نظر