{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 258071

گزارش اقتصادآنلاین از جلسه استیضاح وزیر تعاون،کار و رفاه‌اجتماعی

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۲۲۳ نفر از نمایندگان صبح روز سه شنبه؛ بیست و دوم اسفند برای استیضاح علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی آغاز به کار کرد. در پایان این جلسه وزیر کار توانست دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصاد آنلاین،  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 22 اسفندماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 15 دقیقه و با حضور 233 نفر از نمایندگان مجلس آغاز شد. استیضاح علی ربیعی در دستور کار پارلمان قرار دارد.

ربیعى دوباره راى اعتماد گرفت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موفق به جلب اعتماد دوباره مجلس برای ادامه کار خود در این وزارتخانه شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، پس از سخنرانی و طرح دیدگاههای موافقان و مخالفان استیضاح و همچنین دفاع وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عملکرد خود، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استیضاح وی مخالفت کردند.

علی ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مجموع 253 رای ماخوذه با 126 رای موافق، 124 رای مخالف، 2 رای ممتنع و 1 رای باطله موفق شد مجددا از مجلس برای ادامه کار خود در این وزارتخانه رای اعتماد بگیرد و وزیر باقی ماند.

علی ربیعی در جلسه استیضاح: در وزارت تعاون موفق بودم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه استیضاح حق مجلس است، گفت: به اندازه داده‌ها و ستانده‌هایم عملکرد موفقی در این وزارتخانه داشته‌ام ولی باز هم اگر مجلس به من رای اعتماد در استیضاح ندهد، خود را سرباز کوچک نظام می‌دانم.

علی ربیعی در جریان استیضاحش در دفاع از عملکرد خود، گفت: من این جلسه استیضاح را فرصتی برای بررسی چالش‌های کشور می‌دانم. سابقه 40 سال کار در کشور و پنج سال کار در وزارتخانه دارم که درس‌های بزرگی برای تحقق عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در ایران گرفته‌ام.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید با اجماعی، همه برای حل مسائل کشور به یک راه‌حلی دست پیدا کنیم، گفت: بنده همواره گفته‌ام که استیضاح را حق مجلس می‌دانم چون به تعبیر امام (ره)، مجلس عصاره فضائل ملت است؛ لذا می‌دانم که آنچه مجلس انجام می‌دهد برای ثبات و پیشرفت مسیر کشور می‌باشد و برای این موضوع هم در طول سال‌های گذشته مبارزه کرده‌ام.

ربیعی در ادامه افزود: متاسفانه برخلاف قانون مواردی از سوی استیضاح‌کنندگان مطرح شد که برخلاف آن چیزی است که به عنوان محورهای استیضاح اعلام شده است. انتظار می‌رفت رییس مجلس در این باره مطابق قانون از طرح مباحث خارج از استیضاح جلوگیری کند.

وی با اشاره به رای اعتماد مجلس به او در دولت دوازدهم، گفت: هفت ماه پیش یعنی در 29 مرداد برنامه‌ام را به مجلس دادم که 101 نماینده به آن رای مثبت دادند. انتظارم این بود که استیضاح‌کنندگان شفاف و صریح و با عدد و رقم و نه کلیات می‌گفتند که من و همکارانم در کدام قسمت از برنامه‌هایمان کوتاه آمدیم و اجرا نکرده‌ایم. قطعا نمی‌توان با استفاده از عبارات کلی شاخص‌ها را اندازه‌گیری کرد و به بیان نارسایی‌ها پرداخت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه در صورت عدم کسب رای اعتماد مجدد از مجلس، خود را سرباز کوچک نظام می‌داند، گفت: در این جلسه عمده مباحث مطرح شده از سوی استیضاح‌کنندگان حول شرکت‌های وابسته به این وزارتخانه بود. متاسفم که کارکردهای اجتماعی وزارتخانه به عرصه‌ای مثل شستا و برخی مجموعه‌های اقتصادی آن تقلیل پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بگذارید نه به عنوان یک وزیر که یک کنش‌گر در کنار شما بگویم که امروز ما مسائل بنیادین در عرصه سیاست خارجی و خشکسالی داریم که آسیب‌های اجتماعی، عدالت، فقر و معیشت مردم در کنار آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این مسائل با اجماع توسط همه مسئولان بخصوص با مجلس حل شدنی خواهد بود.

ربیعی با اشاره به تجمعات اخیر در برخی از نقاط کشور، گفت: بنده خوشحالم در وزارتخانه‌ای هستم که بالاترین مسائل آن با امنیت ملی سر کار دارد اما در عین حال نیز معتقدم به اندازه داده‌ها و ستاده‌هایی که داشتم توانسته‌ام عملکرد موفقی داشته باشم.

وی با بیان اینکه در ماه یک میلیون نفر به این وزارتخانه مراجعه می‌کنند، ‌گفت:‌ همین شرایط ما را به این سمت پیش برد که باید برنامه‌هایی داشته باشیم که نتیجه آن ثبات بیشتر نظام باشد. به همین دلیل درباره فقر مطلق و ایجاد اشتغال برنامه‌هایی را پیش‌بینی کردیم که کار را به خوبی جلو ببرد. ما سیاست‌های فقرزدایی را پیش بردیم البته بدانید که فقر 20 سال برنامه می‌خواهد و پاشیدن پول نمی‌تواند همچون اشتغال مشکل فقر را حل کند.

ربیعی با بیان اینکه طبق نسبت GTP در کشور، یک چهارم اقتصاد در این وزارتخانه است، گفت: ما 17 صندوق با ستادها و نهادهای مختلف داریم که کار اقتصادی می‌کنند، صندوق‌هایی که خصوصی و دولتی نیستند البته خوشحالم که شستا و صندوق‌های تحت مجموعه ما اینقدر زیر ذره‌بین قرار دارند. ما با رییس‌جمهور برای اصلاح ساختار صندوق‌ها تفاهم کردیم و برای این موضوع نیز برنامه‌ریزی صورت گرفت.

به گفته وی، شفاف‌سازی از اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کارآمدی شرکت‌ها است اما قبل از بررسی این موضوع توجه کنید که این شرکت‌ها، صندوق‌ها و سازمان‌ها را در چه شرایطی به بنده تحویل دادید.

ربیعی یادآور شد:‌ در یک بررسی کوتاه می‌بینید که از پرونده‌های اختلاس هیچ کدام مربوط به وزارتخانه بنده نبوده است، ادعا نمی‌کنم که سوپر مدیر هستم چون ما به کار فردی معتقد نیستیم. ما یک تیم مدیریتی و سالم هستیم. معتقدم تاکنون عملکرد موفق و روند سالمی را در پیش گرفته‌ایم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره انتقاد حسنوند رییس کمیسیون انرژی در خصوص انتصاب لطفی به عنوان رییس سازمان شستا، گفت: آقای لطفی در زمان دولت گذشته مدیرعامل هلدینگ سیمان بوده، ایشان سلسله مراتب مدیریتی را طی کرده است. امروز شستا دارای بهترین تیم مدیریتی و افرادی اقتصادی است که توانسته عملکرد خوبی در سازمان تامین اجتماعی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنده از آقای لاریجانی در مجلس قبل درخواست برگزاری جلسه غیرعلنی برای توضیح درباره وضعیت صندوق‌ها را مطرح کردم و آنجا شرایط را تشریح کرده و اخطارهای لازم را دادم اما اکنون خودم به دلیل صندوق‌ها استیضاح می‌شوم همان کسی که آژیر داد که این شرایط برای صندوق‌ها به وجود می‌آید.

به گفته وی، یکی از برنامه‌های این وزارتخانه تا شهریور 97، خروج بنگاه‌های کم بازده است چون معتقدم باید از بنگاه‌داری بیرون آید. اصلا مجلس باید به بنده پاداش دهد که برنامه‌ریزی برای خارج کردن صندوق‌ها از بنگاه‌داری دارم.

ربیعی با تاکید بر اینکه هر یک از کارگران را همچون کارفرمای خود می‌داند، گفت: کارهای اقتصادی ما به گونه‌ای بوده که شرکت شستا با میانگین فروش 8800 میلیارد تومان امروز به 21 هزار میلیارد تومان افزایش یافته و سود خالص شستا از 26 هزار میلیارد تومان به 33 هزار و 500 میلیارد تومان سوددهی و ارزش افزایش یافته است.

وی گفت: اگر قرار به کار اقتصادی بود،‌ باید بسیاری از کارگران از شرکت‌های تحت مجموعه خود اخراج می‌کردیم اما ما به فکر تثبیت شرایط بودیم. نمونه بارز آن درباره شرکت ذوب‌آهن است که در زمانی که بنده این وزارتخانه را تحویل گرفتم 8000 نفر پرسنل داشت که این افراد امروز به 16 هزار نفر رسیده است. شرکتی که در سال 94 ، 1300 میلیارد تومان زیان‌دهی داشت و امروز به سودآوری بالغ بر 110 میلیارد تومان رسیده است، آیا این اقدام نادرستی بوده است؟

ربیعی اظهار داشت: اکنون شرکت‌های زیان‌ده بسیاری وجود دارد که نمونه آن فقط در استان تهران به 34 شرکت زیان‌ده می‌رسد. اگر قرار به کار اقتصادی بود بنده باید کارگران را اخراج می‌کردم اما به فکر تثبیت شرایط و ایجاد شغل بودم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع‌بندی بخش اول صحبت‌هایش، گفت: این وزارتخانه به دنبال کاهش و نسبی شدن فقر، ایجاد عدالت و افزایش مهارت و توانمندسازی و بهبود شرایط است که فکر می‌کنم با توجه به شرایط توانسته حرکت موفقی داشته باشد.

 20 هزار میلیارد تومان وام برای اشتغال و رفاه اختصاص داده‌ایم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای اشتغال و رفاه 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره پایین در نظر گرفته ایم و برای جلوگیری از تبدیل سرنوشت این طرح به طرح بنگاه‌های زودبازده این مبلغ با برنامه و تدریجا تزریق می‌شود.

 ربیعی در بخش دوم سخنانش با دفاع از آمار منتشر شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از آمارهایی که در حوزه اشتغال منتشر شده است، دفاع می‌کنم اما نگران کیفیت اشتغال تولید شده هستم. در دوران رکود ایجاد اشتغال ناپایدار اقدامی متناسب با شرایط روز اقتصاد است که موجب افتخار ما است. اما انباشت بیکاران کشور عامل حرکت وزارتخانه به سمت حمایت از مشاغل ناپایدار است که ریشه این بیکاری در دو سه دهه گذشته است.

به گفته ربیعی، علت نرسیدن سهم بخش تعاون به 25 درصد به دلیل تحلیل رفتن اقتصاد کلان کشور بوده است.

وی از باقی ماندن 350 هزار میلیارد تومان بدهی شرکت آسمان خبر داد و افزود: این شرکت را با 1250 میلیارد تومان بدهی سر رسید شده تحویل گرفتیم که 900 میلیارد تومان بدهی این شرکت را تسویه کرده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای واگذاری بخش‌های اقتصادی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه حمل و نقل هوایی، دریایی و ریلی خبر داد و اظهار کرد: در بازار سرمایه بین‌الملل در پی افرادی هستم که بتوانم مجموعه‌های بزرگ اقتصادی تحت پوشش وزارتخانه را به آنها واگذار کنم و پای وزارتخانه را از اداره آنها بیرون بکشم.

وی با بیان اینکه به جای استیضاح بیکاری باید ساختار سازی کرد تا اشتغال به وجود آید گفت: علت بحران صندوهای بیمه ای و بازنشستگی تصمیمات دولت و مجلس است چه کسی حاضر است هزینه تصمیمات سخت و دشوار را بدهد؟ آیا شما حاضرید روی سن و بازنشستگی در صندوقهای بیمه ای وبازنشستگی تصمیم سخت و دشوار بگیرید؟ امکان ندارد بدون همکاری دولت و مجلس و حمایت کل حاکمیت کاری را پیش برد.

ربیعی با بیان اینکه سند اشتغال کشور را برای اولین بار تهیه کردیم گفت: شیب اشتغال پایدار در برنامه‌های شش گانه‌ای که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال دنبال شدن است. مدیریت می‌کنیم، اشتغال ناشی از سیاست‌های کلان است که در آن نظام بانکی، سیاست، قاچاق بازار مصرف و بازار کار در آن نقش آفرین هستند. برای حل این معضل باید ساختار سازی کنیم و نباید سیاست‌های عجولانه دنبال شود. در اصلاح صندوقها نیز باید ساختارسازی شود.

به گفته ربیعی، اگر برنامه‌ تثبیت اشتغال این وزارتخانه به اجرا در نمی آمد، 300 هزار نفر بیکار می‌شدند.

وی با رد شایعات مطرح شده در خصوص توقف بیمه روستاییان و عشایر گفت: اجرای این قانون به خواست بنده متوقف نشده بلکه باید اعتبارات لازم این طرح را فراهم می‌کردیم که با انجام این کار از ابتدای خرداد تا پایان اسفند 14 هزار و 8  نفر بیمه بازنشستگی دریافت کردند.

ربیعی همچنین با  دفاع از عملکرد وزارت تحت امرش گفت: هم دانش و هم نیروی انسانی متخصص را در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرد آوردم تا در حوزه رفاه قدم‌های خوبی برداشته شود.

وی از راه‌اندازی پایگاه رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که 23  میلیون نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد، خبر داد و افزود: این پایگاه به زودی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس مجلس افتتاح خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بهبود روابط کارگر و کارفرما در دوره تصدی‌اش در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سخن گفت و افزود:  در دوره بنده کارگر و کارفرما به صورت م سالمت آمیز در کنار هم چالش می‌کنند و با گفت‌وگو به تفاهم می‌رسند.

وی از اجرا شدن سبد حمایتی برای 200 هزار زن باردار دارای سوءتغذیه به ویژه در روستاها خبر داد.

ربیعی از افزایش 50 درصدی حقوق بازنشستگان طی دوره سه ساله و به صورت پلکانی خبر داد و افزود: هرچند که وضعیت کارگران و بازنشستگان هنوز خوب نیست اما مسیری جز طی شدن مسیر برنامه ریزی شده در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود ندارد. با حمایت دولت فاصله تورم و قدرت خرید کارگران و بازنشستگان که 67 درصد بود را کاهش دادیم. این کار جز با حمایت رئیس‌جمهور و اجرای سیاست پیشی دادن مزد بر تورم امکان پذیر نبود.

وی از سرمایه‌گذاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پالایشگاه‌های کشور دفاع کرد و افزود: در پالایشگاه خلیج فارس 20 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری کردیم و در سایر پالایشگاه‌ها 3000 میلیارد سرمایه‌گذاری شده است. در پالایشگاه‌هایی که به وزارتخانه واگذار شده است نسبت به قبل از واگذاری سود بیشتری تولید شده است.

 90درصد شرکت‌های تابعه در بورس فهرست شده اند

علی ربیعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز خوشحالم که بگویم 90 درصد شرکتهای تابع در بورس فهرست شده اند و نماینده ای محترم اسامی  هیئت مدیره را خواسته بود و بنابراین باید گفت90درصد آن هم اکنون در سایت بورس است و این در حالی  است که بنده موفق شدم هر جایی که تخلفی و ساختار معیوبی بوده  است  باآن برخورد کردم.

ربیعی افزود: بنده  در کارخانه ژنرال موتورز در سال 1354 کارفرمای  بنام مهدی اخوان کاشانی داشته ام  و ایشان هر وقت می‌آمدند تن کارگران می‌لرزد  و به الله امروز  بنده کارگران را اخوان  کاشانی خود می‌بینم چرا زمانی که دلسوزانه حرف می‌زنم  تعابیر بد بکارمی گیرد.

 وی با تاکید بر اینکه کارگران  را کارفرمای خویش می‌بینم و بنده به دنبال بهینه کردن سرمایه گذاری‌ها هستم، اظهار داشت:  اعتقاد دارم  باید در بازار سرمایه باشیم و ما  همچنین در کیفیت بنگاه داری در حال برنامه ریزی هستیم و بنابراین مجلس باید به من پاداش بدهد که  برنامه  ریزی کردیم که صندوق‌ها از بنگاه داری رها شوند.

ربیعی در ادامه با بیان اینکه صندوق فولاد روشن‌ترین و بدترین شکل این نوع واگذاری‌ها است که سال 91 پایگذاری شده، گفت: دکتر مصری و دکتر  عباسی این صندوق را نگرفتند چراکه می‌دانستند چه وضعیتی دارند اما ما این صندوق را با آن وضعیتی که داشت تحویل گرفتیم، شرکتی که 2500 میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند 500 میلیارد هم نمی‌ارزد، حال چه کسی جرائت دارد آن‌ها را بفروشد؟ درواقع ما وارث چنین وضعیتی هستیم و امروز که شما درباره این بنگاه‌ها قضاوت می‌کنید باید چنین شرایطی را نیز در نظر بگیرد.

وی خود با بیان اینکه اتفاقا اگر می‌خواهیم از بنگاه‌داری خارج شوم برای رسیدن به فروش باید سود خود را 80 درصد کنیم، افزود: درواقع می‌خواهم از بنگاه‌های کم‌بازده خارج شویم، روز دفاع خود نیز گفتم که می‌خواهم قفل و زنجیز شرکت‌ها را از پای شرکت‌های رفاهی جدا کنم، اکنون نیز حاضرم با هر طرحی همکاری کنم تا مشخص شود چگونه صندوق‌ها را رها کرده و به سرمایه‌گذاری و پول‌افزایی در صندوق‌ها برسیم. به این می‌گویند؛ اصلاح ساختاری، درواقع شما مطالعه کنید کژی از کجا آغاز شد تا اصلاحات و حل و فصل مسائل را از همان جا آغاز کنیم.

ربیعی با تاکید بر اینکه در دوران وزارت وی محاسن دیگری نیز وجود داشته است، گفت: من مسئول تثبت شغل هستم اگر می‌خواستم در این شرکت‌ها اقتصادی برخورد کنم قطعا با تعداد بیشتری از بیکاری روبه رو می‌شدیم لذا ما فقط ایستادیم مراقب کردیم که این شرکت‌ها به زیان‌دهی نرسند و معتقدم این هنر ما بوده است. 34 شرکت زیان‌ده فقط در استان تهران وجود داشت که اگر تعطیل می‌شدند تعداد بیکاری‌ها افزایش می‌یافت بنابراین همین که تثبیت شغل کرده‌ایم هنر کرده‌ایم.

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی با اشاره به اینکه وزارتخانه تحت مدیریتش وظیفه کاهش فقر و نابرابری، ایجاد عدالت از طریق اشتغال خرد، اجرای سیاست‌های حول و حوش آموزش‌ها، مهارت و توانمندسازی مردم را دارد، گفت: در زمینه کاهش ریسک زندگی نیز مسئولیت دارد ولذا ما در اینجا نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه با توجه به شرایط موجود و فشارهای محیطی حتی حرکت سالمی نیز داشته‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این وزارتخانه به خوبی در کنار دولت توانسته دو هدف رفع فقر مطلق و اشتغال فراگیر را دنبال می‌کند، گفت: طرح بیمه همگانی و تحول نظام سلامت که یک بار سنگین آن بر دوش وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود از جمله اقدامات در این راستا است. به موجب بیمه همگانی 11 هزار فقیر و حاشیه نشین شهری و کارگران بیمه شدند و به همت این وزارتخانه طرح تحول سلامت با همه انتقادات و خلاء‌ها را ادامه داد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: بیمه شدن فقرا را از افتخارات طرح تحول سلامت می‌دانم که توسط این وزارتخانه انجام گرفت. همچنین از  1398 برنامه‌ریزی شده تا اقدامات دیگری در دستور کار قرار گیرد.

ربیعی در ادامه افزود: همچنین به کمک نمایندگان لایحه حمایتی را تصویب و لایحه نظام چند لایه بیمه ای را پیش بردیم؛ حداقل‌ها را نیز به 80 درصد حداقل دستمزد رساندیم و با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان توانستیم میزان حداقل دستمزد این افراد را نیز افزایش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: قدرت خرید بازنشسته‌ها در سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشت و فاصله بین تورم و افزایش به 67 درصد رسیده بود اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همراهی رئیس جمهور و دولت سیاست پیشی دادن مزد بر تورم را نهادینه کرد. حقوق بازنشسته‌های کشوری نیز در عرض 3 سال به صورت پلکانی افزایش یافته هر چند با وضعیت مطلوب فاصله بسیار است.

ربیعی ادامه داد: وضع کارگران و بازنشسته‌ها خوب نیست اما این وزارتخانه مسیری جز راه رفته را نداشته است. با همراهی وزارت راه و شهرسازی نیز اقدامات خوبی انجام گرفت که مسکن حمایتی از جمله اقدامات است. همچنین ریسک زندگی مردم را کاهش دادیم.

وی با بیان اینکه 6 میلیون ایرانی هیچ دفترچه تأمین اجتماعی ندارند، گفت: لذا در هیئت وزیران موضوع را مطرح کردیم تا پس از کار کارشناسی بتوانیم انقلابی در کاهش ریسک زندگی مردم ایجاد کنیم. همچنین با توجه به هزار روز اول زندگی کودکان نظام غربالگری را پایه‌ریزی کردیم، هم اکنون نیز نظام غربالگری، گوش‌شنوایی و ژنتیک را دنبال می‌کنیم تا اقدامات بنیادین انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه حقوق عقب افتاده برای پرداخت نداریم، اظهار کرد: در ماه جاری نیز 11 هزار میلیارد تومان تجهیز منابع باید صورت بگیرد که در دست اقدام است.

ربیعی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن اجرای قانون بازنشستگی 14 هزار و 8 فقره حکم بازنشستگی صادر شده است، افزود: بر این اساس 15 هزار حکم دیگر در حال صدور است.

وی با اشاره به اینکه امروزه 6 برنامه در حوزه اشتغال توسط دولت در دست اجرا قرار دارد، تصریح کرد: اشتغال از طریق رشد کلاسیک که دستگاه‌های مختلفی در آن نقش دارند، یکی از این برنامه‌هاست.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه تثبیت اشتغال موجود نیز از دیگر برنامه‌هایی است که براساس آن ستادهای استانی نیز راه اندازی شده اند، افزود: اگر این برنامه اجرایی نمی شد حدود 300 هزار شغل از بین می‌رفت.

ربیعی با اشاره به اینکه در 9 ماهه ابتدایی سال 600 هزار دفترچه تامین اجتماعی شغل اولی صادر شده است، گفت: با پولپاشی مشکلات حل نمی شود، لذا با برنامه جلو می‌رویم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اشتغال روستایی، حمایتی و فراگیر نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در اشتغال روستایی 50 کارشناس ایرانی بین المللی برنامه ای را تدوین کرده اند که از ماه‌های ابتدایی سال به بعد نتایج آن به ثمر خواهد نشست.

وی با اشاره به اینکه در بحث اشتغال پایدار مشکلات کشور را بررسی کرده ایم، گفت: در این بین برنامه مهارت آموزی و کارورزی دانش آموزی را نیز ساماندهی کرده ایم؛ بر این اساس حداقل 300 هزار شغل از طریق راه‌های یاد شده ایجاد خواهد شد.

ربیعی با اشاره به اینکه به سمت شغل‌های غیررسمی حرکت کردیم، اما این موضوع در دوران رکود امری مهم محسوب می‌شود، افزود: آماری که سازمان برنامه و بودجه در این زمینه ارائه می‌دهد، مهم است، اما ملموس نیست و دلیل آن بی کیفیتی برخی مشاغل و البته زیادی ورودی و خروجی بیکاران است.

این عضو کابینه ضمن تاکید بر اینکه نمی توان دولت را متهم کرد، بیان کرد: امروزه سیاست‌های تنگاتنگی مربوط به نظام تامین مالی تبیین شده و در این بین سند اشتغال نیز آماده است تا بر این اساس امور را پیش ببریم. امروزه نظام بانکی هم در این راستا فعالیت می‌کند و 20 هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده در همین جهت هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌های پیش بینی شده به سمت شیب اشتغال پایدار حرکت می‌کنیم، گفت: امروزه نمایندگان کردستان می‌توانند بیان کنند که با راه اندازی انستیتو گیم در این استان، نرم افزار به کشورهای مختلف صادر می‌شود که سبب اشتغالزایی است.

ریشه مفاسد حاکم بر شستا مربوط به دولت‌های گذشته است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش در جلسه استیضاحش گفت: بنده نمی‌خواهم وارد برخی مسائل شوم اما چون موافقان استیضاح صحبتهای توهین ‌آمیز و خلاف واقعی را به بنده نسبت دادند، مجبورم از خودم دفاع کنم. بنده از رئیس مجلس انتظار داشتم جلوی دروغهایی که امروز در مجلس گفته شد را بگیرند.

علی ربیعی خطاب به پورابراهیمی، نماینده کرمان گفت: در اقتصاد نباید بدون مطالعه صحبت کرد. شما می‌گویید شستا پیشانی اقتصادی ایران است در حالی که بنده عرض کردم که ستاد اجرایی بنیاد مستضعفان، ساتا، بانک‌ها و برخی دیگر از دستگاه‌ها در اقتصاد ایران نقش دارند.

ربیعی ریشه مفاسد حاکم بر مجموعه شستا را در دولت‌ها و مجالس گذشته دانست و افزود: زنجیره بنگاه‌ها را از نظام تامین اجتماعی جدا کنید. این اشتباه حاصل از مجالس و دولت‌های گذشته است که منجر به فساد در این مجموعه‌ها شده است. بنده می‌خواهم امروز این زنجیره را باز کنم، کمکم کنید.

وی در ادامه افزود: اینکه گفته می‌شود که چرا نرخ بازدهی در زیرمجموعه‌های اقتصادی وزارت تعاون کم است باید بگویم بنده همین قدر که جلوی افزایش ضررهای این مجموعه‌های اقتصادی را گرفتم کارآمدی ام را نشان دادم. بنده نمی خواهم از شرکتهای پگاه، معادن کرمان، ذوب آهن و سایر زیرمجمومه‌های اقتصادی‌ام سود بگیرم اما جلوی افزایش ضررهای آن را گرفته ام. آیا این ناکارآمدی من را نشان می‌دهد؟

وی با انتقاد شدید از کسانی که به وی نسبت خرید منزل مسکونی ۲۵ میلیارد تومانی و هزینه ۱۲.۵ میلیارد تومانی برای دکوراسیون داخلی منزلش داده‌اند، گفت: به دلیل زندگی فرزندانم با بنده و افزایش جمعیت خانواده‌ام مجبور شدم خانه‌ام را در سال ۱۳۷۰ بسازم و برای ساختن آن منزلی را با ماهانه سه چهار میلیون تومان اجاره کردم اما به بنده تهمت زدند که منزل ۲۵ میلیارد تومانی خریداری کرده‌ام.

ربیعی اظهار داشت:همان آقایی که امروز در مجلس کمپین رای نه به ربیعی را راه انداخته و به نمایندگان می‌گوید که هرکدام چه بگویند گفتند که بنده ۱۲.۵ میلیارد تومان صرف هزینه‌های داخلی و دکوراسیونم کرده‌ام که هرگز این چنین نیست. البته بنده نمی‌خواستم در این مسائل صحبت کنم اما این آقا مجبورم کرد که این سخنان را بگویم و قطعا اسم این آقا را به هیئت رئیسه می‌دهم.

ربیعی با انتقاد به بخشی از سخنان فریدون حسنوند، نماینده اندیمشک در مجلس گفت: اگر از جناح چپ در وزارتخانه منصوب کنم می‌گویند با یک جناح کار می‌کند . اگر همه را به وزارتخانه ببرم می‌گویند شرکت سهامی درست کرده است. اگر با مردم غمخواری کنم می‌گویند چرا غمخواری می‌کنید؟ حتما مظلوم نمایی می‌کنی. اگر غمخواری نکنم می‌گویند نسیت به مردم بی تفاوت هستی. شما بگویید من چه باید بکنم؟

ربیعی اقداماتش در مجموعه‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را موجب کاهش فساد در این مجموعه‌ها دانست و گفت: مسیری را که از ابتدای مسئولیتم در وزارتخانه و زیرمجموعه‌های آن طی کرده‌ام ضد فساد بوده است. آن هم فساد ریشه داری که طی سالهای متمادی در این مجموعه نهادینه شده بود. البته همچنان تخلفاتی در این مجموعه‌ها وجود دارد. آیا ساختاری که در این مجموعه‌ها بنا نهاده‌ام تخلف سوز بوده است یا تخلف ساز؟

وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی درباره ابهامات مطرح شده در خصوص بانک رفاه کارگران، گفت:‌ می‌گویند که چرا تامین اجتماعی از بانک پول قرض می‌گیرد. ما سالی ۲۰ هزار میلیارد تومان باید به تامین اجتماعی بدهیم که چاره‌ای جز این نداریم. اگر دولت در بودجه این اعتبارات را اختصاص نداد، خوب شما اختصاص می‌دادید.

ربیعی افزود: اینکه یکی از دلایل استیضاح را سقوط هواپیمای آسمان عنوان می‌کنند در شرایطی است که سه هفته قبل برخی از دوستان به بنده پیامک می‌دادند که می‌خواهند من را استیضاح کنند، پس استیضاح ربطی به شرکت هواپیمایی آسمان ندارد. ولی به هر حال بنده به دلیل تمامی اتفاقات از سانچی تا کارگران،‌ معدن‌کاران و همه اتفاقات مربوط به بنگاه‌ها و معادنی که به من تحمیل کردند، عذرخواهی می‌کنم.

ربیعی بابیان اینکه اداره کردن شرکت‌ها به اندازه وزارت کار وقت او را می‌گیرد، گفت: شما باید به ما کمک کنید، بدانید برنامه دولت، مقابله با فقر مطلق و ایجاد اشتغال است. ما را محدود به یک گوشه‌ای نکنید.

وی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان به بنده گلایه می‌کنند که چرا درخواست‌هایشان به نتیجه نمی‌رسد، گفت: این نقد وارد است. بنده به عنوان عضو کوچکی از این نظام می‌خواهم همه کار انجام دهم به همین دلیل به شما برای درخواست‌هایتان نه نمی‌گویم پس این را به حساب بدقولی نگذارید بلکه به حساب برادری بگذارید که می‌خواهد کاری انجام دهد.

ربیعی با بیان اینکه امروز جملات نامناسبی همچون لابی شنیدم، گفت: اینکه بنده به افراد در روزنامه‌ها گفته‌ام علیه نمایندگان مطالبی را منتشر کنند،‌ این درست نیست و این حرف‌ها خوب نمی‌باشد. بنده نمی‌خواهم وارد این صحبت‌ها شوم. چه به من رای دهید و چه رای ندهید، خود را سرباز نظام می‌دانم.

وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی در پایان با اشاره به اینکه در فقر بزرگ شده‌ و در کارخانه‌ها کارگری کرده است، گفت: اولین اعتصاب کارگران در کارخانه‌ها را قبل از انقلاب سامان دادم. امروز در حوزه اجتماعی دانش دارم،‌ کارگران را همچون کارفرمایان خود می‌دانم. از آنچه در زندگی در پای آن ایستاده‌ام عدول نکردم و هرگز این دروغ بزرگ را نگفتم که در فلان ستاد انتخاباتی بودم و بعد بروم در جای دیگری بگویم که عنوان دیگر داشتم.

دغدغه‌های نمایندگان موافق و مخالف استیضاح ربیعی

 

مصطفی کواکبیان در مخالفت با استیضاح ربیعی: فعالیت‌های وزارت کار در اطاق شیشه‌ای انجام می‌شود

نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با استیضاح وزیر کار گفت: فعالیت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطاق شیشه ای انجام می‌شود.

مصطفی کواکبیان امروز در صحن مجلس شورای اسلامی گفت: وزارتخانه‌ای که آقای ربیعی بر عهده دارد دارای سه بخش است، که ۸۰ درصد آن خدماتی و اجتماعی و 20 درصد آن اقتصادی است. نمایندگان در نامه استیضاح از امور اقتصادی نوشتند، این در حالی است که عموم عزیزان از قسمت‌های اجتماعی راضی هستند.

وی با طرح این پرسش که طی مدت مدیریت ربیعی کدام اختلاس در این وزارت‌خانه صورت گرفته است؟ تصریح کرد: در دوره قبلی از ۱۵۰ میلیارد تومان این وزارتخانه ، ۱۷ هزار میلیارد تومان به بابک زنجانی و دیگران داده شده بود. بنده نمی‌گویم زیر مجموعه‌های اقتصادی این وزارتخانه کمبود ندارد، اما کدام فساد را در این وزارت‌خانه دیده‌اید؟

این نماینده مجلس خطاب به مخالفان ربیعی گفت: بحث ما فساد است، چه فسادی صورت گرفته است تا بنده نماینده قانع شوم؟ خوشبختانه در دوره ربیعی بخش اقتصادی این وزارتخانه، به سمت سهامداری حرکت می‌کند تا ۴۰ درصد فقط برای این وزارتخانه باشد و بقیه به دست مردم و بخش خصوصی اداره شود.

کواکبیان در ادامه افزود: در زمانی که سعید مرتضوی در تامین اجتماعی بود و ما در مجلس هشتم بودیم و یادمان هست که چگونه می‌خواستند پول این سازمان را میان برخی از نمایندگان تقسیم کنند. حالا عده‌ای می‌گویند ربیعی هم چنین کرده است؛ من از ربیعی ماجرا را پرسیدم، او گفت ما به بعضی از نمایندگان وام بانک رفاه دادیم که با دو ضامن وام بگیرند. این چه اشکالی دارد و اصلا قابل مقایسه با کار سعید مرتضوی نیست.

وی تاکید کرد: قرار نیست همه مشکلات فقر را ربیعی حل کند و باید کمی انصاف و جوانمردی داشته باشیم، گفت:

کواکبیان همچنین گفت: آقایانی که می‌گویید خانه کارگر لشگر کشی کرده ، کجا این اتفاق افتاده است؟  آن‌ها درخواست راهپیمایی دادند و وزارت کشور اجازه نداد. آقای ربیعی بد کاری کرده که کارگران از او حمایت می‌کنند. ایشان خودشان کارگر بوده زبانشان را می‌داند. اگر ربیعی نبود ده‌ها راهپیمایی اعتراضی کارگری پیش می‌آمد.

نماینده تهران در مجلس در ادامه افزود: می‌گویند ربیعی لابی‌گر قوی است، اما من تا حالا در این رابطه صحبت نکرده و توجیه نشدم و خودم خواستم از ربیعی به عنوان بچه انقلاب دفاع کنم.

کواکبیان در پایان کفت: اگر می‌خواهید بخش‌های کارگری دچار تنش نشود و شب عیدی به حداقل حق و حقوق خودشان برسند به او رای دهید. این وزیر خیابان انقلاب به پایین را می‌شناسد. ما با این استیضاح مشروط مخالفیم.

 

محمدرضا پورابراهیمی در موافقت با استیضاح ربیعی:حرکت اقتصادی پشت لوکوموتیو ناکارآمد وزارت تعاون مانده است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در موافقت با استیضاح علی ربیعی گفت: در حال حاضر  وزارت کار وضع اسفباری دارد، به طوری که در این وزارتخانه در طول چهار سال و نیم گذشته فاجعه رخ داده است.

محمدرضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: بنده در همان زمان معرفی آقای ربیعی در دولت یازدهم به عنوان مخالف او بودم. آن زمان هیچ شناختی از آقای ربیعی نداشتم اما برنامه های پیشنهادی او حکایت از شرایطی داشت که امروز شاهد آن هستیم. پیش بینی هایی را آن زمان مطرح کردم که اکنون آن را می بینیم.

پور ابراهیمی در ادامه افزود: بنده در سال ۹۲ در پشت همین تریبون در حالی که تنها برنامه‌ها و سوابق کاری آقای ربیعی را می‌دانستم در مخالفت با او صحبت کردم. همان روز گفتم که ایشان گزینه مناسبی برای وزارت کار نیست و او را برای وزارت اطلاعات معرفی کنند چون با سابقه مدیریت ضد جاسوسی برای این کار مناسب‌تر است تا اینکه بخواهد مدیریت اقتصادی در وزارت کار داشته باشد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: علی ربیعی می‌گوید که یک درصد اقتصاد در این وزارتخانه است که این درست نیست و در بین پنج مجموعه بزرگ اقتصادی، بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارایی‌های مربوط به این وزارتخانه است.

نماینده کرمان در مجلس اظهار داشت: امروز حرکت اقتصادی در پشت لوکوموتیو بسیار کند و ناکارآمد وزارت تعاون مانده و شرایط را اینگونه کرده است.

پورابراهیمی با اشاره به نرخ‌های بازدهی در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار در طول چهار سال و نیم گذشته، گفت: این نرخ‌ها نشان می‌دهد که وضعیت مطلوب نیست. از طرف دیگر میزان سوددهی شرکت شستا از سال ۹۲ با ۲۶۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ به هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است و این یعنی عملا عملکرد آقای ربیعی به عنوان حافظ منافع کارگر مطلوب نبوده است.

غلامرضا تاجگردون در موافقت با استیضاح علی ربیعی:هواپیمای تهران - یاسوج بیمه نداشت

نماینده مردم گچساران در مجلس در موافقت با استیضاح علی ربیعی گفت: در حالی سقوط هواپیما در کوه دنا 66 کشته به جا گذاشت که این هواپیماحتی بیمه نداشت.

غلامرضا تاجگردون در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان استیضاح علی ربیعی گفت:  من و جمعی از استیضاح کنندگان خدمت وزیر رسیدیم و گفتیم که می دانم از همه طرف به شما هجمه می شود و از شما مطالباتی دارند، اما شما با هیچ کس معامله نکن  و مستقل بایست.

تاجگردون با بیان اینکه نباید رئیس سازمان تامین اجتماعی را یک سال در هوا معلق کرد، یا رئیس سازمان بازنشستگی را معلق نگه داشت و بعد بگویید که فلانی سفارش کرده است، گفت: من امروز از  زبان کارگرانی صحبت می کنم که به حقشان نرسیده‌اند. کی صدای دولت درآمد که مشکل کارگران حل شود. ما در امور کارگران مستقل تر عمل کردیم. 

این نماینده مجلس در ادامه افزود: من بعد از سقوط هواپیما با بیمه ایران تماس گرفتم و گفتم می‌دانم این هواپیما بیمه نیست اما خواهش می‌کنم برای حقوق آن عزیزان این را اعلام نکنید و مجددا هواپیما را بیمه کنید. به رییس هواپیمایی آسمان هم این را گفتم، شما حتی هواپیما را بیمه نکردید، این چه مدیریتی است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، لازم به ذکر است این ادعای غلامرضا تاجگردونی ساعت بعد توسط هواپیمایی آسمان تکذیب شد. هواپیمایی آسمان طی اطلاعیه ای اعلام کرد: همه هواپیماهای این شرکت تحت پوشش بیمه ای قرار دارند و هیچکدام از آنها بدون داشتن بیمه مجوز پرواز ندارد.

جهانبخش محبی‌نیا در مخالفت با استیضاح ربیعی: ربیعی جزو فعال‌ترین وزرای کابینه است

نماینده مردم میاندوآب در مجلس در مخالفت با استیضاح علی ربیعی گفت: ضمن اینکه نسبت به برخی از اقدامات ربیعی انتقاد دارم، اما باید بگویم که ایشان جزو فعال ترین وزرا بوده است.

جهانبخش محبی نیا با بیان اینکه شاید عدم توجه بعضی از مدیران باعث ناراحتی شده باشد، گفت: اما نباید شخصیت دانای علی ربیعی را که در حدی است که در آینده به عنوان وزیر نیز بتوان از ایشان استفاده کرد، نادیده گرفت. ما از خیلی از وزرا گله‌مندیم. اما قرار است مدیریت وزیر مورد ایضاح قرار گیرد و نباید به گونه‌ای برخورد شود که به شخصیت ایشان توهین شود.

وی اظهار داشت:  ربیعی اولین کسی بود که برای ایجاد اشتغال نیروهای بیکار و حتی نیروهای بیکاری که از احزاب و کُومله بازگشته بودند، گام برداشت.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: مسئله بدهی بانکها از طرف سازمان تامین اجتماعی مطرح شد. در سال ۱۳۳۲ متوسط عمر ۵۵ سال و سن بازنشستگی مردان ۶۵ و زنان ۶۰ بود. اما امروز به برکت انقلاب میانگین عمر به ۷۶ الی ۸۰ رسیده است و سن بازنشستگی به ۵۰ سال تقلیل یافته است. شاید باعث و بانی بخشی از بدهی‌های تامین اجتماعی ما نمایندگان باشیم. چراکه نسبت به گسترش و پوشش بیمه اقدام انجام داده‌ایم.

محبی نیا ادامه داد: ربیعی کسی بود که پرده از صندوق بازنشستگی و فجایع آن کنار زد و توجه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت و مجلس را در این خصوص متمرکز کرد. شاخص فقر ما در سال ۸۴ ، ۸۰ درصد بوده است اما امروز در سال ۹۶، ۳۰ درصد است. نه اینکه ما نسبت به مشکلات باید بی توجه باشیم اما حمایت در این زمینه چندپاره است و بخشی از مبارزه برعهده نمایندگان و بخشی برعهده سایر مسئولان جامعه است.

وی با اشاره به اینکه باید برای مبارزه با فقر به صورت واحد حرکت کنیم، گفت: ما باید به علی ربیعی در ارتباط با گذشته و همچنین در ارتباط با تیم اقتصادی ماهری که دارد، نگاه کنیم.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس گفت: درست است که انتقاداتی نسبت به عملکرد علی ربیعی وجود دارد اما بنده فکر می‌کنم اگر با رای اعتماد اجازه ادامه کار را به ایشان دهیم، با توجه به گذشته ایشان حرکت مثبتی خواهد داشت. ما از آقای ربیعی انتظار انجام کارهای بزرگتری داریم و احساس می‌کنم ناراحتی استیضاح کنندگان این بوده که از ایشان انتظار انجام کارهای بزرگتری داشته‌اند.

محبی نیا در پایان اظهار داشت: پنجره واحده خدمات تامین اجتماعی امروز گسترده‌ شده و ما انتظار درست شدن زیرساخت‌ها را نیز داریم. رفاه مردم و تقویت درآمد خانوار باید جنبه عملیاتی پیدا کند.

نماینده سبزوار در موافقت با استیضاح: در سال 96 هیچ روستایی بازنشسته نشد

نماینده سبزوار در مجلس در موافقت با استیضاح علی ربیعی گفت: اگر وزیر کار، پیام تحصن بازنشستگان و صدای کارگران فولاد را می‌شنید، اغتشاشات اخیر به وجود نمی‌آمد و اعتراضات تبدیل به اغتشاش نمی شد.

 حسین مقصودی در جریان استیضاح علی ربیعی گفت: ما در مجلس مصوب کردیم که روستاییان در سن ۷۵ سالگی و با پرداخت ۱۰ سال پول بیمه بازنشسته شوند اما در سال ۹۶ هیچ روستایی بازنشسته نشد و ما هربار که در این‌باره با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جلسه داشتیم، ایشان گفت که سازمان برنامه و بودجه پول نمی دهد، در صورتی که انتظار می‌رفت ربیعی به عنوان وزیر از این موضوع دفاع کند.

مقصودی در ادامه افزود: از طرف دیگر شاهدیم که وضعیت قالیبافان و روستاییان به گونه ای است که اگر یک روز به دلیل مشکلات جسمی سرکار نروند فوری بیمه‌شان قطع می‌شود که این یک معضل است.

وی با بیان اینکه کارگران زیادی دو سال است که عیدی نگرفته اند، گفت: برخی از کارگران با داشتن حقوق ۵۰۰ هزار تومان ماه‌هاست که حقوق دریافت نکردند.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس: مدیران متعددی در شستا منصوب و برکنار شده اند

نماینده مردم اندیمشک در مجلس در موافقت با استیضاح علی ربیعی با انتقاد از انتصاب متعدد مدیران در مجموعه شستا گفت: سوال این است که چرا وزیر مرتبا مدیران ضعیف را در راس شستا منصوب و بعد از مدتی عزل می‌کند؟

فریدون حسنوند در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اگر مدیری ضعیف است چرا در شستا منصوب می‌شود که بعدا برکنارش شود؟

وی خطاب به وزیر تعاون پرسید: شما چه اقدامی برای کاهش آسیبهای اجتماعی انجام دادید؟ چرا شما تلاش و اقدامی برای رفع این آسیبها انجام ندادید؟ اگر ابزار نداشتید و ناتوان بودید چرا استعفا نکردید؟چه اقدامی برای جمع آوری کودکان کار انجام دادید آیا فکری برای زنان بی سرپرست و بدسرپرست که در تقاطع‌های خیابانها با جوراب فروشی و گلفروشی از نجابت خود دفاع می‌کنند و امرار معاش می‌کنند، کرده اید؟ 

حسنوند با بیان اینکه ورشکستگی مجموعه اقتصادی شستا و صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی عامل به جریان افتادن طرح استیضاح علی ربیعی است، گفت: شما شش ماه قبل وعده اشتغال، اصلاح مدیریتی، برخورد با مفاسد، جمع کردن باشگاه‌های سیاسی در شستا و صندوق بازنشستگی را دادید اما عمل به اینها نکردید.

نماینده مردم پاوه در مجلس: عدم اشتغال جوانان در مناطق مرزی مشکلات امنیتی به وجود می‌آورد

نماینده مردم پاوه در مجلس با اشاره به این موضوع که وزارت کار برای اشتغال جوانان در مناطق مرزی چه کاری انجام داده است؟ گفت: در صورت عدم جذب این جوانان ما دچار مشکلات امنیتی خواهیم شد.

 شهاب نادری در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به علی ربعی گفت: بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری کشور در اختیار شماست، مثل شستا و بازنشستگی که هیچگاه مدیریت نداشتند. شما متولی کارگران هستید ولی برای آن‌ها و بازنشستگان چه کاری انجام دادید.

نادری سوء مدیریت، عدم کارآمدی،‌ پایین بودن نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری و عدم توجه به اشتغال را از مشکلات وزارت کار عنوان کرد و گفت: خط فقر ۲.۵ میلیون تومان است و به برکت مدیریت شما در حوزه رفاه در ۶ سال گذشته ۸۰ درصد جامعه ایران زیر خط فقر هستند. شما مسئول اشتغال کشور نیستند ولی ۴۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی دست شماست و باید اعضای هیات مدیره این شرکت‌ها را اعمال می‌کردید.

این نماینده مجلس گفت: ماحصل دوره مدیریت ربیعی این بود که ارزش دارایی سرمایه گذاران به ۲ درصد تنزل پیدا کرد و اگر سرمایه را در بانک می‌گذاشتیم ۲۰ درصد ارزش افزوده برای کارگران داشت.

نماینده مردم دامغان در مجلس: مدیران مسن در وزارت کار مدیریت می‌کنند

نماینده مردم دامغان در مجلس در موافقت با استیضاح علی ربیعی گفت: متاسفانه طی دو سه سال گذشته با وجود فشارهای متعدد وزیر تعاون همچنان در این پست باقی مانده است و مدیرانش را که نوعا سن بالا دارند را هم در راس وزارتخانه نگه داشته است.

 ابوالفضل حسن بیگی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: این در حالی است که ایشان در جلسه رای اعتمادش صحبت از جوانگرایی کرده بود و سوال این است که چرا با جریان‌های احساسی همان  تیم مسن را در وزارتخانه نگه داشته‌اید؟

حسن بیگی با اشاره به مجموعه‌های اقتصادی زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر کل سرمایه و دارایی این وزارتخانه را به دلار تبدیل کنیم سرمایه این وزارتخانه بالغ بر 150 میلیارد دلار است که اگر در بانک سپرده گذاری شود سالی30 میلیارد دلار به آن سود تعلق می‌گیرد.

وی اظهار داشت: سومین شرکت بزرگ منطقه یعنی شرکت ملی نفتکش، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها راه آهن و سایر مجموعه‌های بزرگ اقتصادی در قالب مجموعه شستا در اختیار این وزارتخانه است ولی سود ناشی از درآمدهای این مجموعه بزرگ اقتصادی به خزانه واریز نمی شود.درحالی که با شستا می‌توان یک کشور را اداره کرد اما کارگران و بازنشستگان تحت پوشش وزارت تعاون در وضعیت خوبی زندگی نمی کنند.

محمد حسین فرهنگی: احوال کارگران به درستی مدیریت نشده است

یک عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه مدیریت اقتصادی ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نادرست است، گفت: وزارت ربیعی چه در دولت یازدهم و چه در دولت دوازدهم نادرست بوده و احوال کارگران به درستی مدیریت نشده است.

محمدحسین فرهنگی در جریان بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان موافق استیضاح ربیعی گفت: براساس قانون برنامه ششم که یک سال از تصویب آن می‌گذرد وزارت تعاون مکلف به تسویه بدهی‌های خود به سازمان بازنشستگی به خصوص سازمان تامین اجتماعی شد. قرار بود این وزارتخانه از طرق مختلف مطالبات را از دولت دریافت کند اما این اتفاق نیفتاده است.

فرهنگی اظهار داشت: طبق مصوبه مجلس قرار بود روستاییان و عشایر از یک سن به بعد به اندازه ۱۰ روز حقوق بگیرند اما وزارت تعاون اجازه این کار را نداد. از طرف دیگر درباره صندوق روستاییان و عشایر نیز ۱۱ درصد از سهام شرکتی زیان‌ده از مجموعه وزارت کار به این صندوق به  قیمت ۵۰۰ میلیارد تومان واگذار شد که ارزش امروز آن ۳۰۰ میلیارد تومان است این یعنی از اموال روستاییان داده شده است.

وی در ادامه افزود: ۱۰۰ میلیارد تومان از سهام صندوق بازنشستگی فولاد با مشکلات فراوان و زیان‌دهی بسیار با بیمه روستایی و از امول روستاییان خریداری شد. البته این کار هزینه داشت چون مدیرعامل و هیئت مدیره که مخالف بودند از کار عزل شدند.

محمد قسیم عثمانی موافق استیضاح: بخش تعاون حذف شده است

یکی از موافقان استیضاح علی ربیعی گفت: تعاون حذف شده است و مدیریت ربیعی باعث شده که تا بیش از ۲۸.۶ درصد تعاونی‌ها تعطیل شود و استمرار وزارت شما باعث می‌شود تعاونی‌ها از عرصه اقتصاد پاک شوند.

 محمد قسیم عثمانی در موافقت با استیضاح وزیر کار خطاب به ربیعی گفت: شما وزیر کار نیستید، بلکه وزیر کارفرمایان هستید.

وی در ادامه گفت: شما به جای اینکه به بخش کارگری کشور توجه داشته باشید بر احزاب کارگری و تشکل‌ها متمرکز شده‌اید تا در چنین روزی فضا را برای شما هموار کنند.  شما با چشم بستن بر واقعیت، زیر پا نهادن حقوق کارگران و عدم نظارت بر شرایط کاری با کارفرمایان همدست شده‌اید تا کارگران حتی از حداقل حقوق خود یعنی حق بیمه نیز برخوردار نباشند.

عثمانی تصریح کرد: بر اثر عدم نظارت شما تعداد قابل توجهی از نیروهای تحصیلکرده که به کار مشغول هستند حتی حداقل حقوق کارگری را دریافت نمی‌کنند و حتی اگر کارگر و کارمندی کوچکترین اعتراضی بکند، اخراج شده و حتی حقوق ۵۰۰ هزار تومانی خود را نیز از دست می‌دهد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس:برای هواپیمایی آسمان درآمدزایی مهم تر از جان مردم است

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه مدیریت شرکت هواپیمایی شرکت آسمان در وزارت رفاه گفت: شاید برای شما هواپیمایی آسمان و درآمدزایی آن مهم باشد اما برای ما جان مردم عزیزتر است.

در جلسه علنی امروز مجلس محمود نگهبان سلامی در موافقت با استیضاح ربیعی وزیر کار، گفت: عدم پاسخگویی به مطالبات کارگران از نقاط ضعف وزارت کار است.ضمن اینکه در زیرمجموعه‌های تامین اجتماعی پیشینه خوبی را شاهد  نیستیم و همین امر زمینه‌ساز فساد در زیرمجموعه اقتصادی این وزارتخانه شده است.

سلامی امنیتی کردن وزارت رفاه و زیرمجموعه‌های آن را از دیگر ضعف‌های این وزارتخانه دانست و خطاب به ربیعی اظهار داشت: شما باید مسائل را به امور اجتماعی و فرهنگی گره بزنید نه امور امنیتی.

این نماینده مجلس عدم واگذاری بنگاه‌های زیرمجموعه تامین اجتماعی را موجب بروز فساد در این مجموعه عنوان کرد و گفت: خصوصی‌سازی باید به معنای واقعی عملیاتی شود. نه اینکه شما را به شکل شستا ببینند. نمایندگان حق دارند به پول کارگران که در اختیار شماست حساس باشند. طبیعتا توسعه بنگاه‌های اقتصادی باید همراه با سرازیرشدن سودهای کلان به بخش‌های اشتغال زایی برای دهک‌های پایین همراه باشد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    جای وزیر صنعت و وزیر اقتصاد هم تو استیضاح خالیه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری