{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 242396

تلفات فوک خزری در آب‌های ایران رو به افزایش است از همین رو سازمان محیط زیست تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان کشتیرانی امضا کرده است و تا یک ماه دیگر کشتی‌های ایرانی با نماد فوک خزری در آب‌های خزر شناور می‌شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، از 7 فوک تلف‌شده در دو ماهه گذشته در سواحل ایرانی دریای خزر 4 فوک در سواحل استان گیلان کشف شده‌اند.

امیر صیاد شیرازی مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری دراین‌باره گفت، عدم آگاهی ماهیگیران بومی این استان را دلیل افزایش تلفات فوک خزری عنوان کرد.

وی با یادآوری این نکته که مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری در سال‌های گذشته از مسئولان محیط‌ زیست این استان خواسته که شرایط آموزش ماهیگیران گیلانی را فراهم کنند،‌ابراز داشت: ما با مخالفت مسئولان استانی مواجه شدیم و عدم آموزش را امروز در تلف شدن فوک‌ها می‌بینیم.

عمده دلیل مرگ فوک‌های خزری در ایران گیر افتادن‌شان در تورهای ماهیگیری اعلام شده است. قربانعلی محمدپور مدیرکل محیط‌ زیست استان گیلان با اذعان بر اینکه تعداد تلفات فوک خزری در این استان بالاتر از استان‌های دیگر ساحلی است، ابراز داشت: ما از همراهی و همکاری هر محقق و متخصصی برای کاهش تلفات فوک خزری استقبال می‌کنیم و به دنبال اطلاع‌رسانی به مسئولان دولتی و ذی نفعان دریای خزر بخصوص صیادان در اینباره هستیم.

منصور سربازی معاون فنی اداره محیط‌ زیست استان گیلان نیز با اشاره به اینکه در پارک ملی بوجاق، مرکز اورژانس فوک خزری احداث شده است، از توجه مسئولان محیط‌زیست این استان به وضعیت این‌گونه در معرض انقراض خبر داد و گفت: اینکه گفته می‌شود ما به شرایط فوک خزری توجه نمی‌کنیم،‌ اشتباه است؛ چراکه علاوه‌بر اینکه اولین مرکز اورژانس فوک خزری در این استان احداث شد، در اوایل سال هم با امضای تفاهم‌نامه‌ای با کشتیرانی، اقدام به معرفی بیشتر فوک خزری به ساکنین سواحل خزر شدیم.

پروین فرشچی معاون محیط دریایی سازمان محیط‌ زیست با اشاره به اینکه علت عدم توجه به گونه‌های دریایی برای این است که رویکرد کشور به دریا مناسب نیست و توجه آن‌چنانی به محیط دریا نمی شود گفت: آن‌چنان که برای حفاظت از یوز و دیگر گونه های خشک زی برنامه و مانورهای تبلیغاتی داریم،برای حفاظت از گونه‌های دریایی تلاشی نمی‌شود با وجود اینکه آینده تامین غذایی کشور محیط دریایی است.

وی با اعلام این خبر که تا یک ماه آینده نماد فوک خزری روی کشتی‌های ایرانی فعال دریای خزر نقش می‌بندد، گفت: با کشتیرانی در این زمینه قراردادی امضا شده و علاوه‌بر کشتی‌های موجود در تمامی شناگاه‌ها، بنر حمایت از فوک خزری نصب خواهد شد.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری