کد خبر 224516

درخواست عربستان سعودی: تحریم‌ها علیه ایران برگردد

معاون نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، خواستار بازگشت فوری تحریم‌ها علیه ایران، در صورت نقض توافق هسته‌ای شد.

عربستان سعودی خواستار به کارگیری ساز و کاری موثر برای راستی‌آزمایی از اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) بازگشت «فوری و موثر» تحریم‌ها در صورت عدم پایبندی تهران به تعهداتش ذیل این توافق شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وبگاه ریاض‌دیلی نوشته این اظهارات را «خالد المنزلاوی» معاون نماینده دائم عربستان در سازمان ملل، روز دوشنبه در هفتاد و دومین نشست کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد.

«المنزلاوی» همچنین در این اظهارات مداخله‌جویانه درباره برنامه موشکی ایران که به ادعای وی قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای هستند هم ابراز نگرانی کرد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده موشک‌های ایران برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند.

دیپلمات عربستانی این اظهارات را در آستانه گزارش دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای مطرح کرده است.

دولت آمریکا به موجب قوانین داخلی این کشور بایستی هر 90 روز یکبار گزارشی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در برجام تقدیم کنگره این کشور کند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در دو گزارش در ماه‌های آوریل و جولای تأییدیه مربوط به این توافق هسته‌ای را صادر کرده است. موعد گزارش بعدی دولت آمریکا 15 اکتبر (23 مهرماه) است.

رسانه‌های آمریکا بعد از صدور دومین تأییدیه برای پایبندی ایران گزارش دادند دونالد ترامپ، نزدیک به یک ساعت با «تیلرسون» درباره آن مجادله کرد و برای عدم صدور این تأییدیه تلاش کرد.

گزارش‌ها در روزهای گذشته حاکی از آن هستند که ترامپ قصد دارد بعد از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، با کنگره این کشور برای عدم بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای رفع شده به موجب توافق هسته‌ای، رایزنی کند.

ترامپ، علاوه بر این اعلام کرده نهادهای مختلف دولتش را مأمور انجام بررسی‌هایی برای تعیین سیاست واشنگتن در قبال ایران و برجام کرده است. بخشی از این بررسی‌ها به تعیین این موضوع خواهد پرداخت که آیا تعلیق تحریم‌های آمریکا به موجب تعهدات واشنگتن در برجام، در راستای منافع ملی آمریکا هست یا خیر.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر