{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 214459

فصل تابستان به لحاظ استراتژی یکی از مهم‌ترین ایام برای اکران آثار سینمایی است. تعطیلی مدارس و اوقات فراغت بیشتر و طولانی بودن روزها همگی تاثیرات مثبتی بر فروش سینماها می‌گذارد. سینمای ایران در ده سال اخیر یعنی از سال ۸۶ تا امروز روند رو به رشدی را در جذب مخاطب طی کرده است.

این تغییرات از آن جهت حائز اهمیت است که سینمای ایران در این مدت توانسته است با ایجاد زیرساخت‌های مناسب به خصوص در دولت یازدهم امکان تماشای فیلم برای همه مخاطبان را ایجاد کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سینما سینما، مقایسه آماری و جدول به جدول اکران فیلم‌های تابستانی طی ۱۰ سال گذشته نتایج قابل توجهی را پیش روی ما می‌گذارد که در ادامه می‌خوانید:

نکته مهم در مورد آمار فروش اینکه فروش ریالی فیلم‌ها همگی مربوط به شهر تهران است و از این منظر به دلیل اینکه در سال‌های گذشته آمار فروش شهرستان‌ها شفاف نبود، برای همین معیار فروش کلیه آثار معطوف به شهر تهران است.

سال ۱۳۸۶

در تابستان سال ۸۶ در مجموع ۷ فیلم روی پرده رفتند. آثاری از ژانرهای مختلف و با سلایق مختلف. بهای بلیت در آن سال ۱۲۰۰ تومان بود و در مجموع یک میلیارد و ۶۷۵ میلیون تومان در این فصل فروش داشتند. همچنین در این سال یک میلیون ۳۹۲ هزار نفر به سینما رفتند.

سال۱۳۸۷

در سال ۸۷ نیز ۶ فیلم در تابستان روی پرده رفت. بهای بلیت در این سال ۱۵۰۰ تومان بود که فروش یک میلیارد و ۹۱۳ میلیون فروش در این فصل را رقم زد. تعداد مخاطبان این فصل در سال ۸۷ یک میلیون و ۲۷۶ هزار نفر بودند.

سال۱۳۸۸

در سال ۸۸ سینمای ایران تحت تاثیر التهابات پس از انتخابات ریاست جمهوری بود و فروش سینما در فصل تابستان متاثر از ماجراهای پیش آمده بود. در این سال فروش تابستانه فیلم‌ها ۲ میلیارد و ۵۰۶ میلیون تومان با بهای بلیت ۱۸۰۰ تومان بود و یک میلیون و ۳۹۰ هزار نفر مخاطب جذب سینماها شدند.

سال ۱۳۸۹

در سال ۸۹ وضعیت فروش و تعداد مخاطبان سینما با افت شدید نسبت به سال قبل از آن روبه رو بود. فیلمسوزی و اکران فیلم‌های فاقد جذابیت و رکود سینماها کار را به جایی رساند که سینمای ایران در سال ۸۹ وضعیت تلخی را تجربه کند.

در تابستان این سال تعداد مخاطبانی که به سالن سینما رفتند ۸۱۹ هزار نفر بود و میزان فروش فیلم‌ها با بهای بلیت ۲۲۰۰ تومان به رقم یک میلیارد و ۸۰۷ میلیون تومان رسید.

سال ۱۳۹۰

سال ۹۰ برای سینمای ایران سال خوبی بود. فروش فیلم‌ها به مرزی رسید که سینماها توانستند به سوددهی برسند. اما تابستان سال ۹۰ به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان باعث شد صاحبان آثار و پخش‌کننده‌ها ریسک اکران در این ماه را انجام ندهند و اکران را به عید فطر موکول کنند. کم مخاطب‌ترین فیلم تاریخ سینما در فصل تابستان سال ۹۰ اکران شد. «یوسف پیامبر» با فروش ۱ میلیون تومانی و تنها با ۳۳۳ نفر مخاطب. فروش تابستانه سینمای ایران در این سال با بهای بلیت ۳ هزار تومان یک میلیارد و ۴۰۲ میلیون تومان است و تعداد مخاطبان در این فصل ۴۶۴ هزار و ۳۳۳ نفر بوده است.

سال ۱۳۹۱

در سال ۹۱ و در فصل دوم سال نیز ۸ فیلم اکران شد. در این سال بهای بلیت باز هم افزایش داشت و با میانگین ۳۷۵۰ تومان فروش رفت. مجموع فروش تابستانه در این سال ۴ میلیارد و ۹۷۶ میلیون تومان بوده است و تعداد مخاطبان در این فصل از سال یک میلیون و ۳۲۶ هزار نفر بوده است.

سال ۱۳۹۲

سال ۹۲ و تابستان آن فصل تغییر بود. دولت اصولگرا جای خود را به دولت اعتدال داد و حسن روحانی رییس جمهوری ایران شد. تاثیرات این جابه‌جایی حتی در میزان استقبال از مخاطبان در این دوره نیز کاملا محسوس است. هر چند تولیدات این سال حاصل دولت دهم بود اما حس همگرایی برای رفتن به سینما در میان مخاطبان ایجاد شده بود. فروش تابستانه سال ۹۲ با بهایت بلیت میانگین ۴۲۵۰ تومان به رقم ۵ میلیارد و ۶۲۲ میلیون تومان رسید. همچنین در این سال یک میلیون ۳۲۱ هزار نفر به سینما رفتند.

سال ۱۳۹۳

سال ۹۳ نخستین سال دولت یازدهم برای نشان دادن عملکرد خود بود. در این سال با افزایش قیمت بلیت سینماها و افزایش تعداد سانس‌ها و استفاده از ظرفیت تمامی سینماها و همچنین اضافه شدن چندین پردیس در تهران، وضعیت فروش سینماها بسیار رشد پیدا کرد. به نحوی که در تابستان سال ۹۳ فروش سینمای ایران به رقم ۱۱ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومان رسید و تعداد مخاطبان نیز با رشد صد در صدی به میزان ۲ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۵۰۰ نفر رسید که سال خوبی را برای سینمای ایران رقم زد.

سال ۱۳۹۴

سال ۹۴ اگرچه به لحاظ ریالی سینمای ایران سود خوبی را عاید خود کرد اما در فصل تابستان نسبت به سال پیش از خود با افت مخاطب روبه‌رو بود. در این سال با بهای بلیت به صورت میانگین ۵ هزار تومان فروش ۱۴ میلیارد و ۷۹۳ میلیون تومان به‌دست آمد که از همین منظر ۲ میلیون و ۴۳۹ هزار نفر به سینماها رفتند.

سال ۱۳۹۵

سال گذشته با افزایش چشمگیر قیمت بلیت در سینماها رقم فروش آثار با رشد خوبی روبه‌رو شد و در سال ۹۵ و در ۱۲ ماهه‌ی سال حدود ۶۰ فیلم اکران شد و مجموع اکران ۶۰ فیلم به رقمی حدود ۱۵۶ میلیارد و ۸۹۹ میلیون و ۷ هزار تومان رسید.

در سال ۹۵ پرفروش‌ترین آمار فروش به فیلم فروشنده با رقمی بیش از ۱۵ میلیارد تومان تعلق دارد و رتبه‌های دوم و سوم به من سالوادرو نیستم با ۱۴ میلیارد و سلام بمئبی و ۵۰ کیلو آلبالو هر کدام با ۱۳ میلیارد تومان تعلق دارد و رتبه‌های چهارم و پنجم به فیلم‌های ابد و یک روز و بارکد هرکدام با ۱۱ میلیارد تومان تعلق دارد.

ارسال نظر