{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 189505

امروز جنگل‌های پلاستیکی در کشور ایجاد کرده‌ایم؛ این اظهار نظر را روز گذشته معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همایش روز زمین پاک انجام داد.

معصومه ابتکار نیز در پیامی به این همایش از مذاکره با وزارت ارتباطات درباره بازیافت وسایل الکترونیک خبر داد. آلودگی زمین به عنوان منبعی که انسان از آن تغذیه می‌کند، می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، چرا که این نوع آلودگی به معنای ورود آلودگی به آب و چرخه غذایی است. مواد شیمیایی، سموم و همچنین پلاستیک‌ها تهدید اصلی زمین محسوب می‌شوند. در ایران بازیافت زباله‌ها به درستی انجام نمی‌گیرد و در مواردی حتی شاهد این هستیم که زباله‌های شهری نه تنها بازیافت نمی‌شوند که شهرداری‌ها این زباله‌ها را حتی نمی‌سوزانند و تلی از آنها در اطراف شهر‌ها ایجاد شده است که خود به آلودگی زمین می‌انجامد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، استفاده ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف نشات‌گرفته از زندگی ماشینی است، آن‌چنان که بیشتر شهروندان به وفور در زندگی روزمره خود به علت راحت طلبی از آنها استفاده کرده و این امر در نهایت به پیکره محیط زیست ضربه وارد می‌کند، چرا که معمولا این زباله‌ها به ویژه در حین مسافرت در طبیعت رها شده و بازیافت آن به سختی امکانپذیر است. گرچه اخیرا دوستداران محیط زیست با ایجاد کمپین‌هایی قصد فرهنگسازی در این زمینه را دارند، ولی همچنان از این مساله به عنوان یک معضل محیط زیستی یاد می‌شود. با وجود این، نیاز است که بیشتر از پیش متولیان امر تدابیری را برای جمع آوری زباله‌ها پلاستیکی بیندیشند، چرا که سبک زندگی به حجم استفاده از مواد پلاستیکی افزوده و این امر تبعات جبران ناپذیری را برای طبیعت و سلامتی جانداران به همراه دارد.

وضعیت هشداردهنده تولید پسماند

«در مقابل تولیدات کشور هیچ مراقبتی وجود ندارد. ۳۰ تا ۴۰ درصد محصولات غذایی تبدیل به پسماند می‌شوند. این در حالی است که محصول غذایی با مصرف منابع آبی و خاکی کشور تولید شده، ولی در مرحله برداشت، توزیع و انتقال تبدیل به پسماند می‌شوند. این معضلی است که حل آن گرانقیمت است، اما باید نگاه دقیقی نسبت به این موضوع داشته باشیم که منابع آب و خاک ما محدود هستند و نباید با استفاده از این منابع و تولید محصولات غذایی آنها را تبدیل به پسماند و ضایعات کنیم.» این اظهارنظرات روز گذشته توسط معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد. سعید متصدی با تاکید بر اینکه برخی مواد مصرفی ما از جمله کیسه‌های پلاستیک سازگار با طبیعت نیستند، اظهار کرد: عمر یک کیسه پلاستیکی کمتر از چند ثانیه است و ۵۰ درصد کیسه‌های پلاستیکی در جهان فقط یک بار استفاده می‌شوند. او با اشاره به اینکه به منظور کنترل استفاده از کیسه‌های پلاستیک سازمان محیط زیست مصوبه‌ای را برای کاهش مصرف پلاستیک به تصویب رسانده است، گفت: این مصوبه مسیر حمایت از بخش‌هایی را که بتوانند جایگزین‌های مناسبی برای کیسه‌های پلاستیکی داشته باشند ارائه می‌دهد. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه امروز جنگل‌های پلاستیکی در کشور ایجاد کرده‌ایم، گفت: کشورهایی که سابقه تمدن کهن و درخشان ما را ندارند، امروز توانسته‌اند در این زمینه نسبت به ما پیشروتر باشند. بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی کیسه‌های پلاستیکی را حذف کرده‌اند.

مذاکره درباره بازیافت وسایل الکترونیک

همزمان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت که در حال برنامه‌ریزی و امضای تفاهمنامه مشترک با وزارت ارتباطات درزمینه بازیافت وسایل الکترونیک مانند تلفن‌های همراه و باتری هستیم. معصومه ابتکار در پیام خود به همایش روز زمین پاک آورده است: در ایران، روز زمین پاک از سال‌ها قبل با فعالیت بر محور مدیریت مصرف، کاهش و بازیافت پسماند و زباله و پاکسازی از طبیعت متمرکز شده و البته در این زمینه کشورمان صاحب قانون مدیریت پسماند است که در سال۸۳ به تصویب رسید و شامل آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی می‌شود. در دولت یازدهم این قانون به عنوان یک اولویت در مدیریت شهری و مناطق روستایی در دستور کار قرار گرفت، طوری که با بازنگری آن، تسهیلات و حمایت‌های مختلف در فعالیت‌های مرتبط با مدیریت پسماندها به تصویب رسیده است. همزمان رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه هر فرد روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم زباله تولید می‌کند، گفت: ۸۰درصد پسماندها قابل برگشت و استفاده مجدد هستند. به گفته محمدحسین بازگیر اگر هر نفر درصد کوچکی از این مقدار را کم کند، در نهایت مقدار زیادی از تولید زباله کاهش پیدا می‌کند. به گزارش ایسنا، او بیان ‌ کرد: بسیاری از معضلات زیست محیطی مانند آلودگی هوا، مدیریت پسماندها، صرفه جویی در انرژی و... می‌تواند از طریق نهاد خانواده در نسل آینده نهادینه شود.

خطر ریزپلاستیک‌ها نامرئی است

یک کارشناس محیط زیست درباره کاشت جنگل‌‌های پلاستیکی می‌گوید: معضل پلاستیک در طبیعت 15 سالی است که در کشور وجود دارد و تنها مختص جنگل‌ها نیست. در مناطق ساحلی، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، کنار جاده‌ها و... هم پلاستیک‌ها حضور دارند. محمدرضا فاطمی می‌افزاید: جنگل یک جای متمرکز و مشخص است، در حالی که زباله‌های پلاستیکی همه جا هستند. او ادامه می‌دهد: عدم رعایت قانون، بی توجهی به طبیعت، پایین بودن فرهنگ رعایت زباله و... موجب شده چنین اتفاقی پیش آید. فاطمی اظهار می‌کند: از سوی دیگر، تولید بی رویه این محصولات توسط کارخانه‌هایی بوده که می‌توانستند محصول جایگزین را به کار ببرند. او با ذکر مثالی می‌افزاید: نوشابه‌هایی که در گذشته شیشه‌ای بودند بازیافت می‌شدند، اما اکنون بیشتر نوشابه‌ها پلاستیکی شده و ضررشان بیشتر از نوشابه‌های شیشه‌ای است. در نتیجه خطر عمده‌ای برای محیط زیست و جانداران محیط زیست ایجاد می‌کنند و مخصوصا در مناطق دریایی که موجب خفه شدن و از بین رفتن آبزیان می‌شود. این کارشناس محیط زیست اضافه می‌کند: این در حالی است که ریز پلاستیک‌هایی که وارد محیط می‌شوند خطرشان بیشتر از زباله‌هاست و در واقع پسماند جامد هستند. فاطمی توضیح می‌دهد: به عبارت دیگر، مواد پلاستیکی به صورت گرد و غبار وارد اتمسفر می‌شوند و ما با آنها نفس می‌کشیم، در حالی که بسیار سرطان‌زا هستند. او عنوان می‌کند: ریز‌پلاستیک‌ها به صورت اجسام معلق در محیط آبی مانند دریاچه‌ها و دریاها وجود دارند. بنابراین وارد ترکیب زنجیره غذایی آبزیان شده و در نهایت برای انسان‌ها خطرساز می‌شوند. فاطمی می‌گوید: خطر ریزپلاستیک‌ها نامرئی است و برای مقابله با آنها برنامه‌ریزی نشده است، در حالی که تاکنون برای جمع‌آوری پلاستیک‌های درشت اقدامات موضعی توسط مردم و نیروها انجام شده است. او با بیان اینکه حتی شناختی از ریزپلاستیک‌ها نداریم، بیان می‌کند: اول باید شناخت ایجاد شود و بعد به ارائه راهکارهای پیشگیرانه بپردازیم. این کارشناس محیط زیست در مورد بازیافت وسایل الکترونیک می‌گوید: تفکیک زباله‌ها وظیفه شهرداری است. در دنیا زباله‌ها را به صورت تخصصی برداشت و مدیریت می‌کنند. او در مورد بازیافت وسایل الکترونیک توضیح می‌دهد: برای بازیافت وسایل الکترونیکی در ایران تاکنون کار خاصی انجام نشده است، این در حالی است که در کشورهای دیگر مشخصا قطعات فلزی، بدنه پلاستیکی و... وسایل الکترونیک را جدا می‌کنند تا به نحو مناسبی دفن شوند. این کارشناس محیط زیست خاطرنشان می‌کند: البته مشکل تلویزیون از قدیم بوده است، مخصوصا لامپ آن که برای طبیعت دردسرساز است. با وجود این، کاری در این زمینه انجام نشده که باید این معضل را مدیریت کرد. فاطمی اضافه می‌کند: اکنون معضل اصلی حجم 95درصدی پسماندهای جامد و مواد غذایی است.

ارسال نظر