{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 189475

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی:

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی گفت: ما در آستان قدس رضوی درآمد دیگری جز موقوفات و نذورات که آن هم محدود است، نداریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا دانشورثانی اظهار کرد: برخلاف تصور بسیاری که گمان می‌کنند میزان موقوفات پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نسبت به سال های قبل از آن کمتر شده، این میزان نزدیک به دو برابر بیشتر شده است. این رشد میزان موقوفات در حالی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی از خیران به سمت کارهای خیر دیگری مثل ساخت مدرسه، مسجد یا درمانگاه و بیمارستان نیز سوق پیدا کردند که این خود نشان می‌دهد در مجموع سنت حسنه وقف در میان مردم پس از انقلاب رشد چشمگیرتری داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: با این حال ما نیز در راستای عمل به منشور مقام معظم رهبری در جهت توسعه موقوفات اقداماتی را پیش‌بینی کرده‌ایم.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی تصریح کرد: باید اذعان کنیم اگر بخواهیم هزینه‌های آستان قدس رضوی مثل هزینه پذیرایی از 27 میلیون زائر سالانه و قریب به 300 تا 400 میلیون ورودی مجاور و زائر را تامین کنیم به طوری که برای همه این افراد خدماتی مطلوب در راستای زیارتی دلنشین فراهم شود به بیش از هزار میلیارد تومان درآمد در سال نیاز داریم.

وی یادآور شد: در این میان خدمت به زائران و مجاوران تنها بخش کوچکی از هزینه‌هاست و هزینه اصلی آستان قدس رضوی مربوط به طرح‌های توسعه‌ای آینده است.

دانشورثانی با بیان این که آستان قدس رضوی در دوره گذشته زمین‌های زیادی را در اطراف حرم مطهر و با قیمت گزاف خریداری کرد تا ده‌ها هکتار بر وسعت صحن‌ها و اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی اضافه کند و راه‌های دسترسی را از طریق خیابان‌های جدید افزایش دهد، عنوان کرد: با این همه و با وجود اینکه تصور می‌شود از نظر فضا اشباع شده‌ایم ولی امروز شاهد هستیم برای پذیرایی از زائران رو به افزایش امام رئوف(ع) به توسعه بیشتری نیاز داریم و اگر بخواهیم این فضاهای جدید را ایجاد کنیم هزینه‌های هنگفتی نیز باید تامین شود، این در حالی است که ما در آستان قدس رضوی درآمد دیگری جز موقوفات و نذورات که آن هم محدود است نداریم.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی با تاکید بر این که ما باید به دنبال ایجاد درآمدهای جدید از محل توسعه موقوفات در آستان قدس رضوی باشیم، بیان کرد: برای این منظور برنامه‌ای تدوین کرده ایم که در حال حاضر مرحله مقدمات و مطالعات را می گذراند و امیدواریم در سال جدید با نهایی شدن این مطالعات شکل اجرایی و عملیاتی آن را آغاز کنیم.

ارسال نظر