{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 148527

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها با اشاره به نزدیک شدن ایام اربعین بر ضرورت اطلاع‌رسانی بموقع در آستانه سفرهای اربعین حسینی(ع) تاکید کرد.

عباس آخوندی خطاب به دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط گفت: لازم است از طریق صداوسیما و رسانه‌ها، اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در خصوص راه‌های ورودی - خروجی قبل از انجام سفرهای اربعین انجام شود تا مردم با پیش‌آگاهی، مسیر مورد نظر خود را انتخاب کنند. 

به گزارش اقتصا آنلاین به نقل از صدا و سیما، هفتادوهشتمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور با حضور و مشارکت اعضا به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این نشست با اشاره به اهمیت آمارهای تلفات و جراحت‌های ناشی از حوادث رانندگی اظهار داشت: آمارهای به‌دست‌آمده، فارغ از تصویری که از ایران در عرصه جهانی منتشر می‌کند، باید قابل‌مقایسه نیز باشد؛ زیرا همین آمارها مبنای ضریب‌های ریسک و بیمه قرار می‌گیرند و موجب ایجاد هزینه برای ملت ایران می‌شوند.

وی بابیان اینکه «هرچه آمارهای تلفات و مجروحان بالاتر باشد، نرخ بیمه و درنتیجه هزینه مردم بالاتر می‌رود» تأکید کرد: آمارها باید طبق واقعیت و بدون در نظر گرفتن احتمالات و پیش‌فرض‌ها ثبت شود؛ زیرا مؤسسات بین‌المللی با احتساب ایران در بین کشورهای جهان سوم، ضرایب و درصدی به آمارهای ارائه‌شده اضافه می‌کنند که باعث تحمیل هزینه بزرگی به ملت ایران می‌شود.
رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها افزود: دستگاه‌های ذی‌ربط با همکاری پلیس در خصوص هرچه واقعی‌تر شدن آمارهای تلفات و مصدومان ناشی از حوادث رانندگی با در نظر گرفتن ترمینولوژی بین‌المللی تلاش و از روش‌های غیرقابل‌قبول نزد مجامع بین‌المللی نیز پرهیز کنند.
وزیر راه و شهرسازی گفت : باید در مورد چگونگی اعمال ترمینولوژی بین‌المللی در داخل کشور و تطبیق صحیح آن در کشور بحث و گفت‌وگو انجام شود.
عباس آخوندی درباره دستور جلسه گزارش مراحل تدوین و محتوای سیمای ایمنی راه (ویرایش سوم) اظهار داشت: نتیجه‌گیری گزارش با اقدامات اولویت‌دار حاصل از پروژه برنامه اجرایی ارتقای ایمنی راه در ایران هم‌راستا باشد، ضمن اینکه لازم است دو موضوع کاربران راه و وسایل نقلیه مورد تأکید و توجه بیشتری در ارائه برنامه‌ها و راهکارها قرار گیرد.
وی همچنین تاکید و مقرر کرد: آخرین وضعیت پروژه برنامه اجرایی ارتقای ایمنی راه در ایران ارائه و رئوس اقدامات در نشست آینده کمیسیون گزارش شود.
در ادامه جلسه موضوع واژه‌نامه مصادیق کشته‌شدگان حوادث ترافیکی مطرح و مقرر شد گزارش نهایی با تأمین نظرات تخصصی تمامی دستگاه‌های مسئول تا نشست آینده کمیسیون نهایی و ارائه شود.
طبق توضیحات مطرح‌شده، این کار به مرکز ترومای دانشگاه شهید بهشتی محول شد تا طبق قوانین و مقررات بین‌المللی و داخلی تهیه شود. این در حالی است که هم‌اکنون یک واژه‌نامه از سوی این مرکز تدوین ‌شده است اما برای رفع اختلاف‌نظر در خصوص محاسبه کردن یا نکردن مصدومان وقایع قاچاق کالا و سوخت در میان مصدومان ترافیکی تحت بررسی پلیس برای تائید نهایی است.

 

* افتتاح مرحله دوم سامانه‌های هوشمند ثبت تخلف تا اواسط مهرماه

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش نصب و بهره‌برداری از سامانه‌های (دوربین‌ها) ثبت تخلف در شبکه راه‌های شریانی با سه هدف اصلی؛ مدیریت ترافیک، مستندسازی، بهبود ایمنی شبکه راه‌ها از سوی معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ارائه شد که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، افتتاح مرحله دوم طرح شامل بهره‌برداری (راه‌اندازی) بیش از 568 دوربین در اواسط مهرماه انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره این گزارش تأکید کرد: سازمان راهداری نسبت به هماهنگی برای حضور اعضای کمیسیون در مراسم افتتاح اقدام نماید و هماهنگی با صداوسیمای جمهوری اسلامی برای اطلاع‌رسانی گسترده طرح صورت پذیرد. همچنین هماهنگی مقتضی میان محل نصب سامانه‌ها و نقاط پر تصادف شبکه‌ها صورت پذیرد و عملیات اجرایی نصب 600 دوربین بر اساس برنامه سال دوم طرح پیگیری شود.

وی ادامه داد: مطالعات قبل و بعد از نصب سامانه‌ها انجام‌گرفته و میزان اثرگذاری آن‌ها در کاهش تخلف (به تفکیک محورها) ارزیابی و گزارش محور تهران - قم به‌صورت نمونه برای نشست آینده کمیسیون ارائه شود.
بعد از گزارش عملکرد و پیشرفت سامانه‌های هوشمند ثبت تخلف موضوع، طبق دستور جلسه موضوع هماهنگی اعضای کمیسیون برای سفرهای اربعین مطرح گردید و آخوندی با توجه به پیگیری وزارت کشور و تشکیل 13 کارگروه تخصصی یادآور شد: نتایج حاصل از کمیته زیرساخت در زمینه مشکلات زیرساختی در استان‌های مرزی و پایانه‌های مربوطه به‌صورت مکتوب از وزارت کشور ارسال تا اقدامات لازم انجام شود.
رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها خطاب به رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: اطلاع‌رسانی گسترده در خصوص راه‌های ورودی - خروجی و چگونگی عملکرد راه (سطح سرویس) بر روی نقشه در زمان مقتضی قبل از انجام سفرها (حدود یک ماه قبل) از طریق صداوسیما و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مربوط، انجام و اقدامات لازم برای تکمیل و بهبود ظرفیت‌های مربوط به شبکه‌ها و مبادی منتهی به مرزهای عراق پیگیری شود. زیرا اطلاع رسانی در این مورد باعث پیش آگاهی مردم نسبت به انتخاب مسیر مورد نظر می‌شود.
سردار تقی مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیز در این جلسه از کسب رتبه سوم ایران در دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی ارتقای ایمنی حمل‌ونقل و پیشگیری از مصدومیت‌ها خبر داد و مقرر شد از نتایج کنفرانس در ارتقای ایمنی شبکه‌های حمل‌ونقل کشور بهره‌برداری شود.

دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی ارتقای ایمنی حمل‌ونقل و پیشگیری از مصدومیت‌ها از28 تا31 شهریورماه امسال در فنلاند برگزار شد و ایران از منظر اقدامات پیشگیرانه به رتبه سوم پس از کشورهای سوئد و فنلاند دست پیدا کرد.

 
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری