در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

دلایل افزایش نرخ ارز از زبان رییس اتاق ایران‌وچین/ ضرورت تمرکز بانک‌مرکزی بر تراکنش‌های ریالی

رییس اتاق ایران و چین ضمن برشمردن دلایل موثر بر افزایش نرخ ارز تاکید کرد: در شرایط فعلی یکی از راه‌های کنترل بازار ارز، نظارت و کنترل دقیق بانک‌مرکزی بر تراکنش‌های ریالی است.

اقتصاد آنلاین فاطمه اکبرخانی؛ مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره دلایل موثر بر افزایش نرخ ارز اظهار کرد: افزایش نرخ ارز طی روزهای گذشته نتیجه تقاضاهای غیرتجاری است که در بازار رسمی تامین نشده و با ورود به بازار آزاد، منجر به جهش قیمت‌ دلار و یورو شده است.

او ادامه داد: در این میان دولت سعی کرد با اقداماتی جلوی رشد نرخ ارز را بگیرد و حتی سامانه نیما هم برای پر کردن فاصله‌ با بازار آزاد مجبور شد نرخ را تا 27هزار تومان بالا ببرد؛ اما در واقع تا زمانی که نتوانیم تقاضا‌های غیر‌رسمی را مهار یا تامین کنیم، مقابله با افزایش نرخ ارز ممکن نیست.

تاثیر ممنوعیت واردات بر افزایش نرخ ارز

حریری ممنوعیت واردات و افزایش فشار تقاضای این بخش به بازار آزاد را دیگر عامل تاثیرگذار بر روند صعودی نرخ ارز عنوان کرد و گفت: اعمال ممنوعیت واردات برای برخی کالا‌ها باعث شده تا این کالاها به صورت قاچاق وارد شده و ارز مورد نیاز آن نیز از بازار غیر رسمی تامین شود؛ لذا این موضوع هم باعث تشدید فشار تقاضا به بازار غیر‌رسمی و رشد نرخ ارز شده است.

او افزود: ضمن اینکه ما در شش ماهه اول سال حدود 14میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی داشتیم که در مقایسه با سال‌ها قبل کمتر بوده و این موضوع نیز بر افزایش قیمت دلار موثر بوده است.

افزایش قیمت دلار سیاسی است

رییس اتاق ایران و چین عوامل سیاسی را دیگر پارامتر موثر بر رشد نرخ ارز دانست و تصریح کرد: در این میان نباید از تاثیر اتفاقات سیاسی در روند افزایشی نرخ ارز غافل شد چراکه مسلما می‌دانیم که این روز‌ها قیمت دلار تحت تاثیر اتفاقات اقتصادی بالا نرفته؛ بر همین اساس عده‌ای بر این باورند که نتیجه انتخابات آمریکا ممکن است بر نرخ ارز تاثیر مثبتی بگذارد چراکه یکی از دلایل عمده‌ افزایش قیمت دلار طی روز‌های گذشته ناشی از جو روانی اتفاقات سیاسی بوده است.

به گفته این فعال بخش خصوصی، اقتصاد ما لایه‌های پنهان پرقدرتی دارد که باعث بر هم خوردن آرامش بازار ارز شده است و در این راستا تنها ابزار بانک‌مرکزی برای کنترل شرایط فعلی، ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا است که البته این کار به راحتی قابل انجام نیست، هرچند خوشبختانه رییس فعلی بانک‌مرکزی اعتقادی به پول‌پاشی و یا عرضه بی‌حدوحصر ارز به بازار جهت کنترل نرخ ندارد.

دلار همچنان با نرخ واقعی فاصله زیادی دارد

رییس اتاق ایران و چین تصریح کرد: اگرچه طی دو روز گذشته نرخ ارز اندکی کاهش یافت اما دلار همچنان گران است و با نرخ واقعی خود فاصله زیادی دارد؛ لذا کاهش جزیی آن در دو روز اخیر به معنای روند نزولی بازار نیست چراکه بازار ارز را باید در بازه بلندمدتی بررسی کرد که تاکنون هم شاهد بودیم که نرخ ارز در طولانی مدت روند نزولی نداشته است.

تمرکز بر تراکنش‌های ریالی جایگزین تزریق ارز به بازار 

حریری بیان کرد: سیاستگذار ما ابزار کنترلی قوی برای بازار ارز ندارد لذا بهتر است تمرکز خود را بر تراکنش‌های ریالی بیشتر کند چراکه تمام خروج سرمایه‌ها و مبادلات تجاری در چرخه غیررسمی، از طریق تبدیل ریال به دلار و با استفاده از سیستم بانکی انجام می‌شود، بنابراین این تراکنش‌ها قابل بررسی و کنترل است و سیاستگذار باید بدون استثنا و کاملا بی‌رحمانه این رقم‌ها را رصد کند.

رییس اتاق ایران و چین در پایان تاکید کرد: البته عده‌ای معتقدند که دولت نباید بر این بخش تسلط داشته باشد، درحالیکه اگر بانک‌مرکزی قصد دارد بازار ارز را کنترل کند یکی از راه‌های موثر، نظارت دقیق بر تراکنش‌های ریالی است و در این راه نباید تسلیم هیاهوی افرادی شود که می‌گویند دولت نباید در حساب‌های مردم دخالتی داشته باشد.

ارسال نظر

  • سیاوش (کارشناس بانک مرکزی)
    ۰ ۰

    تزریق ارز در اینده نزدیک انجام خواهد شد البته با در نظر گرفتن شرایط روانی جامعه و تغییر انتظارات از اینده

  • محمدی
    ۰ ۰

    در یک فرصت ده روزه از مدم بخواهی تا کل ریال نقدی خود را به حساب بانکی خود واریز و بعد از آن ده روز ریال نقدی در کشور فاقد ارزش گردد و همه فقط با کارت بانکی خود خرید و معامله کرده و همزمان ۱۵٪ مالیات داده تا در بانک مرکزی سوزانده و حجم ریال کاهش یابد ، برای تاکسی از کارت شبیه مترو استفاده گردد ممنون