{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 397564

قیمت دلار برای چهارمین روز متوالی صعودی گزارش شد و برخی از صرافان این افزایش قیمت را به تغییرات انتظارات تورمی جامعه نسبت می‌دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، بازارهای مالی شهر در روز سه‌شنبه وضعیتی به نسبت آرام‌تر از روز قبل را تجربه کردند اما در این بین باز هم بورس پیشتاز بازدهی بازارها بود.

بورس بر مدار رشد

این اتفاقات در حالی رخ داد که مهم‌ترین اخبار امروز به جزییات پیش‌نویس لایحه بودجه 99 و عدد 448 هزار میلیارد تومانی منابع قابل تحقق آن، اعتراض 5.4 میلیون نفری به عدم دریافت یارانه معیشتی، صحبت‌های وزیر صنعت در خصوص تورم 4 درصدی افزایش قیمت بنزین، کاهش 19 میلیون لیتری مصرف بنزین پس از گرانی بنزین، کاهش قیمت جهانی نفت و رشد 13 مرتبه‌ای رتبه کارآفرینی ایران در جهان اختصاص داشت.

بازار سرمایه امروز نیز روندی مثبت داشت و شاخص کل با هزار و 166 واحد رشد به نزدیکی سطح مهم 310 هزار واحدی رسید و نگرانی‌ها از بابت عدم عبور شاخص از این سطح تا حد زیادی کاهش یافت. امروز ارزش معاملات در محدوده 3 هزار و 200 میلیارد تومانی بود که همچنان نسبت به متوسط ماهانه خود عددی بالاتر را نشان می‌دهد و بانک، بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بر جای گذاشت. بیشترین حجم معاملات امروز به وتجارت اختصاص داشت و ارزش معاملات گروه بانکی به عدد 156 میلیارد تومان رسید و در صدر معاملات گروهی قرار گرفت. بیشترین تقاضای خرید نیز به بیمه البرز اختصاص داشت که این حجم خرید به دلیل شفاف‌سازی شرکت در خصوص تجدید ارزیابی دارایی‌ها ایجاد شد.

در گروه فلزات اساسی، فولاد مبارکه روندی متعادل را طی کرد و به 437 تومان رسید، حجم معاملات فولاد امروز برابر با 20 میلیون سهم بود که نسبت به روز قبل 5 میلیون کمتر بود. عطش خریداران در ذوب‌آهن نیز نسبت به روز قبل کاهشی بود و این نماد فولادی معاملات 20 میلیارد تومانی را تجربه کرد و در محدوده صفر قیمتی نوسان کرد. کویر همانند روز قبل منفی معامله شد، وتوکا، فروس و فسازان پر عرضه ظاهر شدند و فسرب و کیمیا با صف خرید، روز خود را به پایان رساندند.

در بین تک نمادها، های وب خریداران پر قدرتی به خود دید و با حجم معاملاتی مناسب به صف خرید رسید. وبهمن روز آرامی را سپری کرد و در نماد آذراب شاهد افزایش عرضه‌ها و تشکیل صف فروش بودیم.

نمادهای بانکی همچنان پرتقاضا هستند و بانک با کمک خریداران حقوقی بیش از 3 درصد رشد کرد. دی و ونوین منفی معامله شدند و حجم معاملات در وملل از مرز 100 میلیون سهم گذر کرد.

از دید فعالان بازار سرمایه، این بازار در طی دو روز اخیر نشان‌های مثبت صعودی مناسبی از خود بروز داده و با افزایش امیدواری سهامداران به رشد فروش شرکت‌ها و همچنین افزایش قیمت دلار، امیدواری خریداران به رشد سریع‌تر قیمت‌ها تقویت شده و در این مرحله، خریداران با اعتماد به نفس بیشتری در بازار حضور پیدا کرده‌اند. در حال حاضر شاخص کل در حال عبور از محدوده مهم 310 هزار واحدی است و شکست این سطح می‌تواند محرک خوبی برای رشد بازار تا محدوده 320 هزار واحدی باشد.

تغییر انتظارات تورمی در بازار ارز

در بازار ارز نیز تنش‌ها و التهابات تا حد زیادی کنترل شد اما قیمت دلار روند صعودی خود را حفظ کرد و این بار به سطح جدید 12 هزار و 400 تومانی رسید تا طی یک هفته، رشد بیش از هزار تومانی و معادل 8 درصدی را تجربه کرده باشد. این موج افزایشی از دید صرافان حاضر در خیابان سپه به چند دلیل رخ داده، عده‌ای آن را به افزایش قیمت بنزین و تغییر انتظارات تورمی جامعه نسبت می‌دهند و برخی دیگر، افزایش نرخ حواله درهم در طی یک هفته اخیر و افزایش یک‌باره تقاضای حواله با وصل شدن اینترنت را عامل اصلی رشد قیمت‌ها می‌دانند. در این بازار همچنین قیمت هزار دینار عراق به 9 هزار و 950 تومان رسید و یورو نیز 13 هزار و 300 تومان معامله شد.

در بازار طلا رکورد قیمتی 4 ماهه سکه تمام جابه‌جا شد و به 4 میلیون و 280 هزار تومان رسید و این در حالی است که این قیمت در مرداد ماه و پس از جهش قیمت جهانی طلا به ثبت رسیده بود؛ هر گرم طلای 18 عیار نیز در 422 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. این روزها رفت‌وآمدها در بازار طلا مجدداً بالا رفته و خریدوفروش‌ها رونق گرفته است و به گفته فعالان بازار طلا، دیدگاه عموم جامعه نسبت به قیمت طلا در این روزها، صعودی است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری