{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 283948

نقش واسطه‌ای صرافی‌ها بین واردکننده و صادر کنندگان

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: پیش بینی می‌کنیم ایجاد بازار ثانویه بتواند نرخ‌های بازار غیر رسمی را کنترل کند.

مهدی کسرایی پور افزود: با انجام معاملات مربوط به ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی و اختصاص ارز آن به واردات کالاهای مصرفی در سامانه نیما به طور خودکار اطلاعات مربوط به نرخ توافق شده مبادله ارز در سامانه اطلاعات بانک مرکزی موسوم به سنا قابل دسترس خواهد بود. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی درباره ساز و کار تعیین نرخ و مبادله ارز در بازار ثانویه گفت: صادر کنندگان می توانند ارز حاصل از 20 درصد صادرات غیر نفتی را با واردکنندگان کالاهای دسته سوم مبادله کنند.

کسرایی پور افزود: دو طرف می توانند هم از سامانه های تجارت وزارت صنعت ،معدن و تجارت استفاده کنند که در این صورت ارز و ریال و امتیاز واردات صادر کننده مورد مبادله قرار می گیرد و یا اینکه این امکان در سامانه نیما نیز وجود دارد که این بخش از صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در سامانه نیما به نرخ رقابتی که به صورت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود بفروشند .

وی  گفت: صرافی ها نیز به عنوان واسطه بین وارد کننده و صادر کننده عمل می کنند و برای نرخ توافقی بازار ثانویه سقفی تعیین نشده است.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی  پیش‌بینی کرد: ایجاد بازار ثانویه بتوانند نرخ‌های بازار غیر رسمی را کنترل کند.

 

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    باید فکری هم به حال تهیه ارز مورد نیاز مردم بشه...باید (واقعا) همه نیازها پوشش داده بشه..تا وقتی این مساله با محدودیت مواجه باشه طبیعتا نمیشه که قیمت عادی بشه.قیمت عادی مال شرایط عادیه.. اگر شما با قوانین یک شبه و فکر نشده و غیر کارشناسی اومدی شرایطو غیر عادی کردی,نمیتونی توقع قیمت عادی هم داشته باشی.

  • ناشناس
    ۲ ۰

    پول ملی و تجارت خارجی دیگه رفته توی هوا!