{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 156765

مظاهری: مخالف پایین آوردن دستوری نرخ ارز هستم

طهماسب مظاهری تاکید کرد که اگر من در دولت نقشی داشتم با پایین آوردن دستوری نرخ ارز مخالفت می‌کردم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، طهماسب مظاهری رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی در گفت‌وگو با برنامه پایش شب گذشته در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی شما در مورد بازار ارز چیست گفت: دولت و آقای رئیس‌جمهور از ابتدای شروع مسئولیتشان قول تک‌نرخی کردن بازار ارز را داده بودند و به این سمت نیز حرکت کردند. کارهایی هم در این زمینه البته با سرعت بسیار کم انجام‌شده است، اگر می‌شد توصیه‌ای به دولت بکنیم این بود که بایستی سعی می‌کرد در سال‌های اول یا دوم فعالیت خودش تک‌نرخی کردن ارز را محقق بکند که نکرده است.

وی اظهار کرد: الآن نیز قول تک‌نرخی کردن ارز را دادند و دولت راهی جز تک‌نرخی کردن ارز ندارد. تک‌نرخی کردن به دو معنی می‌تواند انجام شود یکی اینکه دولت یک نرخ واحد را در نظر بگیرد و بگوید این نرخی که اعلام می‌کنیم نرخ ارز است، این‌یک نوع تک‌نرخی کردن دولتی است و البته تک‌نرخی کردن اقتصادی نیست.

مظاهری گفت: نوع دوم تک‌نرخی یعنی اینکه به معنی واقعی نرخ ارز را بازار تعیین کند و البته دولت مراقبت کند که تنش‌ها و نوسان‌های غیرمعمول چه در جهت افزایش ناگهانی و چه در جهت کاهش ناگهانی جلوگیری کند و بازار را به آرامش برساند. اگر تک‌نرخی کردن به این شیوه دوم انجام شود برآورد کارشناسان این است که نرخ ارز تک‌نرخی بالاتر از نرخ آزاد ارز کنونی است؛ اما سیاست دولت و بانک مرکزی این است که ارز را تک‌نرخی دولتی کند، یعنی اینکه نرخی را دولت اعلام کند و آن نرخ تنها نرخ دلار موجود در بازار باشد. دولت با پشتوانه ذخایر ارزی بانک مرکزی از این نرخ حمایت می‌کند.

این اقتصاددان افزود: انگیزه دولت برای این کار نیز این است که از نرخ مذکور جهت تبلیغات انتخاباتی استفاده کند و عنوان کند که از اول دولت یازدهم نرخ دلار را نسبت به دولت قبل کاهش دادیم و در بازه قیمتی کمتر از نرخ ارز در دولت قبل آن را مدیریت کردیم و نرخ ارز را افزایش ندادیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت اصلاحات افزود: من اگر در دولت نقشی داشتم با پایین آوردن دستوری نرخ ارز مخالفت می‌کردم، چون اقتصاد ما در زمان آقای احمدی‌نژاد نرخ ۳۷۰۰ تومانی را تجربه کرده بود. این کاهش دستوری یک کاهش تصنعی بود که باعث شد میلیاردها دلار از ذخایر کشور را هزینه کنیم. اقتصاد کار خود را می‌کند و به‌فرمان سیاست نیست.

این اقتصاددان گفت: از آنجایی‌که عوامل مؤثر بر نرخ ارز از جمله افزایش نقدینگی در جامعه وجود دارد، تورم را نیز با فرض ۱۰ درصد به‌طور متوسط داریم (این توضیح را بدهم که علت اینکه تورم حدود ۸ الی ۹ درصد هست این است که سهم مسکن در سبد کالاهایی که تورم را حساب می‌کنند سهم نسبتاً بالایی است که حدود ۲۵ درصد هزینه خانوار را تشکیل می‌دهد. مسکن تورم کمی داشته و همین باعث شده که تورم کل حدود هشت الی نه درصد شود. اگر شاخص تورم بانک مرکزی را نگاه کنید هزینه بهداشت و درمان و مواد غذایی تورمی به‌طور نسبی حدود ۱۴ درصد دارد)

وی در پایان افزود: بنابراین با توجه به اینکه پایین بودن هزینه مسکن یک فنر جمع شده است و روزی جهش پیدا خواهد کرد و به نرخ خودش خواهد رسید، عوامل تورم‌زا راداریم و نقدینگی که قرار بود در سال  ۱۳۹۵ مدیریت شود در انتهای سال با توجه به هزینه‌های دولت به هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان خواهد رسید که نقدینگی سنگینی است، پیش‌بینی می‌شود اگر دولت نرخ ارز را دستوری پایین نگه ندارد نرخ ارز سال آینده بیش از چهار هزار تومان خواهد شد.

عبده تبریزی : بورس و بانکها بهترین گزینه سرمایه گذاری

حسین عبده تبریزی کارشناس اقتصادی و مشاور وزیر مسکن نیز در پیش‌بینی بازار مسکن گفت: اصولاً برنامه و هدف دولت این نیست که مسکن را وسیله پس‌انداز کند، همان‌طور که ارز هم نباید وسیله پس‌انداز شود. در همه جای دنیا مردم برای پس‌انداز پول خود را به بانک یا بازار سرمایه می‌دهند، بنابراین دولت هیچ علاقه‌ای ندارد که بازار خریدوفروش مسکن وسیله پس‌انداز شود.

عبده تبریزی گفت: خوشبختانه در حال حاضر کسی برای سرمایه‌گذاری سراغ نرخ ارز و مسکن نمی‌رود. مسکن در کشور تغییر ساختاری کرده است، در دو سه سال خیلی طوفانی سرمایه‌گذاری کلانی در مسکن گران‌قیمت و مسکن تجاری صورت گرفته و طبعاً مدت زیادی طول می‌کشد که حباب قیمتی مسکن که در آن دو سه سال ایجادشده تخلیه شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: برای واحدهای تجاری پیش‌بینی می‌کنم قیمت‌ها نزولی خواهد بود، در برخی شهرها به نسبت هر پنج خانوار یک واحد تجاری وجود دارد، بنابراین دیگر نیاز به واحد تجاری نداریم و مردم نیز اگر بخواهند کسب‌وکار راه بیندازند به دنبال اجاره واحد تجاری خواهند بود نه خرید آن. پیش‌بینی بعدی من در مورد مسکن گران‌قیمت است که این واحدها هم در سال آینده افزایش قیمتی در حد تورم نیز متصور نخواهند بود.

وی تصریح کرد: برای سرمایه‌گذاری بعد از بانک بیشترین بازدهی را بازار سرمایه دارد، اگر میزان پس‌انداز مردم رقم کوچکی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون باشد بانک‌ها بهترین جا برای سرمایه‌گذاری است، برای رقم‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان نیز سرمایه‌گذاری در بورس از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین اقدام خواهد بود.

مسکن گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست

دکتر سمیه مسکن اقتصاددان و رئیس واحد مطالعات بازار دنیای اقتصاد نیز در تحلیل بازار مسکن گفت: بازار مسکن در ماه‌های مرداد و شهریور با افزایش حجم معاملات روبرو شد همین امر باعث شد که در هفت ماهه اول سال  ۱۳۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش قیمت مسکن را شاهد باشیم که حدود ۶ درصد بود این افزایش قیمت کمتر از نرخ تورم بوده و تأثیر آن‌چنانی نمی‌تواند بر بازار مسکن بگذارد.

وی افزود: روندی که تا الآن شاهد بودیم یعنی افزایش قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم پیش‌بینی می‌کنم تا سال آینده برقرار باشد و شاهد شوک قیمتی در بازار مسکن نباشیم، مسکن برای خرید مصرفی در حال حاضر گزینه خوبی است ولی برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد نمی‌شود.

سنگینیان: اوضاع بازار بورس خوب نیست

علی سنگینیان تحلیلگر بازار سرمایه در تحلیل بازار سرمایه گفت: متأسفانه بازار سهام در حال حاضر طولانی‌ترین دوران رکودی خود را طی می‌کند که عمدتاً از بخش واقعی اقتصاد نشاءت می‌گیرد. سود پیش‌بینی‌شده شرکت‌های بورسی حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان برای سال  ۱۳۹۳ بود که این عدد برای سال ۱۳۹۴ به ۵۸ هزار میلیارد تومان کاهش پیداکرده و برای سال ۱۳۹۵ به ۴۶ هزار میلیارد تومان کاهش پیداکرده است. پیش‌بینی من این است که برای سال ۱۳۹۶ این رقم کمتر خواهد شد. برای بازار بهابازار با توجه به مشکلات بانک‌ها و عدم گشایش‌های پسابرجام در سال آینده شرایط بهتری متصور نیستم.

بورس و مسکن جذاب‌ترین بازار از دید مردم برای سرمایه‌گذاری

همچنین این برنامه در سؤال نظرسنجی خود از مردم پرسید کدام بازار تا سال آینده بازدهی بیشتری خواهد داشت؟ که در پایان بیش از ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان بازار بورس و بیش از ۲۸ درصد از مردم بازار مسکن را به‌عنوان بهترین و سودآورترین بازارها طی یک سال آینده برای سرمایه‌گذاری معرفی کردند. بازار ارز، سکه و طلا در رده سوم و بانک‌ها در رتبه آخر نظر مردم قرار گرفتند.

ارسال نظر

 • محمد
  ۲۱ ۵۸

  یاد دکتر احمدی نژاد بخیر با بدترین تحریم های تاریخ ،و امکان وقوع جنگ در هر لحظه ،شدید ترین تحریم های بانکی و نفتی ،و تورم 70 درصدی قیمت دلار در بالاترین وضعیت شد 3950 تومان .............و اکنون تدبیر و امید واقعا امید را از مردم گرفته است که با رفع شدن همه تحریم ها ،فروش 3 میلیون بشکه نفت در روز ،ازاد شدن 100 میلیارد دلار قیمت دلار را به 3600 رساند ..............

  • سر به بیابان نهم از دست این یارو
   ۲۳ ۶

   نابغه جان سال ۹۱ قیمت دلار زمان احمدی نژادت چهار هزار بود الان چهار سال گذشته ۳۶۰۰ هست یعنی تورم منفی.

  • حاج سعید
   ۴۳ ۵

   سرتو کردی زیر برف پوپولیسیم فکر کردی همه مثل خودت درک و فهم ندارند .
   احمدی نزاد دلار 900 تومانی را به چهار هزار تومان رسانید و اقتصاد ایران را بکلی نابود کرد . حالا اینهمه ... چهار سال است دارند تلاش میکنند تا گند و نجاست از روی این اقتصاد بزدایند هنوز نتوانستند راهی برای ان بیابند فقط کنترل کردند که بویش به طاعون تبدیل نشود .
   بعد تو میای سنگ ان نابغه بیسواد را به سینه ملت میزنیپر روئی هم حدی داره والا.

  • ناشناس
   ۱۸ ۴

   یک دیوانه سنگی به چاه می اندازد که صد عاقل نمی توانند کاری کنند

  • ناشناس
   ۳ ۱

   در زمان احمدی نژاد در مصاحبه در صدا و سیما صادر کنندگان غیر نفتی در خواست اندکی افزایش نرخ ارز داشتن که مخالفت نشد. در کودتای تحریمی همه جانبه دولار سه برابر شد . باز صادر کنندگان برای صادرات در خواست افزایش نرخ ارز دارند. البته چون دولت صادرات محور است . هزینه جاری کشور و دولت را ده برابر سود صادرات بالا میبرد تا شعار صادرات پیوسته عملیاتی گردد. دلالی رانت خواری و بسیاری عوامل در نرخ ارز و تورم نقش دارد . تا تولید تورم در رکورد تولیدات پیشتاز است . شاهد خیلی از بی سامانی ها بایستی باشیم.

  • کامران
   ۸ ۲۷

   احمدی نژاد بهترین مبارز برای دلالان و قیمت گذاران مسکن و دلار و سکه بود
   دولت تدبیر امید فقط حرف فقط ادعا فقط برجام برجام

  • مرتضی
   ۷ ۱۱

   خوشبختانه توی ایران همه تحلیل گر اقتصاد هستند
   از اپاراتی محل تا سبزی فروش
   از راننده تاکسی تا مهندس معدن
   همه بزرگان اقتصاد هستند
   وقتی هم ازشون میپرسید در مورد اقتصاد تا الان چی خوندید ؟
   میگند شب ها ده دقیقه رادیو اقتصاد گوش میکنم و قسمت اقتصاد روزنامه هم میخونم

 • مردمپرست
  ۱۹ ۷

  (( اعلامیه حمایت از ارزش پول ملی ))

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید , این در حالیست که هر دلار در سال 1357 که 7 تومان بود, بعد از گذشت بیش از 25 سال در سال 1384 به 902 تومان رسیده بود یعنی با رشد بیش از 129 برابر ......!!!
  این اعداد نشان می دهند, از سال 1384 , دلار در این سال ها بطور باورنکردنی به یکباره دوباره در سال 1391 حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است...!!!
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.
  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.....
  حال,حفظ ارزش پول ملی, در کشور ما وظیفه کیست..!؟؟؟
  مردم عزیز ایران بیدار شوید و از ارزش پول ملیتان در مقابل این سیستم فاسد,دلالان بانکی و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر, فساد, فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  کلید حل مشکله,فقر و گرانی..........در افزایش ارزشه, پول ایرانی

  مردم لطفاً حمایت و همت کنید.....

 • مردمپرست
  ۱۶ ۵

  (( اعلامیه حمایت از ارزش پول ملی ))

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید , این در حالیست که هر دلار در سال 1357 که 7 تومان بود, بعد از گذشت بیش از 25 سال در سال 1384 به 902 تومان رسیده بود یعنی با رشد بیش از 129 برابر ......!!!
  این اعداد نشان می دهند, از سال 1384 , دلار در این سال ها بطور باورنکردنی به یکباره دوباره در سال 1391 حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است...!!!
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.
  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.....
  حال,حفظ ارزش پول ملی, در کشور ما وظیفه کیست..!؟؟؟
  مردم عزیز ایران بیدار شوید و از ارزش پول ملیتان در مقابل این سیستم فاسد دلالان بانکی و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر, فساد, فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  کلید حل مشکله,فقر و گرانی..........در افزایش ارزشه, پول ایرانی

  مردم لطفاً حمایت و همت کنید.....

 • ناشناس
  ۱۶ ۲

  شما هم پست و مقام می خاهید؟؟!!

 • ناشناس
  ۱۶ ۲

  متاسفانه اگر اقتصاد در مرحله چه کنم است به دلیل تکراری بودن عوامل اقتصادی است. چرا کسانی که اقتصاد را به این روز انداختن هنوز نسخه میدهند.

 • آگاه
  ۱۶ ۱۳

  با نظرات دکتر مظاهریان کاملا موافقم. متاسفانه برنامه های اقتصادی این دولت فقط در راستای جمع آوری رای بیشتر در انتخابات آتی است و از تورم منفی حاکم بر بازار مسکن گرفته تا دلار 3500 تومانی و تورم تک رقمی همه و همه ارقام غیر واقعی و کذب هستند. وقتیکه حجم نقدینگی در مدت کمتر از سه سال دوبرابر میشود، مگر کسی احمق باشد این آمار و ارقام را باور کند. این یعنی فاجعه ملی و گندزدن تمام عیار به ارزش پول ملی.
  رکود تصنعی که دولت تعمداً بر اقتصاد حاکم کرده باعث شده طی سه سال گذشته قیمتها جهش نداشته باشند و تورم ما تک رقمی نشان داده شود وگرنه اقتصاد ما خیلی بهتر از ونزوئلا نیست.
  با توجه به اینکه عملاً ثابت شده که ریاست جمهوری در ایران 8 ساله است، بنابراین در خرداد 96 باز هم آقای روحانی رئیس جمهور میشود و اولین کاری که میکند این است که فنر فشرده شده تورم را رها میکند. فقط خدا کند یکدفعه ای رهایش نکند و به آرامی این کار را انجام دهد. البته چاره ای هم جز این ندارد.

 • ناشناس
  ۳ ۳

  نتیجه اقتصاد قدرت کشور و ارزش پول ملی است ، نمیتونی ... ، بزار کاردون بیاد سر کار

 • ناشناس
  ۱۶ ۶

  نرخ ارز پایین تر از این حرف هاست فعلا دستوری نرخ ارز را کم کم بالا می برند وبه بهای کاهش ارزش پول ملی و با انگیزه اقتصاد دلار فروشی قدرت خریدمردم روز به روز ضعیف تر خواهد شد

 • ناشناس
  ۲۴ ۴

  این فنر فقط تو ایرانه؟ چرا تو امارات و قطر و اسپانیا و کره نیست؟ ارزش دلار رو چهارصد درصد افزایش دادید و معتقد هستید بیشتر باید افزایش پیدا کنه؟ کدوم بازار باید نرخ رو تعیین کنه؟ عمده تامین کننده ارز بازار، دولت هست، شما از کدوم بازار صحبت میکنید؟ نرخ سود بانکی دستوری خوبه؟

 • tv
  ۱۷ ۲۱

  با این حجم نقدینگی 4000 تومنم ارزونه ... وای به روزی که سونامیش بیاد ....

  • tv
   ۱۲ ۱۰

   اون کسایی که منفی میدین این نشون میده اصلا از اقتصاد سر در نمیارین ... مهمترین عوامل داخلی که نرخ یک ارز رو مشخص میکنه ایناست : مقدارعرضه از طرف بانک مرکزی ، مقدار پایه ی پولی و حجم نقدینگی. که بانک مرکزی عرضه اش کمه پس دلار گرون میشه، پایه ی پولیمون سر به فلک گذاشته پس ارزش پول ملی کم شده و حجم نقدینگی (1099 هزار میلیارد ، کسی بلده این عددو بنویسه ) هم جای بسی تامل داره پس باعث ایجاد تورم خواهد شد ( فعلا نشده چون تو سیستم بانکی به شکل تصنعی قفل شده ) پس باز هم دلار گرونتر خواهد شد ...

 • ss
  ۱۰ ۱۲

  7000 toman

 • ناشناس
  ۶ ۱

  يك نكته دوستان فراموش كردند مطرح كنند: قيمت نفت خام صادراتي ايران در زمان احمدي نژاد, ميانگين بشكه اي حدود 100 دلار فروخته مي شد. الان چقدر فروخته مي شود؟ بشكه اي 40 تا 45 دلار, بعضا" 30 تا 35 دلار هم تجربه كرده است . حالا شما حساب كنيد با كاهش 60 دلاري قيمت نفت , كدام دولت مي تواند برنامه ريزي نمايد؟ يادم هست چند سال گذشته عنوان مي شد : هر يك دلار كاهش قيمت نفت = كاهش 900 ميليون دلاري بودجه در يك سال, حالا حساب كنيد درآمد دولت از فروش نفت در يك سال ,معادل 54 ميليارد دلار كاهش يافته است . رقم كمي نيست ! الان دولت چيزي حدود 40 تا 45 هزار ميليارد تومان در ماه , يارانه مي پردازد. اگر با فرض دلار 3200 توماني حساب كنيم . چيزي حدود 17 ميليارد دلار فقط پول يارانه ها در سال دولت مي پردازد.حقوق كارمندان و كارگران و بازنشستگان هم بايد بپردازد. بايد سالانه 1 ميليون شغل ايجاد نمايد . همين حل مسئله بحران آب در كشور مي دانيد چقدر هزينه دربر خواهد داشت؟ حالا اجراي پروژه هاي عمراني نظير ساخت سد- راه- و غيره را حساب نياوردم.

  • بقال سر کوچه
   ۲ ۰

   عزیز دل . همان حرف اخر مشکل اب است. میتونی حساب کنی. 100* 1200 تومان ایا مساوی است با 45*3600تومان؟؟؟؟؟؟؟؟
   حال بین هزینه های عمرانی ان زمان وکم بودن مشکلات و خواب و ادعای این زمان.

 • ناشناس
  ۸ ۳

  زمینه چینی برای کاهش ارزش پول ملی و گسترش فقر و بیکاری

 • نیما
  ۲ ۳

  دلار 4000 تومانی، مسکن به نرخ رفتن به کره ماه اون هم چه مسکن هایی، حقوقهایی که 9ماه پرداخت نشده ...

  • ناشناس
   ۳ ۵

   مسكن مرد ربطي هم به دلار ندارد

 • احمد
  ۵ ۰

  اگر درآمد باشد می توان تورم را تحمل کرد اما فقر و بیکاری و رکود و چه کنم چه کنم از یک سو و تورم روزانه اجناس از سوی دیگر امیدی برای زندگی باقی نگذاشته است

 • ناشناس
  ۹ ۳

  چه آقای روحانی رئیس جمهور بعدی باشند و چه نباشند بالاخره این گسترش لجام گسیخته پایه پولی کار دست نظام اقتصادی می دهد ،کلاً توقعاتی که از برجام متصور بودند محقق نشد و نخواهد هم شد بنابراین این انباشت پولی در بانک ها و موسسات دیر یا زود روان شده و به قول دوستان فنر فشرده شده رها می شود

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری