{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 262881

مشکلات صنعت لامپ و روشنایی را به جایی رسانده که سوسویی می‌زند تا بتواند بقا داشته باشد.

‌‌‌‌به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  کسب و کار ، افزایش بی‌رویه قاچاق لامپ‌های کم‌مصرف از یک سو و رشد هزینه‌های تولید از سوی دیگر از جمله مشکلاتی است که موجب شده تا تنها سهم ناچیزی از نیاز بازار به تولیدات داخلی اختصاص یابد و واردات و قاچاق سهم بالایی را در بازار داشته باشند. نیم‌سوز شدن این صنعت در حالیست که فعالان این بخش از خاموش شدن کلی این بخش با ادامه شرایط کنونی خبر می‌دهند. این در حالیست که به طور متوسط می‌توان گفت چیزی حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون لامپ در سال مصرف می‌شود زیرا ما فقط لامپ را برای روشنایی منازل استفاده نمی‌کنیم، بلکه ما می‌بینیم که رستوران‌های کنار جاده برای روشنایی و جلب مشتری یک کیلومتر لامپ وصل کرده‌اند. بنابراین ما این‌طور مصارف هم داخل کشورمان داریم. ولی تولید داخل کشور حدود یک‌سوم تا یک‌چهارم این عدد است، ولی امکانات برای ساخت وجود ندارد. اگر امکانات لازم وجود داشته باشد می‌توانیم تولید خود را انبوه‌سازی کنیم. در این رابطه محمود کجوری، عضو هیأت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لامپ روشنایی ایران با اشاره به وضعیت تولید و میزان سرانه مصرف لامپ در کشور گفت: شرایط حاکم بر بنگاه‌های تولید لامپ بسیار سخت‌گیرانه بوده که همین مساله باعث رکود و کاهش شدید تولید لامپ در کارگاه‌های تولیدی شده و به واسطه کاهش تولید، دروازه بازارهای داخلی به سوی واردات گشوده شد. وی ادامه داد: ورود کالاهای چینی به بازار روشنایی ایران، هیچ مراحل استانداردی را رعایت نمی‌کند، اما در عوض، تولیدکنندگان ایرانی باید استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای را بگذرانند که همین عامل باعث شده به‌جای تولید، واردات ارزش افزوده بیشتری را داشته باشد.

کجوری افزود: چینی‌ها در بازار کالاهای مصرفی حضوری پررنگ را در سطح جهان دارند و بازار لامپ کشور نیز متأثر از حضور لامپ چینی‌ها شده و تقریباً سه‌چهارم بازار ایران را در بر گرفته‌اند. عضو هیأت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لامپ روشنایی ایران با اشاره به تعداد لامپ مورد نیاز در کشور گفت: سالانه شاهد عرضه ۱۲۰ میلیون لامپ در ایران هستیم که تنها تعداد ۳۰ میلیون عدد از این کالاها در شرکت‌های داخلی به تولید می‌رسد و مابقی آن از طریق واردات به کشور تأمین می‌شود.وی با اشاره به اینکه لامپ‌های غیراستاندارد چینی با نام ایرانی به داخل کشور می‌آید، تصریح کرد: متأسفانه لامپ‌های چینی استاندارد‌های ایران را پاس نمی‌کنند و تنها گواهی VOC را گرفته تا به بازار ایران بیایند، اما تولیدکنندگان ایرانی باید استانداردهای IEC که سخت‌گیرانه‌ترین استاندارد بین‌المللی است را کسب کنند. کجوری با اشاره به اینکه وزارتخانه‌های مرتبط باید به این موضوع ورود کنند، اظهار کرد: به تازگی وزارت صمت با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران عزم خود را جهت جلوگیری از واردات این نوع لامپ‌ها به مملکت جزم کرده است.

روشنایی صنعت لامپ به ۱۰ درصد رسید

احمد محسنی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لامپ

متأسفانه در وضعیت امروز شاهد هستیم که کارخانه‌های تولید لامپ تنها با ۱۰ درصد ظرفیتی که دارند، به فعالیت مشغولند و اگر شرایطی به وجود آید که بتوانند با صددرصد ظرفیت خود به تولید بپردازند، می‌توانند نیاز تمام بازار را برطرف کنند و در این حوزه شاید به جرأت بتوان گفت نیازی به واردات نخواهیم داشت. متأسفانه در حال حاضر مشکلات در این صنعت آنقدر زیاد است که روشنایی این صنعت به ۱۰ درصد رسیده و یک تکان کافی است تا این صنعت برای همیشه در کشور خاموش شود. مشکلات بسیاری بر سر راه تولید لامپ در ایران وجود دارد که تولیدکننده را از تولید پشیمان می‌کند و انگیزه‌ای برای ادامه تولید باقی نمی‌گذارد. افزایش قیمت مواد اولیه، بروز مشکلات در تأمین مواد مورد نیاز، کمبود نقدینگی، قاچاق لامپ‌های کم‌مصرف و غیره از دلایل این اتفاق هستند و تا زمانی‌که هنوز سوسوی این صنعت باقی مانده، باید به آنها رسیدگی کرد.

در حال حاضر نه تنها در این صنعت، بلکه در تمام صنایع شاهد هستیم که مواد اولیه وارد می‌شود و به دلیل سودی که در این کار وجود دارد متأسفانه تولیدکنندگان به وارد‌کننده تبدیل شده و با تعطیلی کارگاه‌ها و تولیدهای خود واردکننده صرف شده‌اند. نمی‌توان بر این کار خرده گرفت، چراکه شرایط تولید در ایران مهیا نیست و به تولیدکننده کمکی نمی‌شود. حمایتی در کار نیست و به تولید اهمیتی داده نمی‌شود. به عبارتی در صنایع ایران دیگر تولید معنا ندارد و همه درگیر مونتاژ شده‌اند.

سهم تولیدکننده ایرانی لامپ به حداقل هم نمی‌رسد

افشین مولایی، فعال بازار

متأسفانه در شرایطی به سر می‌‌بریم که باید اشاره شود که تنها نزدیک به ۴۰ درصد از نیاز سالانه بازار لامپ در داخل تولید می‌شود و ۶۰ درصد توسط خارجی‌ها تأمین می‌شود. در شرایطی که همواره شعار حمایت از کالای ایرانی و تولیدکننده ایرانی را می‌شنویم این شرایطی که در حال حاضر در بازار لامپ کشور حاکم است، جای بسی تأسف دارد. براساس آمار منتشرشده توسط گمرک کشور سالانه ۶۰ میلیون شعله لامپ به صورت رسمی و یا قاچاق از خارج از کشور وارد می‌شود که با وجود این آمار سهم تولیدکننده ایرانی به حداقل هم نمی‌رسد.

تولید لامپ در کشور با یک خط تولید انجام می‌شود و برای این حجم از نیاز بازار باید اشاره شود که سهم بسیار ناچیزی است و به سوزنی در انبار کاه می‌ماند. در توضیح بیشتر لازم است گفته شود که در این خط تولید روزانه ۴ هزار رشته لامپ تولید می‌شود که در صورت حمایت و پشتیبانی از آن و راه‌اندازی دو خط تولید دیگر میزان تولید را به ۱۲ هزار رشته لامپ می‌رساند. در صورت تحقق این شرایط شاید بتوان گفت که تولید‌کننده داخلی می‌تواند سهمی در بازار داشته باشد. در غیر این صورت همان یک خط تولید هم ممکن است تعطیل شود و کل بازار به دست خارجی‌ها بیفتد، همچون بازار عینک که به دلیل عدم برخورداری از حمایت‌ها امروز تولید داخل در آن وجود ندارد و خارجی‌ها تأمین‌کننده صرف بازار شده‌اند. با این تفاسیر اگر حمایت لازم از تولیدکنندگانی که در این شرایط از صفر تا صد کار را خودشان انجام می‌دهند، صورت بگیرد باید انتظار داشته باشیم که در صورت تسهیل شرایط می‌توانند سه برابر ظرفیت کار کنند که این مساله مستلزم توجه دولت به تولیدکنندگان لامپ است.

ارسال نظر