کد خبر 256464

نشست اروپایی‌ها در ایران برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدنی

نشست مشترک ایمیدرو با سفرا و نمایندگان ۱۵ کشور اروپایی با هدف جذب سرمایه و توسعه همکاری‌های مشترک آغاز شده که در این نشست فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در اختیار آنها گذاشته شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به همراه فریدون حق‌بین، مدیرکل هماهنگی اقتصادی وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه) در محل این سازمان، میزبان سفرای کشورهای بلغارستان، اسپانیا، صربستان، کرواسی، رومانی، بلاروس و پرتغال و هشت وابسته تجاری از کشورهای ایتالیا، انگلستان، هلند، اسلواکی، چک، فرانسه، یونان و آلمان هستند.

در این نشست بر عزم مشترک توسعه همکاری‌های کشورهای اتحادیه اروپا با ایران تاکید شد و پلونداکف - سفیر بلغارستان- با بیان اینکه ایران کشوری غنی از مواد معدنی است گفته که کشور های اتحادیه اروپا می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش و همکاری‌های در زمینه انتقال دانش مهندسی با ایران وارد همکاری شود.

در حالی این نشست پیش می‌رود که پیش از این مقامات ایرانی اعلام کرده بودند که باید رشد بخش معدن به چهار تا پنج درصد برسد که امر و فعال‌سازی ظرفیت‌های معدنی ایران مستلزم جذب سرمایه‌ ۵۰ میلیارد دلاری است از آنجایی که ایران توان تامین چنین رقمی را در داخل کشور ندارد قاعدتا بخش بزرگی از آن را باید از طریق سرمایه‌گذاری‌های خارجی و فاینانس‌ها تامین کند.

بنا به گفته کرباسیان زمینه همکاری ایران با کشورهای اروپایی در حوزه‌های محیط زیست، آموزش، ایمنی و سرمایه‌گذاری‌های مختلف در بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های سرزمینی ایران می‌تواند برای دیگر کشورها جذابیت داشته باشد.

در این نشست سفیر بلغارستان نسبت به دیگر سفرای کشورهای اروپایی تمایل بیشتری برای گفت‌وگو با ایران از خود نشان داد و به نظر می‌رسد با توجه به سابقه همکاری ایران و بلغارستان در حوزه معدن این کشور نسبت به دیگر حاضرین ورود موثرتری در همکاری‌های مشترک ایران و اروپا داشته باشند.

پیش از این نیز در اردیبهشت ماه سال گذشته سفرای کشورهای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی جلسه مشابهی با رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزار کرده بودند، که سفرا و نمایندگان ۹ کشور آمریکای لاتین برای بررسی موقعیت‌های همکاری مشترک در حوزه معدن به محل این مجموعه معدنی آمده بودند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری