کد خبر 217496

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:

اولویت‌های بخش صنعت و معدن در دولت دوازدهم/ لزوم تقویت اکتشافات با مشارکت بخش خصوصی

رییس هیات عامل ایمیدرو ۴ اولویت برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم را اعلام کرد و گفت: اولین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است که باید بخش خصوصی را برای فعالیت در این حوزه ترغیب کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب تصریح کرد: اولین و مهمترین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است. در این میان، باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد. البته ما باید ریسک های بخش اکتشاف را کاهش دهیم.

وی تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی را اولویت دوم دانست و گفت: در دولت یازدهم، سرمایه این صندوق از 10 میلیارد به 110 میلیارد تومان افزایش یافت اما این سرمایه کافی نیست و در بودجه سال 97 پیشنهاد دادیم حتما صندوق های حمایتی مورد حمایت ویژه قرار بگیرند. پیشنهاد ما برای صندوق بیمه معدن، افزایش سرمایه آن به 500 میلیون دلار (1500 میلیارد تومان) طی 5 سال است.

رییس هیات عامل ایمیدرو اصلاح ساختاری در نهادهای معدنی و رفع موازی کاری ها را سومین اولویت بخش معدن در دولت دوازدهم بر شمرد و افزود: در این زمینه، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی باید تقویت شود و فعالیت های آن سرعت گیرد. همچنین ایمیدرو و وظایف آن تقویت شود و به بخش خصوصی نیز به عنوان همراه و همگام این سازمان، توجه ویژه ای شود.

کرباسیان درباره اولویت چهارم نیز گفت: مسائل زیست محیطی، ایمنی و سایر مسائل ملی مرتبط با بخش معدن، با همگرایی سازمان های مرتبط باید مرتفع شود.

وی با اشاره به ضرورت انتقال دانش و فناوری روز دنیا به بخش معدن و صنایع معدنی کشور، بیان کرد: خوشبختانه اغلب شرکت های سرمایه گذار معتبر خارجی به حضور در اجرای طرح های معدنی ایران ابراز تمایل کرده اند و بدون تردید با فراهم شدن شرایط، علاوه بر اجرای طرح های بخش معدن و صنایع معدنی توسط سرمایه گذاران خارجی، انتقال دانش و فناوری هم صورت خواهد گرفت.

رییس هیات عامل ایمیدرو در پایان گفت: در حال حاضر، در حوزه تحقیقات معدنی، تفاهم نامه هایی با برخی شرکت های معدنی دنیا نظیر مینتِک آفریقای جنوبی، مرکز تحقیقات پکن و با کشور فنلاند نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری