{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 189390

رییس کمیسیون کشاروزی اتاق تهران گفت:«توجه دولت روحانی به بخش کشاورزی سبب افزایش تولید محصولات کشاورزی و در راس آن خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم شد.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،«کشاورزی دنیای خود را دارد؛ کشاورزی یعنی سر و کار با طبیعت و در کنار طبیعت زیستن و در کنار آن کاری که اساسا کار خدایی است.» حسن روحانی در یکی از نشست های خود کار کشاورزان را چنین توصیف کرد.یکی از شعار انتخاباتی روحانی در سال 92  این بود: « چرا در سال‌های قبل 75 درصد واردات داشتیم با توجه به اینکه در بخش کشاورزی و تولید دارای فرصت‌های خوبی بودیم، با بی‌برنامگی و نادیده گرفتن این توانمندی‌ها اقدام به واردات بی‌رویه کردیم وبخش تولید و کشاورزی ما تضعیف شد.» شعاری که حالا به ثمر نشسته و آمارها حکایت از بهبود اوضاع در آینده نزدیک تر دارد.

کمبود و در دسترس نبودن نهاده های مورد نیاز برای تولید به دلیل اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه ها و عدم تخصیص یارانه تولید کشاورزی در سال های گذشته از مشکلات و دغدغه های اساسی کشاورزان بوده است. علاوه بر این عدم اعلام به موقع و تعیین قیمت مناسب برای محصولات اساسی از جمله گندم موجب دلسردی کشاورزان به کشت و کار شده بود.  براساس آماری که رییس جمهوری اعلام کرده ، در سال ۹۱، ۸۰۰ میلیارد تومان پول گندم به کشاورزان به کشاورزان پرداخته شده بود، این در حالی است که پرداختی سال ۹۵ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

علاوه بر این طبق آماری که مرکز آمار در سال ۹۲ منتشر کرد، نرخ رشد کشاورزی ۱.۲ درصد بوده و این در حالی است که این آمار در سال ۹۵ به ۵.۷ درصد رسیده است.

در همین رابطه احمد صادقیان، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با خبرآنلاین گفت:«در  دولت روحانی به بخش کشاورزی توجه بیشتری شد. به خصوص در بحث تولیداتی مثل گندم به نتیجه دلخواه که بی نیاز شدن از واردات بود، رسیدیم؛ پارسال در گندم خودکفا شدیم و احتمالا امسال هم این روند خودکفا  ادامه دارد و حتی مازاد برای صادرات داریم.»

وی ادامه داد:«برخی مشکلات در بخش کشاورزی ریشه ای است؛ به طور مثال اصلاحات ارزی و ایجاد خرده مالکی به سال های ۴۲ برمی‌گردد. این مشکلات باعث شده تا متاسفانه کشاورزی مدرن بوجود نیاید.»

صادقیان افزود:«میانگین اراضی ما 4 هکتاراست و تنها 64 قطعه از کل اراضی کشور بالای 2 هزار هکتار است که این موضوع، یک مشکل ریشه ای است.»

رییس کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه باید برنامه ای برای بهبود شرایط کشاورزان داشته باشیم، گفت:« لازم است کارهای علمی و مطالعاتی درمورد الگو و مصرف کشت در کشور انجام شود، با توجه به شرایطی که داریم، باید برنامه هایی مانند چگونگی تجمیع اراضی داشته باشیم که در حال حاضر دولت این برنامه را در نظر دارد.»

در همین حال کاوه زرگران، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو خود با سایت اتاق تهران،با اشاره به شرایط کشاورزی در سال ۹۶ گفت:« امسال شرایط جوی طوری بوده است که پیش بینی می شود میزان تولیدات کشاورزی افزایش پیدا کند. طبیعتا در نیمه اول و حتی نیمه دوم سال، رشد تولید خواهیم داشت و به تبع آن صنایع تبدیلی هم رشد خواهد کرد. پیش بینی ها حاکی از این است که میزان برداشت دانه های روغنی، غلات و جو با توجه به شرایط جوی افزایش داشته باشد. با توجه به میزان ذخایری که از سال گذشته باقی مانده است حتی در برخی حوزه ها تولید مازاد برمصرف خواهد بود.»

ارسال نظر